Protest Rodziców Osób Niepełnosprawnych- co myślą Rampowicze?

Rampowicze Grzegorz, Krystian i Dorota wypowiedzieli się na temat protestu Rodziców Osób Niepełnosprawnych trwającego w Sejmie od 35 dni.

Co Sądzisz o proteście? Czy jest potrzebny?

Grzegorz: – Protest jest bardzo potrzebny!! Dzięki wytrwale protestującym coś zaczyna się zmieniać, cała Polska ich wspiera, więcej osób dowiaduje się o sytuacji opiekunów osób z niepełnosprawnością. Dzięki nim mamy dodatkowe 160 zł, a to już jest dla niektórych bardzo dużo. Gdyby nie inicjatywa protestujących, zapewne czekalibyśmy następne długie lata na jakąkolwiek zmianę.

Cały czas śledzimy każdą relację o Protestujących, wiemy, że są bardzo zmęczeni, nie da się ukryć, że protest jest bardzo wyczerpujący, ale dzielnie walczą o naszą wspólną sprawdę i nie poddają się!

Dorota: – Uważam, że protest jest bardzo potrzebny, tylko żądania nie do końca zostały przemyślane. Samo 500 zł nie załatwi wszystkich problemów naszego środowiska, a nam dodatkowo jest bardzo potrzebna pomoc w zakresie rehabilitacji, miejsc pracy i zakupu sprzętu rehabilitacyjnego.

Krystian: – Protest jest potrzebny bez dwóch zdań, dzięki niemu ponownie zostały poruszone sprawy osób z niepełnosprawnością. Uważam jednak, że nie można traktować dzieci z niepełnosprawnością jako broni w walce o korzyści materialne. Potrzebna jest walka o rozwiązania systemowe i społeczne.

Gdybyś miał/a wybrać rodzaj wsparcia od państwa to wolisz gotówkę czy wymianę sprzętu rehabilitacyjnego?

Grzegorz: – Mój sprzęt nie niszczy się tak szybko, nie używam też pieluch, więc wolałbym pieniądze. Jednak jeśli miałbym wybór, to wolałbym pomoc asystenta w wymiarze np. 50 godzin miesięcznie. Taka pomoc byłaby dla mnie zdecydowanie najkorzystniejsza.

Dorota: – Wybrałabym gotówkę, ponieważ sprzęt rehabilitacyjny/ortopedyczny musi być dobrany i dopasowany do moich indywidualnych potrzeb. To są szczególne parametry oraz preferencje techniczne, jakie posiada każda osoba z niepełnosprawnością.

Krystian: – Wolałbym wymianę sprzętu, ale na rozsądnych zasadach. Uważam, że nie można rozwiązywać naszych problemów w ten sposób, że dostajemy najtańszy, ciężki wózek, ponieważ taki przysługuje. Powinna być możliwość wyboru sprzętu oraz dostosowania do naszych indywidualnych potrzeb, przecież wózek to moje nogi.

Jak myślisz w jaki sposób państwo mogłoby pomóc?

Grzegorz: – Państwo powinno zwiększyć minimalną kwotę, jaką możemy zarobić, nie tracąc świadczeń rentowych. Zarabiając więcej, bylibyśmy bardziej samodzielni, a nie skazani na wsparcie rodziców lub instytucji. Samodzielność jest o wiele łatwiejsza do osiągnięcia, gdy ma się  możliwość godnego zarabiania.

Dorota:  – Trzeba zmienić system wsparcia osób z niepełnosprawnością, a przede wszystkim umożliwić nam ciągłość rehabilitacji. Aktualnie długie kolejki do refundowanej rehabilitacji zmuszają nas do korzystania z płatnych zabiegów. Zlikwidowanie tak długiego oczekiwania pozwoliłoby utrzymać ciągłość sprawności i nie tracić uzyskanych efektów.

Państwo powinno zapewnić więcej miejsc pracy w zakładach pracy chronionej lub wspierać przedsiębiorców w tworzeniu takich miejsc pracy. Każda osoba z niepełnosprawnością chcąca podjąć zatrudnienie, powinna mieć taką możliwość. Usamodzielnianie to jest proces obejmujący edukację oraz aktywność zawodową i właśnie takie systemy wparcia powinno oferować państwo.

Krystian: – Koniecznie powinny powstawać nowe zakłady pracy aktywności zawodowej oraz nowe stanowiska, w tej chwili jest ich za mało, jak na nasze potrzeby. Państwo powinno wspierać takie zatrudnienie również na rynku komercyjnym. Gdyby od początku istniała taka możliwość rodzice dorosłych dzieci z niepełnosprawnością mogliby odpocząć, ponieważ dzieci mogłyby pracować w miarę swoich możliwości. Chcemy być samodzielni zarówno życiowo, jak i finansowo. Nie chcemy czekać aż dostaniemy, ponieważ w wielu przypadkach możemy sami na siebie zarobić.

Podziel się z nami Twoją opinią, napisz w komentarzu jakie jest Twoje zdanie.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial