Babka lancetowata

Babka lancetowata, inaczej wąskolistna, (nie mylić ze z babką zwyczajną), ma właściwości antybiotyczne, oczyszcza krew, płuca i żołądek, zwiększa krzepliwość krwi, zmniejsza przekrwienie błon śluzowych i działa moczopędnie. Ma właściwości antywirusowe, przeciwstresowe, przeciwrobacze i przeciwkaszlowe. Zawiera sporą dawkę witamin, więc dodając ją do codziennych posiłków możemy uniknąć przeziębienia.

W babce lancetowej najważniejsze substancje lecznicze to: glikozyd aukubina, garbniki, flawonoidy, śluzy, sole mineralne (wśród nich krzemionka i związki cynku) oraz witaminy (głównie witamina C).

Świeże zmiażdżone liście babki łagodzą ukąszenia owadów oraz stłuczenia, opuchlizny, otarcia i podrażnienia wywołane na przykład przez pokrzywę.

Naparem ze świeżych liści można przemywać podrażnione oczy.

 

 

Przepisy stosowania

NAPAR Z LIŚCI BABKI. Przygotowujemy go umieszczając w odpowiednim naczyniu od pół do 1 łyżki suszonych liści babki i zalewając je szklanką wrzątku. Całość odstawiamy na około 10 minut. Pijemy 2-4 razy dziennie w biegunkach i nieżytach przewodu pokarmowego. Można je stosować również do płukania gardła i ust w przeziębieniach. Stosujemy również przy przemywaniach, okładach i irygacjach.

ODWARY Z LIŚCI BABKI. W naczyniu umieszczamy od pół do 1 łyżki suszonych liści i zalewamy je szklanką wrzątku. Całość gotujemy przez około 3 minuty. Uzyskany odwar stosujemy doustnie 2-4 razy dziennie w przypadkach biegunek i nieżytów przewodu pokarmowego, a także do płukania ust i gardła w przeziębieniach.

Zarówno odwar jak i napar możemy używać w leczeniu zapaleń spojówek, jednak rozcieńczamy go wówczas przynajmniej dwukrotnie.

SOK. Uzyskujemy go poprzez zmiażdżenie świeżych liści babki. Tego typu sok wcieramy w miejsca użądlone przez owady, np. komary, osy, pszczoły, trzmiele. Działa on przeciwbólowo, oraz znosi obrzęk.

MIESZANKI. W mieszankach stosowanych w kuracjach wzmacniających warto łączyć liście babki z liśćmi pokrzywy i mniszka lekarskiego. W mieszankach poprawiających trawienie łączymy babkę z piołunem oraz bobrkiem trójlistkowym. W przeziębieniach stosujemy mieszanki w których oprócz babki powinien znaleźć się podbiał, tymianek, anyż oraz kwiat pierwiosnka lekarskiego. W chorobie wrzodowej żołądka robimy mieszankę z żywokostem i prawoślazem.

ODWAR Z NASION. Przygotowujemy go w następujący sposób. Do 1 łyżki nasion, którą umieszczamy w odpowiednim naczyniu, wlewamy wrzątek i całość gotujemy przez około 5 minut. Tego typu odwar stosujemy do okładów i przemywań oczu w zapaleniach spojówek i powiek.

Przepisy z: http://www.ochoroba.pl/1100-babka-lancetowata-plantago-lanceolata

Po ciekawostki o babce odsyłam Was tu: http://zimorodek.com/babka-lancetowata-plantago-lanceolata/

 

 

W dziale Kulinaria przepis na babkę smażoną.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial