Ogólnopolska konferencja „(Nie)pełnosprawny w pracy i biznesie” – relacja

11 września na Podkarpaciu rozpoczął się „Tydzień przedsiębiorcy”, w jego ramach 15 września 2017 odbyła się w Rzeszowie ogólnopolska konferencja „(Nie)pełnosprawny w pracy i biznesie”.

Wzięli w niej udział przedstawiciele:

instytucji państwowych zajmujący się problematyką niepełnosprawności, organizacji pracodawców, pracowników, związków zawodowych, fundacji i organizacji pozarządowych.
Konferencję rozpoczął prowadzący ją Wojciech Dyląg  z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie. Następnie zgromadzonych przywitała Zastępczyni Dyrektora Oddziału ZUS Nina Przybyło, podkreślając rolę służby instytucji w przełamywaniu barier i wyrównywaniu szans oraz czynnik rehabilitacji społecznej poprzez pracę.

Jako pierwsze wystąpiły dr Maria Bosak oraz Anna Maroń z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawiając –

Kontrowersje wokół prawnego pojęcia niepełnosprawności.

Podkreśliły małą stabilność obecnych aktów prawnych dotyczących obszaru niepełnosprawności, które były wielokrotnie nowelizowane i nadal brak w nich rozróżnienia na niepełnosprawność ruchową i intelektualną. Wystąpienie to wywołało dyskusję wokół zaproponowanego przez prelegentki podziału niepełnosprawności, z którym nie zgodził się dr Krzysztof Kurowski, akcentując że pojęcie niepełnosprawności nie powinno się przyczyniać do podziałów.

Doktor Krzysztof Kurowski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w wystąpieniu: Wsparcie na rynku pracy w kontekście potrzeby przyjęcia nowej koncepcji polityki publicznej wobec niepełnosprawności przedstawił elementy reformy związanej z wdrożeniem w Polsce Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, w której ważne są zmiany w obszarze rynku pracy. Podkreślił, że obecne przepisy nie uwzględniają rzeczywistych potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Nie da się tych reform osiągnąć poprzez punktowe zmiany prawne.

Konieczne jest zapewnienie zagwarantowanego koszyka usług określonych indywidualnie dla każdej osoby w oparciu o cykliczną diagnozę. Konieczne są: reforma systemu orzecznictwa, mechanizm przechodzenia z chronionego na otwarty rynek pracy oraz rozwój w zakresie zatrudniania wspomaganego.

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie reprezentowała dr hab. med. Joanna Bugajska, która przedstawiła monografię  Ramowe wytyczne na temat przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach jako narzędzie wspomagające pracodawcę w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Znajdują się w niej moduły zawierające informacje dotyczące dostosowania miejsc pracy oraz wymagania i wytyczne dotyczące pracowników o różnym rodzaju niepełnosprawności. Dodatek do monografii zawiera charakterystyki 200 przykładowych zawodów, które mogą być wykonywane przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Publikacja CIOP – RAMOWE WYTYCZNE – Projektowanie obiektów, pomieszczeń oraz przystosowanie stanowisk pracy dla OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Na zakończenie prelegentka dodała, że PIB planuje reaktywację na stałe Punktów Informacyjno-Doradczych, z których usług skorzystało 4.5 tysiąca odbiorców.

O badaniach dotyczących spółdzielni socjalnych w wystąpieniu: Spółdzielnie socjalne – w procesie integracji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych i jako instrument zwiększania ich przedsiębiorczości mówiła dr hab. Beata Szluz, prof. UR z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor podkreśliła, że największa liczba osób pracujących w spółdzielniach socjalnych to osoby z niepełnosprawnością. Misją spółdzielni socjalnych jest wyjście do osób bezrobotnych dzięki działaniom opartym o statut, bez dodatkowo wypracowanych procedur, co postrzegane jest jako pozytywne w dobie przerostu biurokracji.

Panel konferencyjny zakończyło wystąpienie przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie Wojciecha Dyląga, który zaprezentował film wyjaśniający, że niepełnosprawność nie jest tożsama z niezdolnością do pracy.

W drugiej części konferencji w ramach panelu konferencyjno-dyskusyjnego zabrał głos przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Maciej Szymański, który zaprezentował Wsparcie systemowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla pracodawców i przedsiębiorców instrumenty wsparcia systemowego PRFON-u dla pracodawców i przedsiębiorców oraz Program „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”. Przypomniał także inne programy wspierające zatrudnianie osób z niepełnosprawnością: Absolwent, Praca-Integracja, Gotowi do pracy – wsparcie osób niepełnosprawnych w podejmowaniu zatrudnienia.

Adam Hadław z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w wystąpieniu Dlaczego warto zatrudniać osoby niepełnosprawne? przedstawił korzyści finansowe i pozafinansowe wynikające z zatrudniania osób niepełnosprawnych. Do korzyści finansowych zaliczył obniżenie wysokości obowiązkowych wpłat w PFRON oraz dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych, a do pozafinasowych pozyskanie dobrych, zaangażowanych i lojalanych pracowników oraz pozytywne postrzeganie pracodawcy, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnością, a więc stosuje w prowadzonej działalności zasady społecznej odpowiedzialności i biznesu.

Jerzy Jęczmienionka Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie w wystąpieniu: Działalność zakładów aktywności zawodowej skuteczną drogą do otwartego rynku pracy przedstawił ZAZ-y działające na terenie województwa podkarpackiego i ich rolę w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością. Trzynaście podkarpackich ZAZ-ów stawianych jest za wzór w całej Polsce. Dyrektor podreślił, że Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej z Wojewódzką Społeczną Radą d.s. Osób Niepełnosprawnych monitoruje działalność ZAZ-ów i wspiera rozwój działalności gospodarczej Zakładów.

Przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy Barbara Czarnek omówiła Przestrzeganie przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych na podstawie kontroli przeprowadzonych u pracodawców. Uprawnienia i obowiązki osób niepełnosprawnych.  Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje zakłady pracy chronionej, zakłady ubiegające się o rozszerzenie statusu zakładów pracy oraz zakłady, które zatrudniają osoby niepełnosprawne, w których sprawdza spełnianie wymogów. Do najczęściej łamanych przez pracodawców wymogów należą: nieudzielanie urlopów, nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy, nieudzielanie informacji o warunkach zatrudnienia, niewypłacanie wynagrodzenia za pracę lub pracę w godzinach nadliczbowych, brak wyposażenia w odzież i obuwie robocze, niezabezpieczenie miejsc niebezpiecznych oraz niewłaściwy stan techniczny pomieszczeń. Barbara Czarnek przypomiała też przywileje osób z niepełnosprawnością, czyli krótszy czas pracy, prawo do dodatkowych przerw w pracy, dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwolnienie na badania i turnusy rehabilitacyjne. Prcownicy z orzeczoną niepełnosprawnością nie mogą też być zatrudniani w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych.

Anna Rdest z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie przedstawiła temat Staże osób z niepełnosprawnościami i korzyści z nich płynące. Działania poprzedzajace staże to: szkolenia dla ON oraz otoczenia (uczelnie, szkoły, samorządy), konsultacje oraz zajęcia dotyczące czynności dnia codziennego, wsparcie indywidualne coucha, trenera pracy i doradcy zawodowego, a także szkolenia wspomagające (np. z savoir-vivre). Prelegentka podzieliła się także swoimi doświadczeniami pracy z osobami z niepełnosprawnością.

W wystąpieniu Instrumenty ekonomiczne wspierające zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku Michał Skóra (Uniwersytet Rzeszowski) z powodu wcześniejszego wyczerpania przez prelegentów tematu jego artykułu, podzielił się swoimi obserwacjami dotyczącymi rynku pracy, na którym widać wyraźny wzrost działalności zakładów aktywności zawodowej oraz spadek ilości zakładów pracy chronionej. Podkreślił też, że nowy Kodeks Pracy powinien zawierać dział związany z osobami niepełnosprawnymi.

Niestety na konferencji zabrakło: zaplanowanego wystąpienia Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych dotyczącego tematu Włączenie wyłączonych – osoby niepełnosprawne jako jeden z głównych podmiotów polityki społecznej państwa oraz przedstawicieli Instytut Medycyny Pracy im. prof. Nofera w Łodzi, którzy mieli mówić o roli opieki profilaktycznej w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

W panelu dyskusyjnym pierwszy zabrał głos Sektetarz Komisji d.s. Osób Niepełnosprawnych Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dr Krzysztof Kurowski, szkoda tylko, że organizatorzy nie pomyśleli o nowoczesnych możliwości komunikacyjnych, czyli zapisie wypowiedzi doktora, którego wystąpienie z powodu dysartrii było dla większości zgromadzonych niezrozumiałe.

Tomasz Janiszewski I Vice Prezydent Polskiej Federacji Głuchych przedstawił problemy środowiska osób niesłyszących oraz wyraził ubolewanie z powodu braku na konferencji tłumacza języka migowego. Organizatorzy tłumaczyli się nie stawieniem się umówionego tłumacza (trudno jednak nie zauważyć, że na konferencji trwającej tyle godzin tłumacz, aby zachować standardy, powinien mieć zapewnionego zmiennika). Nadmienić tu można, że dla osób niedowidzących wyświetlane slajdy również były zbyt daleko i w zbyt niskiej jakości.

Posumowaując konferencję, Zastępczyni Dyrektora Oddziału ZUS Nina Przybyło przypomniała, że wszyscy jesteśmy w czymś pełnosprawni i w czymś niepełnosprawni, a więc wszyscy jesteśmy tacy sami, a najważniejsze jest indywidualne podejście do człowieka.

Konferencja była okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń wynikających z obecności osób niepełnosprawnych na otwartm rynku pracy.

 

Odpowiedź do artykułu “Ogólnopolska konferencja „(Nie)pełnosprawny w pracy i biznesie” – relacja

  1. Pingback: Ogólnopolska Konferencja „(Nie)pełnosprawny w pracy i biznesie” w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial