Krasnalowe miasto bez barier

Jeśli stojąc na Rynku Głównym we Wrocławiu, pod reprezentującym miasto Ratuszem, widzi się trzy krasnoludki i wszystkie są niepełnosprawne, nie ma się wątpliwości – to miasto pokonuje bariery.

Krasnoludki to obecnie najsympatyczniejszy symbol Wrocławia. Pierwsza figurka pojawiła się w 2001 roku przy ulicy Świdnickiej, wrocławianie nazywają ją Papą Krasnalem, stoi on na postumencie w kształcie ogromnego kciuka. Jest to hołd dla ruchu Pomarańczowej Alternatywy, działającego we Wrocławiu w latach 80. W 2005 roku absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Tomasz Moczek, nazywany obecnie Ojcem Wrocławskich Krasnali, zaprojektował pięć pierwszych figurek, które ufundowały władze miasta. Były to: Pracz Odrzański umieszczony przy moście Piaskowym, Szermierz przy Uniwersytecie Wrocławskim, Rzeźnik przy Starych Jatkach i dwa Syzyfki przy ulicy Świdnickiej. Według innej teorii pierwsze krasnale pojawiły się we Wrocławiu już wcześniej – w latach osiemdziesiątych, kiedy na murach zaczęły pokazywać się malunki z podobizną skrzata w pomarańczowej czapce, z kwiatkiem w ręce. Tak Pomarańczowa Alternatywa przy pomocy humoru i krasnoludków walczyła z absurdami komunistycznych czasów.

Papa Krasnal i i dwa Syzyfki przy ulicy Świdnickiej

Krasnale z niepełnosprawnościami „mieszkające” przy wrocławskim Ratuszu to ambasadorowie kampanii „Wrocław bez barier”.

„Wrocław bez barier” to plebiscyt, którego zadaniem jest zachęcać firmy, organizacje pozarządowe i osoby indywidualne do działań promujących dostępność i brak dyskryminacji na wszystkich płaszczyznach. Kapituła plebiscytu, w skład której wchodzą przedstawiciele Urzędu Miejskiego, dotychczasowi laureaci oraz organizacje pozarządowe, przyznaje laureatom certyfikaty w następujących kategoriach: miejsce dostępne dla wszystkich, działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności, integracja społeczna i społeczna odpowiedzialność biznesu. Na miejskiej mapie znaleźć można ponad tysiąc miejsc przyjaznych niepełnosprawnym z certyfikatem „Wrocław bez barier”.

Reprezentantem niepełnosprawnych krasnali we Wrocławiu jest krasnal W-skers. W-skers to pierwszy niepełnosprawny krasnal, który przybył do miasta na zaproszenie Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Nieustannie walczy o to, aby Wrocław czynić miastem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Od czasu kiedy wziął na siebie obowiązki ambasadora, stał się bodaj najbardziej zajętym krasnalem w mieście; a to przecina wstęgę, a to udziela wywiadu, a to znowu spieszy się na posiedzenie Rady Miejskiej. Pełen energii i entuzjazmu krasnal, bezustannie angażuje się w nowe przedsięwzięcia. W-skers znany jest z pogody ducha i otwartości, czego nauczyły go lata zmagań z przeciwnościami losu. /www.krasnale.pl/

krasnal W-skers

W ramach kampanii „Wrocław bez Barier” w 2008 odbyła się uroczystość odsłonięcia głuchoniemego oraz niewidomego krasnala  przy przejściu podziemnym na ulicy Świdnickiej przez niepełnosprawnego posła Sławomira Piechotę, Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz prezesa Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Tadeusza Krasonia, który niewidomego krasnala nazwał Ślepakiem lub Białą Laseczką, a głuchego Głuchakiem lub Wielkim Uchem.

Wszystkie krasnale z niepełnosprawnością przeniesiono z ul. Świdnickiej na Rynek – 5-ego maja z okazji Europejskiego Dnia Walki o Godność i Równe Prawa Osób Niepełnosprawnych. Stoją teraz przed wejściem do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Ratuszu.

Razem patrolują miasto w poszukiwaniu barier architektonicznych, utrudniających im życie. Starają się na swój krasnali sposób zmieniać sposób myślenia o osobach niepełnosprawnych i zachęcać je do większej aktywności. http://krasnale.pl/krasnal/slepak-i-gluchak/

Odsłonięcie „W-skersa” – krasnala na wózku – odbyło się przy jednej z głównych ulic Wrocławia. Odsłonięcie kolejnego wrocławskiego krasnala powiązane było z obchodami Dnia Osób Niepełnosprawnych – Ten krasnal ma pomóc ludziom lepiej zrozumieć świat, w którym żyją niepełnosprawni. Ma również pokazać, że nawet krasnale są różne. Przypominać, że społeczność miasta jest tak bogata, jak ta mała gromada krasnali – powiedział poseł PO Sławomir Piechota, który sam jest osobą niepełnosprawną. Jak zapowiedział rzecznik programu „Nie ma barier”, Bartłomiej Skrzyński, wkrótce we Wrocławiu pojawią się kolejne krasnale – niedosłyszący z ogromną tubą oraz niewidomy z laseczką. Odsłonięcie krasnala na wózku powiązane było z obchodami Dnia Osób Niepełnosprawnych. Na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody w konkursie fotograficznym „Wrocław bez barier”. Ogłoszone zostały również wyniki plebiscytu „Dobre Praktyki”, którego laureatami zostały osoby, firmy i instytucje wspierające osoby niepełnosprawne. Prezes wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Tadeusz Krasoń, zauważył, że akcja „Wrocław bez barier” zmieniła nastawienie i aktywność osób niepełnosprawnych. – Społeczeństwo musi się jednak nauczyć, żeby nie przeszkadzać niepełnosprawnym. Ludzie nie muszą pomagać, tylko niech nie przeszkadzają – zaznaczył Krasoń. Krasnale stały się symbolem Wrocławia, obecnie jest ich już prawie 20, m.in. siedzący na gołębiu krasnal Gołębnik oraz śpiący na talerzu krasnal Obieżysmak. (http://www.tvn24.pl)

Ślepak lub Biała Laseczka i Głuchak lub Wielkie Ucho

Ponieważ krasnale z niepełnosprawnością pomagają propagować równouprawnienie osób niepełnosprawnych, dołączył też do nich Trisomek, czyli mały skrzacik z zespołem Downa, który znajduje się przy ul. Kapitulnej 4 przy Klubie Środowiskowym „Pozytywka” dla dzieci z zespołem Downa.

W 2007 pojawił się pierwszy komercyjny krasnal Pierożnik i od tej pory nowe krasnale tworzą artyści z całego kraju, a ich opiekunami stają się instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne. Umieszcza się je nie tylko w celach promocji miasta, ale również w ramach przedsięwzięć biznesowych i w celach społecznych. Organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali, a także można zakupić mapy dla turystów, którzy zwiedzanie Wrocławia łączą z poszukiwaniem kolejnych figurek. Stworzono również aplikację Go Wrocławskie Krasnale ułatwiającą odnajdywanie krasnali.

Życzliwek jest jednym z najpopularniejszych wrocławskich krasnali, który promuje ideę życzliwości, prowadzi bloga, jest obecny również w mediach społeczniościowych, prowadzi misję szerzenia życzliwości, ma nawet profil na portalu społecznościowym Facebook 

Pierożnik i Życzliwek

We Wrocławiu mówi się, że niepełnosprawne krasnale stanęły pod magistratem, aby patrzeć na ręce wrocławskim urzędnikom. Wychodzi im to chyba dobrze, bo Wrocławskich inicjatyw pokonujących bariery jest sporo. Prześledzimy wspólnie kilka z nich.

Niezapomnianym przeżyciem jest wizyta w jednym ze sławniejszych polskich ogrodów zoologicznych, którego atrakcją jest Afrykarium  przystosowane do potrzeb ON, zachwycają w nim wodospady, podwodne przeszklone tunele, tropikalne ogrody.

We wrocławskim ZOO osoby starsze i niepełnosprawne mogą wypożyczyć wózek inwalidzki, zgłaszając się do Punktu Obsługi Klienta. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji telefonicznie (tel. 71 340 71 19 lub 691 674 199) lub e-mailowej, pisząc na adres pok@zoo.wroc.pl. Wózki można wypożyczać codziennie w godzinach pracy Punktu Obsługi Klienta.  Do wypożyczenia potrzebny jest aktualny dokument ze zdjęciem, podpisanie stosownego oświadczenia oraz wniesienie zwrotnej kaucji w wysokości 50 zł.

Do dyspozycji zwiedzających są dwa wózki Vermeiren V200 – ultralekkie, aluminiowe, łatwe w obsłudze zarówno dla użytkownika jak i opiekuna, wózki wytrzymujące wagę 130 kg. Wózki te zostały wybrane dzięki rekomendacji osób niepełnosprawnych, korzystających na co dzień z podobnego sprzętu.

Ogród Zoologiczny został przystosowany także do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. W Punkcie Obsługi Klienta przy kasach ZOO można wypożyczyć tablety z nawigacją i specjalną aplikacją, które poprowadzą ustaloną trasą, a dzięki kodom QR umieszczonym na tabliczkach przy wybiegach można wysłuchać opowieści o danym mieszkańcu ZOO. Aplikację można również pobrać bezpłatnie ze strony ZOO na własny telefon z systemem android. Czas spaceru po trasie z audiodeskrypcją to ok. 70 minut.

W czwartki osoba posiadająca orzeczenie Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności lub legitymację osoby niepełnosprawnej oraz jej opiekun mogą nabyć bilet ulgowy do ZOO.

fot.: www.zoo.wroclaw.pl

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego nazywany jest oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta. Jest to ulubione miejsce wypoczynku wrocławian, położone po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św.Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku. Jest drugim najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, wpisanym na listę zabytków woj. dolnośląskiego. Osobom niepełnosprawnym z orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz osobom sprawującym opiekę nad nimi przysługuje po okazaniu stosownych dokumentów wstęp wolny. Na teren ogrodu mogą również wchodzić psy przewodnicy. W Ogrodzie Botanicznym jest także toaleta dla osób niepełnosprawnych.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Atrakcją, której nie zobaczy się w żadnym innym miejscu jest Panorama Racławicka.

Budynek Panoramy Racławickiej oraz główny budynek Muzeum Narodowego są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Obiekty nie mają żadnych barier architektonicznych. Panorama Racławicka jest również dostosowanie do potrzeb osób z dysfunkcjami sensorycznymi. Osoby niewidome i niedowidzące mogą wysłuchać bardzo szczegółowego opisu obrazu na wypożyczanych palmtopach lub, w przypadku wycieczek zorganizowanych, z głośników znajdujących się na platformie widokowej. Po wcześniejszym powiadomieniu istnieje również możliwość zamówienia przewodnika z językiem migowym.

Również Stadion Miejski zbudowany na Euro 2012 jest dostosowany do kibiców z niepełnosprawnością i posiada 104 siedzenia dla osób na wózkach i ich opiekunów, a także specjalne miejsca parkingowe na tym samym poziomie i odpowiednie toalety.

Hala Sulecia posiada interesującą ekspozycję związaną z budową i historią budowli, w budynku znajdują się restauracje oraz przystosowana toaleta. Na tyłach Hali warto odwiedzić Pergolę – półeliptyczny ogród ze stawem, w centrum którego znajduje się  fontanna multimedialna, jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Obok Pergoli znajduje się Ogród Japoński, miejsce nieco trudniejsze do poruszania, ale część ścieżek jest dostępna i widać w nim również odwiedzających wózkersów. W Ogrodzie Japońskim osobom niepełnosprawnym przysługują bilety ulgowe.

Istnieje także możliwość podziwiania panoramy Wrocławia z wysokości ponad  200-tu metrowej wieży Sky Tower. Przysługuje ulgowy bilet wstępu dla osób niepełnosprawnych i osób, które ukończyły 65 lat (po okazaniu ważnej legitymacji lub odpowiedniego dokumentu). Miejsce jest dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, warto zaznaczyć, że wejście znajduje się od ul.Gwiaździstej, natomiast sam bilet trzeba zakupić na terenie Galerii Handlowej (poziom +1).

Hala Stulecia z Fontanną Multimedialną i Ogród Japonski we Wrocławiu

We Wrocławiu organizowane są akcje mające na celu dostosowanie miejsc publicznych i miejskiej architektury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jedną z takich akcji był happening „Architektura dla wszystkich” zainicjowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy przez godzinę poruszali się po rynku, mając na oczach przepaski. Wśród barier wrocławianie zgłaszają wciąż zbyt małą ilość niskopodłogowych autobusów i tramwajów, dlatego czasem długo trzeba czekać na przystanku, więc choć ilość miejsc dostosowanych w mieście jest  imponująca, to próba dostania się z jednego  miejsca do drugiego może czasem stanowić barierę.

Na mapie Polski jest to miasto godne polecenia dla zwiedzających, ponieważ dysponuje nie tylko unikalnymi atrakcjami, ale zaletą większości z nich jest dbałość o potrzeby osób z niepełnosprawnościami i w pełni dostosowane obiekty.

Polecamy także relację: Wózkiem przez Wroclaw

A także Wrocławski Informator dla Osób Niepełnosprawnych

fot.: T. Kudasik

Odpowiedź do artykułu “Krasnalowe miasto bez barier

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial