Boccia sport dla niepełnosprawnych

Podróżując po zachodnich i południowych krajach Europy w parkach, na plażach, rynkach możemy natknąć się na grupy, zazwyczaj mężczyzn, którzy rzucają małymi kulami, inaczej bulami, na niewielkich boiskach.

Ta gra pochodzi z Włoch i nazywa się bocce.

Nią inspirowali się twórcy sportu nazwanego boccia, który bardzo szybko stał się popularny na całym świecie i otrzymał miano sportu paraolimpijskiego.

Po raz pierwszy rozgrywki bocci zaprezentowano szerszej publiczności w Nowym Jorku w 1984 roku na Igrzyskach Niepełnosprawnych. Od tamtej pory sport ten to już nie tylko gra rekreacyjna, ale dyscyplina sportowa uwielbiana przez osoby niepełnosprawne. Dlaczego? Bo jest dostępna dla wszystkich i daje ogromne możliwości rozwoju oraz spełnienia.

W końcu jest to sport, który może uprawiać każdy, bez względu na swoją niepełnosprawność.

Nadal jest to rzucanie kul, lecz zasady nie dyskwalifikują osób, które nie mogą same rzucić kuli – dozwolone jest używanie sprzętu wspomagającego np. rynny, pochylnie. Dodatkowo, zawodnik nie musi mieć nawet sił, by kule rzucić, gdyż może ją pchnąć, kopnąć. Również pozycje ciała zawodnika nie są określone – może stać lub siedzieć. W przypadku graczy z dużym ograniczeniami ruchowymi, kulę na boisko może wprowadzić asystent.

Na oficjalnej polskiej stronie o bocci POLSKA BOCCIA możemy przeczytać, że:

„Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tej drużyny, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej.

Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy Jacku.

Boccia jest grą zachęcającą do myślenia, taktycznego planowania rozgrywki i prób przewidywania zagrań przeciwnika. W momencie wyrzucenia przez zawodników wszystkich bil kolorowych, następuje zakończenie rundy i podliczenie punktów. Punkty w danej rundzie otrzymuje Strona, której bile znajdują się bliżej Jacka niż najbliższa bila Strony przeciwnej. Strona otrzymuje po jednym punkcie za każdą taką bilę.“

Jednak musimy pamiętać, że jeśli chcemy uprawiać ten sport zawodowo to musimy się zaopatrzyć w profesjonalny sprzęt, bez tego ani rusz!

Lepsze przygotowanie do rozgrywek gwarantuje sprzęt, którym gra się na oficjalnych zawodach. W naszym sklepie możecie się zaopatrzyć we wszystko, czego potrzebujecie!

www.bocciasport.com

 

2 odpowiedzi do artykułu “Boccia sport dla niepełnosprawnych

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial