Aplikacja Migaj z nami: PJM

Pierwsza w Polsce bezpłatną aplikację do nauki polskiego języka migowego (PJM) „Migaj z nami: PJM” można pobrać m.in. w Google Play.

Aplikacja ma pomóc w komunikacji osób słyszących i Głuchych oraz upowszechniać edukację w zakresie PJM.

Aplikacja zawiera ok. 150 filmów ze znakami PJM dotyczącymi zwrotów grzecznościowych, pierwszego kontaktu, osób, wyrażeń, alfabetu, słowniczka. Ciekawostką są filmy z quizami, dzięki którym uczący się może sprawdzić swoją znajomość PJM. W aplikacji znajdziemy także opis gramatyczny polskiego języka migowego.

Dla osób słabosłyszących, w aplikacji dodano również napisy w języku polskim pod materiałami audio.

QR TAG stworzyło również aplikacje, które dają osobom niesłyszącym dostęp do kultury. Obecnie częściowo wprowadzono je do niektórych muzeów w Poznaniu, m.in. w nowo otwartym Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła. Z aplikacji można również skorzystać w Muzeum Archeologicznym. Dzięki tzw. kodom QR, po zeskanowaniu kodu, przedstawiony zostaje opis eksponatu, również w języku migowym.

Olgierd Kosiba, pomysłodawca aplikacji i portalu Migaj.eu mówi, że docelowo aplikacja „Migaj z nami: PJM” będzie rozbudowywana, by mogła służyć grupom zawodowym, takim jak policja, poczta czy służba zdrowia.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial