Wypożycz „Żywą Książkę”

Imigrantka, Rosjanin, była narkomanka, samotna matka, gej czy kontroler biletów – to Żywe Książki, które w Rudzie Śląskiej będzie można wypożyczyć na półgodzinną rozmowę.

W Miejskim Centrum Kultury zostanie zorganizowana kolejna edycja Żywej Biblioteki. Będzie to okazja do spotkania z ludźmi, którzy na co dzień są postrzegani stereotypowo ze względu na ich pochodzenie, poglądy, przeszłość, sytuację rodzinną, zawód czy orientację seksualną. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy piątek.

Każdy „czytelnik”, który w piątek odwiedzi Żywą Bibliotekę, będzie mógł na początku zapoznać się z „katalogiem" Żywych Książek i skorzystać z fachowej rady bibliotekarek. Wybraną „książkę” można wypożyczyć na maksimum półgodzinną rozmowę. Zapytać można o wszystko, chociaż Żywa Książka nie musi koniecznie na każde pytanie odpowiedzieć. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą skorzystać z nietypowej biblioteki – mówi Magdalena Lapshin, organizatorka wydarzenia. – To jedyna okazja, by wypożyczyć żywą książkę i szansa na ciekawą rozmowę – zapewnia.

Tym razem będzie możliwość rozmowy m.in. z byłą narkomanką, samotną matką, ofiarą przemocy domowej, buddystką, mamą osoby z zespołem Downa, gejem, Ukrainką, weganką, kontrolerem biletów, policjantem, imigrantką, feministką, Rosjaninem i wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Nasi goście to osoby, które spotykają się z negatywnymi stereotypami na swój temat albo wręcz należą do grup społecznie wykluczonych – mówi Magdalena Lapshin. – Są to mieszkańcy Rudy Śląskiej lub okolicznych miejscowości. Myślę, że na co dzień nie mamy czasem możliwości porozmawiać z takimi osobami albo krępujemy się do nich odezwać, mimo że są tuż obok. W Żywej Bibliotece dajemy możliwość podjęcia takiej rozmowy w przyjaznej atmosferze – dodaje.

Żywa Biblioteka to projekt, który przełamuje problem nietolerancji i uprzedzeń dzięki osobom reprezentującym grupy społeczne lub zawodowe obarczone stereotypami. Metoda ta wykorzystywana jest przez programy Rady Europy w ramach edukacji na temat praw człowieka. Pomysł Żywej Biblioteki ma swoje korzenie w Danii. Akcja została zorganizowana po raz pierwszy w 2000 roku, podczas międzynarodowego festiwalu muzycznego w Roskilde. W Rudzie Śląskiej wydarzenie zorganizowane zostanie po raz trzeci. Podczas ostatniej edycji w 2012 roku Żywą Bibliotekę odwiedziło ponad 200 czytelników.

Organizatorem Żywej Biblioteki jest Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca (http://geniusloci.com.pl/), partnerami – Miejskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej. Wydarzenie wspierają również Urząd Miasta Ruda Śląska, Ośrodek Wypoczynkowy „Kaszubski Bór” oraz Piekarnia i Cukiernia Budny z Bielszowic.

źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial