Oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Rehabilitacji dla osób po amputacjach w Krakowie

W piątek, 7 grudnia, odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Rehabilitacji Poland Business Run Znowu w Biegu. Ośrodek przy ul. Odrzańskiej w Krakowie to pierwsze miejsce w kraju oferujące kompleksową pomoc osobom po amputacjach. Specjalistyczny sprzęt, z którego będą mogli skorzystać pacjenci z całej Polski, został sfinansowany dzięki dotacji ze środków Miasta Krakowa. 

Pomysłodawcą inicjatywy jest Fundacja Poland Business Run, najbardziej znana z organizacji charytatywnej sztafety biznesowej.

Jej misją jest wsparcie osób z niepełnosprawnością ruchową poprzez dofinansowanie protez kończyn, sprzętu medycznego i rehabilitacji, a od teraz także turnusów terapeutycznych we własnym centrum.

Pracując od lat z osobami po amputacjach, przekonaliśmy się, jak ważna jest kompleksowa pomoc w powrocie do pełnej sprawności, nie tylko pod kątem zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Tak zrodził się pomysł na własne Centrum Rehabilitacji, w którym doświadczeni specjaliści otoczą holistyczną opieką naszych beneficjentów oraz inne osoby, które tego potrzebują – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Jednym z członków zespołu jest Sławomir Szczupacki, od lat pracujący z osobami po amputacjach. Swoich podopiecznych motywuje własnym przykładem, bo sam stracił nogę w wypadku i od dziecka korzysta z protezy.

Utrata kończyny to ogromna trauma dla każdego. Nauka chodzenia na nowo nie jest łatwa dla nikogo, ale odpowiednie podejście, wiedza i doświadczenie terapeuty pozwalają zminimalizować ogromny stres z tym związany – tłumaczy fizjoterapeuta.

Pierwsi pacjenci rozpoczną rehabilitację w Centrum już 3 grudnia.

Do końca roku z tygodniowych turnusów skorzysta bezpłatnie 14 beneficjentów biegu Poland Business Run, którzy przyjadą do Krakowa z całego kraju. W czasie pobytu odbędą 20 godzin rehabilitacji, spotkania z psychologiem w formie warsztatów, a także niezbędne konsultacje specjalistyczne.

Indywidualna praca z pacjentem podczas kilkudniowego turnusu pomaga dopasować działania rehabilitacyjne do jego potrzeb. Pamiętajmy, że proteza, nawet najlepsza, sama nie pójdzie. Trzeba włożyć sporo pracy, ćwiczeń, potu i determinacji, żeby sukces był pełen – komentuje Agnieszka Wnuk, rehabilitantka ośrodka.

Nie bez znaczenia jest też nowoczesny sprzęt, którego zakup był możliwy dzięki wsparciu Miasta Krakowa.

W ramach konkursu ogłoszonego przez krakowskie Biuro ds. Ochrony Zdrowia uzyskaliśmy niezbędne środki, by wyposażyć nasze Centrum. Cały sprzęt jest w pełni dostosowany do pracy z osobami z dysfunkcjami narządów ruchu. Dysponujemy m.in. schodami rehabilitacyjnymi, torami do nauki chodu i do ćwiczeń równoważnych, profesjonalnym ergometrem eliptycznym czy platformą dynamograficzną do analizy równowagi i chodu – mówi Anna Orzechowska, prezes Fundacji Znowu w Biegu, powołanej do opieki nad ośrodkiem.

Oprócz bezpłatnych turnusów dla beneficjentów biegu Poland Business Run, w Centrum będzie można również odbyć rehabilitację na zasadach komercyjnych. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ortopedycznej, ale dostępne są też inne zabiegi: terapia manualna, masaże, trening personalny, trening grupowy czy joga dla kręgosłupa.

Pacjenci będą mogli skorzystać z porad specjalistów: fizjoterapeutów czy dietetyka, a wkrótce również z konsultacji z ortopedą, lekarzem rehabilitacji-neurologiem, lekarzem rodzinnym-geriatrą, psychotraumatologiem czy lekarzem specjalizującym się w leczeniu trudno gojących się ran. Na zajęcia z jogi terapeutycznej, masaże czy fizjoterapię zapraszamy wszystkie chętne osoby z Krakowa i okolic. Przed świętami będziemy oferować też vouchery do naszego Centrum, które można podarować bliskiej osobie. Zebrane w ten sposób środki pozwolą nam udostępnić bezpłatną rehabilitację kolejnym potrzebującym osobom – tłumaczy Anna Orzechowska, prezes Fundacji Znowu w Biegu.

Szczegółowe informacje na temat Centrum oraz cennik znaleźć można na stronie www.znowuwbiegu.pl oraz pod numerem telefonu 609915005.
Podoba Ci się artykuł? UDOSTĘPNIJ!

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
YOUTUBE
Czcionka
Kontrast