Pionierska operacja naprawy stent-graftu w Warszawie

Pionierską operację wewnątrznaczyniowej naprawy stent- graftu Nellix, założonego kilka lat wcześniej z powodu tętniaka aorty brzusznej, wykonali polscy chirurdzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To pierwsza w Europie i prawdopodobnie na świecie udaną operacja tego typu – zapewniają przedstawiciele placówki.

O operacji poinformowało w przesłanym PAP komunikacie biuro prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

Tętniak aorty to jej lokalne, workowate poszerzenie o ponad 50 proc. w stosunku do normy. Tętniaki aorty brzusznej pojawiają się u 60 osób na 100 tysięcy i są zwykle zlokalizowane poniżej odchodzących od aorty tętnic nerkowych.

Choroba w większości przypadków nie daje żadnych objawów, ale jest bardzo niebezpieczna. Tętniak może w każdej chwili pęknąć i doprowadzić do zgonu – dlatego bywa porównywany do tykającej bomby zegarowej.

Tętniaki są często wykrywane przypadkowo przy okazji badań obrazowych z powodu innych wskazań. W większości wypadków lekarze przeprowadzają zabieg metodą małoinwazyjną – przez niewielkie nacięcia w pachwinach wprowadzają do aorty brzusznej stent-graft – specjalnie utkaną rurkowatą protezę z włókniny, wyłączającą tętniak z krążenia. Stent-graft wewnątrz tętniaka staje się „nową aortą” zaopatrującą w krew ważne narządy. Natomiast sam tętniak pozostaje na zewnątrz i z czasem się obkurcza.

W przypadku stent-graftu Nellix, przestrzeń pomiędzy protezą a ścianą tętniaka wypełniana była specjalnym polimerem (biokomponentem), który miał zamocować protezę i zapobiec ewentualnym przeciekom krwi. Niestety, po wszczepieniu stent-graftu Nellix dochodziło do tak dużej liczby istotnych powikłań, że został on całkowicie wycofany z rynku przez producenta (firmę Endologix), a European Society for Vascular Surgery odradza jego stosowanie.

Z powodu specyficznej budowy stent-graftu typu Nellix, operacje naprawcze u chorych z przeciekiem były praktycznie niemożliwe do wykonania metodą wewnątrznaczyniową. Skuteczna była jedynie operacja otwarta, zbyt ryzykowna u chorych z innymi poważnymi chorobami.

Jak jednak dowiódł zespół z kierowanej przez prof. Sławomira Nazarewskiego Kliniki Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM, stent-graft Nellix można naprawić wewnątrznaczyniowo.

Dr hab. Tomasz Jakimowicz dokonał udanej wewnątrznaczyniowej „naprawy” stent-graftu u chorego, u którego doszło do znacznego powiększenia tętniaka aorty brzusznej po wcześniejszym (4 lata temu), wewnątrznaczyniowym leczeniu za pomocą systemu Nellix w innym ośrodku. Do operacji wykorzystano specjalnie zmodyfikowany dla tego pacjenta stent-graft z odgałęzieniami do naczyń trzewnych.

Tego typu zabieg to pierwsza w Europie i prawdopodobnie na świecie udana operacja naprawy stent-graftu Nellix za pomocą endoprotezy z odgałęzieniami do tętnic trzewnych – podają przedstawiciele placówki.

Klinika Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej jest największym w Polsce oraz wiodącym w Europie i na świecie ośrodkiem zajmującym się leczeniem chorób aorty w tym tętniaków piersiowo-brzusznych (od 2010 roku wykonano ponad 500 zabiegów wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych, co stanowi blisko połowę tego typu operacji wykonanych w Polsce).

Jest również jedynym w Polsce i jednym z kilkunastu ośrodków na świecie mających dostęp do technologii wewnątrznaczyniowej opracowanej do leczenia tętniaków łuku aorty (stent-grafty z odgałęzieniami do pnia ramienno-głowowego i tętnicy szyjnej). Klinika ściśle współpracuje w opracowywaniu nowych metod leczenia wewnątrznaczyniowego schorzeń aorty z najważniejszymi ośrodkami na świecie – Universitäres Herzzentrum w Hamburgu (prof. Tilo Kölbel), Chirurgie Vasculaire – Centre de l’Aorte Université w Paryżu (prof. Stephan Haulon, prezydent European Society for Vascular Surgery), Mayo Clinic (prof. Gustavo Oderich) oraz Paracelsus Medical University w Norymberdze (prof. Eric Verhoeven).

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial