Niepełnosprawni: pozostałe formy wsparcia – renta, program rehabilitacji

Osoby, które były zatrudnione przed pojawieniem się niepełnosprawności mogą skorzystać z poniższych form wsparcia:

Renta szkoleniowa:

Polega na przekwalifikowaniu osoby, który ze względu na niepełnosprawność nie może wykonywać dotychczasowej pracy. Ma ona na celu przebranżoweniu aby móc pozostać na rynku pracy. To świadczenie można pobierać max. przez 3 lata.

Program rehabilitacji leczniczej

w ramach prewencji rentowej prowadzonej przez ZUS: Ten program ma na celu przywrócenie zdolności do pracy osobom, którym grozi długotrwała niezdolność do wykonywania pracy, natomiast istnieje duża możliwość na przywrócenie tej zdolności. Aby móc skorzytać z tego programu, potrzebne jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.

Wydanie takiego orzeczenia następuje:

w trakcie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej zdolności do pracy, podczas ustalaniu uprawień do świadczenia rehabilitacyjnego oraz przy orzekaniu o niezdolnosci do pracy dla celów rentowych. Po otrzymaniu orzeczenia oraz decyzji, rehabilitacja może odbywać się stacjonarnie lub ambulatoryjnie. Całkowty koszt rehabilitacji raz z kosztami wyżywienia, noclegu oraz transportu ( wzrot ceny biletu względem najtańszego środka komunikacji publicznej) ponosi ZUS.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial