Polska aplikacja w finale konkursu KE na najbardziej innowacyjne projekty unijne

Polska aplikacja oferująca sąsiedzkie usługi opiekuńcze „Dobre wsparcie” znalazła się w finale konkursu Komisji Europejskiej RegioStars na najbardziej innowacyjne projekty unijne.

Realizowany przez Fundację Nauka dla Środowiska z Koszalina (woj. zachodniopomorskie) projekt o wartości dofinansowania UE w wysokości ok. 2 mln euro otrzymał wyróżnienie w kategorii obejmującej zwalczanie nierówności i ubóstwa. Projekt uzyskał wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego, zarządzanego przez zachodniopomorski urząd marszałkowski.

W opisie „Dobrego wsparcia” inicjatywę porównano do „Ubera oferującego sąsiedzkie usługi opiekuńcze”. „Z systemu lokalnych usług społecznych można korzystać na komputerze poprzez aplikację internetową, która jest także zintegrowana z aplikacją mobilną. System jest autonomiczny, łączy lokalnych użytkowników (gminy, ośrodki pomocy, opiekunów, poradnie, rodziny) bez konieczności korzystania z kosztownego telecentrum” – czytamy w opisie projektu.

W konkursie RegioStars wyróżniane są najbardziej oryginalne i innowacyjne przedsięwzięcia realizowane w ramach polityki spójności. W tym roku do konkursu napłynęło prawie 200 zgłoszeń, z czego wyłoniono 24 finalistów.

Unijne projekty zostaną nagrodzone w pięciu kategoriach: wspieranie transformacji cyfrowej, zapewnienie obszarom zielonym i rzekom miejsca w krajobrazie miejskim, zwalczanie nierówności i ubóstwa, budowanie miast odpornych na zmianę klimatu oraz modernizacja służby zdrowia.

Zwycięzcy we wszystkich kategoriach zostaną ogłoszeni podczas organizowanego przez Komisję Europejską i Komitet Regionów UE 17. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, 9 października w Brukseli. Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności. Na jednego spośród 24 finalistów konkursu RegioStars wybranych przez jury można głosować do 9 września za pośrednictwem strony Komisji Europejskiej.

Komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans Marianne Thyssen podkreśliła, że każdego roku konkurs RegioStars promuje najlepsze projekty realizowane w ramach polityki spójności oraz pokazuje konkretne, praktyczne korzyści płynące z UE. „Z niecierpliwością czekam na moment spotkania z twórcami tych projektów, które – mam nadzieję – zainspirują wiele innych inicjatyw” – zaznaczyła.

W ub.r. wśród finalistów konkursu znalazły się dwa projekty transgraniczne z udziałem polskich samorządów.

Do finału trafił projekt „Zdrowie jest najważniejsze” zrealizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przez gminę Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie). Drugim finalistą został projekt „Torfowiska wysokie – unikalny obszar europejski” wdrażany przy wsparciu funduszy UE z Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 przez gminę Czarny Dunajec (woj. małopolskie). Żaden z tych projektów nie zdobył głównej nagrody.

Z Brukseli: Mateusz Kicka (PAP)

kic/ mobr/ mc/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial