Współtwórca „szczepionki na raka” dr hab. Jacek Jemielity wraz z chemikami i biochemikami ze swojego zespołu oraz polskimi immunologami założył spin-off Uniwersytetu Warszawskiego ExploRNA Therapeutics. Spółka ma na celu wnoszenie na wyższy poziom technologiczny kolejnych wynalazków polskich ekspertów od modyfikacji RNA.
Firma nabyła na zasadach rynkowych własność intelektualną Uniwersytetu i będzie ją wykorzystywać do opracowania nowych rodzajów terapii opartych na modyfikowanym chemicznie mRNA. Na razie badacze koncentrują się na chorobach nowotworowych.
„Spróbujemy sami zweryfikować nasze nowe modyfikacje mRNA na modelach zwierzęcych, a potem w badaniach klinicznych” – tłumaczy biochemik dr hab. Jacek Jemielity, profesor nadzwyczajny Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Naukowcy muszą uzyskać środki na przeprowadzenie faz przedklinicznych. Jedną z opcji jest zdobycie wsparcia od inwestorów zajmujących się komercjalizacją osiągnięć naukowych.
Dr hab. Jemielity opatentował swoje odkrycia w zakresie modyfikacji segmentu końca 5’ mRNA. Po opatentowaniu i opublikowaniu wyników naukowcy rozpoczęli współpracę z niemiecką firmą BionTech. Okazało się, że polskie rozwiązanie sprawdziło się w badaniach na zwierzętach, a potem w badaniach klinicznych na pacjentach. Tak stworzono tzw. szczepionki antynowotworowe. Mają one pobudzić układ odpornościowy pacjenta do walki z wieloma rodzajami raka. Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce – tutaj.
„Szczepionka na raka” przechodzi zaawansowane etapy komercjalnych badań klinicznych. Obecnie polski zespół pracuje nad kolejnymi chemicznymi modyfikacjami mRNA i nad wizualizacją mRNA w komórkach i w żywych organizmach.
„Chcemy spowodować żeby przy jak najmniejszej ilości mRNA powstawało jak najwięcej terapeutycznego białka. Czasem to białko ma uczyć niszczyć komórki, jak w przypadku nowotworów. Ale czasem ma ono być białkiem, którego komórkom brakuje – na przykład w chorobach neurologicznych i sercowo-naczyniowych. Są też podejścia, które mają na celu wykorzystanie mRNA w chorobach genetycznych, to wielki obszar badań” – wylicza dr hab. Jemielity.
Kolejne wynalazki jego zespołu są już w fazie uzyskiwania ochrony patentowej w różnych krajach świata.
Karolina Duszczyk