6 niesamowitych sportów ekstremalnych, które mogą uprawiać osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce żyje około 4,7 mln osób z niepełnosprawnościami[1], co stanowi 12% ludności. Część z nich, mimo poważnych problemów z poruszaniem, nie wyobraża sobie życia bez sportu. Coraz więcej dyscyplin, nawet tych ekstremalnych, jest więc adaptowanych do ich potrzeb, dzięki czemu nie muszą rezygnować ze swoich marzeń i przeżywania niesamowitych emocji. Oto sześć z nich.

Downhill

Niepełnosprawność nie oznacza, że ktoś musi rezygnować z frajdy, jaką daje jazda rowerem. Wprost przeciwnie. Dla tych szukających mocniejszych wrażeń, stworzono ekstremalną odmianę kolarstwa górskiego, polegającą na zjeździe rowerem po stromych stokach. Od jakiegoś czasu także osoby
z niepełnosprawnościami mogą ją uprawiać, a wszystko dzięki specjalnie zaprojektowanym czterokołowym rowerom górskim. To idealna alternatywa dla osób, które lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim chcą przeżyć emocjonującą przygodę.

Rugby na wózkach

Rugby na wózkach to dynamiczna, pełna pasji i energii rywalizacja zespołowa, która wzbudza ekstremalne emocje zarówno na boisku, jak i na trybunach. Gra tylko w niewielkim stopniu przypomina oryginalne rugby. Łączy w sobie elementy koszykówki na wózkach, hokeja na lodzie i futbolu amerykańskiego. Jest to więc mieszanka wybuchowa! Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, o które walczą ze sobą dwa czteroosobowe zespoły. Do uprawiania tego sportu potrzebny jest specjalistyczny wózek zabudowany
w dolnej części, ze względu na bezpieczeństwo siedzącego na nim zawodnika. W zależności od pozycji na boisku, gracze posiadają albo wózek ofensywny, służący do ataku, albo defensywny wyposażony w przednie zderzaki – do obrony. Ci, którzy chcieliby spróbować tego sportu, mogą przyjść na profesjonalne treningi Avalon Extreme Rugby odbywające się w Warszawie pod okiem doświadczonego trenera Tomasza Bidusia, ambasadora Avalon Extreme.

Racing

Postęp techniczny sprawił, że obecnie osoby z niepełnosprawnościami mogą startować w profesjonalnych zawodach rajdowych czy driftingowych, dzięki odpowiedniemu przystosowaniu aut. Wzorem determinacji jest Sebastian Luty, ambasador Avalon Extreme i prawdopodobnie jedyny profesjonalny kierowca rajdowy na świecie, który jest sparaliżowany w 95%. Jego samochód, Mitsubishi Lancer Evo 10, posiada dwa joysticki sterowane oddzielnymi komputerami, które zastępują kierownicę i pedały oraz automatyczną skrzynię biegów zmienianych łokciem. Oczywiście nie trzeba od razu mieć super szybkiego auta. Na początek można dołączyć do pierwszej ligi wyścigowej zrzeszającej osoby z niepełnosprawnościami w Polsce – Avalon EXTREME Racing League. Przygodę z motorsportem najprościej jest zacząć od gokartów. Umiejętności można ćwiczyć na jednym z wielu torów w Polsce, a nawet wystartować w zawodach, podczas których są specjalne kategorie dla osób z niepełnosprawnościami.

Sitwake

Niepełnosprawni miłośnicy sportów wodnych mogą spróbować swoich sił w widowiskowym sitwake’u. To odmiana wakeboardu, w której używa się deski ze specjalnie zamontowanym siedziskiem i podnóżkiem
z pasem na stopy. To sport przeznaczony dla osób, które mimo swojej niepełnosprawności mają na tyle silną górną połowę ciała, aby utrzymać drążek liny podłączonej do wyciągu. Uprawiać sitwake można na każdym wyciągu. Ci, którzy nie mają własnej deski lub chcą dopiero spróbować, mogą pojawić się na jednym ze szkoleń z cyklu Avalon EXTREME Sitwake Academy organizowanych w parkach wodnych w całej Polsce.

Monoski

Osoby z niepełnosprawnościami nie muszą też rezygnować ze sportów zimowych. Coraz popularniejsze na całym świecie staje się wśród nich narciarstwo zjazdowe. Poruszający się na wózkach potrzebują do tego monoski składającego się z siedziska, metalowej konstrukcji oraz kulonart. W zależności od charakteru aktywności i zaawansowania sportowca, na rynku dostępne są różne rodzaje sprzętu: rekreacyjny, amatorski lub sportowy. Narciarstwo alpejskie jest dla osób z niepełnosprawnościami świetną formą rehabilitacji ruchowej. Barierą może być dość wygórowana cena za sprzęt, jednak w Polsce funkcjonuje już wiele wypożyczalni, gdzie za niewielkie pieniądze można monoski wypożyczyć na jeden lub kilka dni, w zależności od potrzeby.

Paralotnia i szybowce

Osoby, dla których z różnych przyczyn poruszanie się stanowi problem, a które chcą doznać wyjątkowych doświadczeń, jakie daje unoszenie się w powietrzu, mogą spróbować lotów na paralotni. To stosunkowo tani sport, który można uprawiać w zasadzie wszędzie – nie trzeba wyjeżdżać w dalekie góry. Po przejściu odpowiedniego szkolenia osoby z niepełnosprawnościami są całkowicie samodzielne w powietrzu i latają bez żadnego nadzoru. Potrzebują jedynie trochę asysty na ziemi i odpowiednio zaadaptowanego sprzętu.

Osoby z paraplegią, czyli porażeniem poprzecznym dwukończynowym, mogą również spróbować swoich sił w lotach szybowcem. Szlaki w tej dyscyplinie przeciera od lat Adam Czeladzki, ambasador Avalon EXTREME, który po wypadku wrócił do latania, osiągając wspaniałe wyniki. Obecnie szkoli inne osoby ze sparaliżowanymi nogami. Udowodnia tym samym, że osoby z niepełnosprawnościami nie muszą rezygnować z marzeń o lataniu i mogą nawet zdobyć licencję pilota. Zapierające dech w piersi widoki oraz niezwykłe emocje gwarantowane!

Jak widać, osoby z niepełnosprawnościami mogą uprawiać różne dyscypliny sportowe, także te ekstremalne, które na pierwszy rzut oka mogłyby się wydawać poza ich zasięgiem. Pokonywanie strachu i własnych słabości, jakie towarzyszą sportom ekstremalnym, to inspirujący i motywujący krok do lepszego samopoczucia, bez względu na to, czy jest się osobą z niepełnosprawnością czy w pełni sprawną. Odpowiednio przystosowany sprzęt, a przede wszystkim chęci sprawiają, że niemożliwe przestaje istnieć. Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami o tym się przekonuje.


[1] Dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności z 2011 r.

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial