APLIKACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ – PORADNIK

Nie tak dawno temu przygotowałam dla Was artykuł o tym, jakie ułatwienia dla OzN oferują producenci nowoczesnych smartfonów. Skupiałam się jednak wtedy bardziej na funkcjach niejako ,, wbudowanych” w urządzenie. Po prostu możliwych do uruchomienia w ustawieniach telefonu. Dzisiejszy artykuł jest kontynuacją tego tematu. Natomiast tym razem postanowiłam poświęcić nieco uwagi aplikacjom mobilnym dostępnym w ,, Sklepie Play” bądź ,, App store”. Jeśli jesteście ciekawi co udało mi się znaleźć  zachęcam do dalszego czytania.

E-wademekum osoby z niepełnosprawnością

Nie bez powodu wymieniam tę aplikację jako pierwszą. Zawiera ona wszystkie niezbędne informacje, jakich możemy potrzebować jako osoby z niepełnosprawnościami. Od ulg i uprawnień aż po zbiór wszystkich istotnych kontaktów. Załączam dla Was zdjęcia ekranu, abyście sami mogli zobaczyć jak to wygląda.

Seeing Assistant Home

Kolejna bardzo ciekawa propozycja skierowana do osób niedowidzących i niewidomych. Tak jak sama nazwa wskazuje, ma pełnić funkcję asystenta osoby pozbawionej zmysłu wzroku. Przede wszystkim rozpoznaje ona kody kreskowe, jak i również kody QR i na ich podstawie dostarcza głosowe informacje o produktach. Nie jest to jednak jej jedyna funkcja. Aplikacja może np. rozpoznać banknot, wykryć kolor czy światło ( o którego intensywności dostarczana jest informacja dźwiękowa). Jest też wyposażona w funkcje lupy.

Seeing Assistant Move

Jest to aplikacja siostrzana wspomnianej wyżej. Jednak jej głównym celem jest wsparcie i nawigacja osób z uszkodzonym zmysłem wzroku w terenie. O tym, co potrafi bardzo dobrze informuje opis znajdujący się na,, app store”. ,, Seeing Assistant Move „zapewnia zaawansowane usługi lokalizacji i nawigacji, jak i aktualne informacje pogodowe”.

ParrotOne

Dzięki tej aplikacji mamy możliwość bezpiecznego i niezwykle łatwego przesyłania wiadomości. Zarówno prywatnie, jak i w grupach znajomych. Ma ona wbudowane ułatwienia pisania skierowane głównie do osób mających ograniczoną sprawność rąk. Działa to w ten sposób, że po wpisaniu dosłownie kilku liter pokazują się nam sugerowane odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że na chwilę obecną znajduje się wyłącznie w sklepie Play.
Jak podaje strona komputerświat. pl.: ,, Na dole, nad klawiaturą, widnieje natomiast lista słów, które sugeruje aplikacja. W praktyce działa to tak, że już po napisaniu litery C można wybrać zwrot: Cześć, co u Ciebie?. Dodatkowo nie trzeba także wybierać osobno polskich znaków.” (źródło komputerświat.pl).

Aplikacja MyDR

Aplikacja daje możliwość łatwiejszego kontaktu z lekarzem. Przy jej użyciu można zaplanować, umówić wizytę lekarską ( stacjonarnie i przez Internet). A także odbyć videorozmowę z lekarzem, zamówić leki czy przedłużyć receptę. Wypróbujcie sami!

mObywatel

Ostatnia już przygotowana warta uwagi aplikacja. Jej wydawcą jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Aplikacja pozwala nam na posiadanie wszystkich najważniejszych dokumentów w naszym telefonie. Do jej uruchomienia niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego. A po wstępnym uruchomieniu należy dokonać weryfikacji,, potwierdzenia, że to my” np. z wykorzystaniem eDowodu czy Profilu Zaufanego.
Ta pozycja skierowana do osób, które nie obawiają się przechowywać dokumentów w telefonie,zapewni wiele wygody i oszczędzi stresu, że zapomnieliśmy akurat wziąć ze sobą ważnego dokumentu.

 Znaliście może którąś aplikacje z listy? Co o tym myślicie? Czy według Was takie cyfrowe udogodnienia również są potrzebne?

*Zaprezentowane w artykule zdjęcia są screenami ekranu aplikacji dostępnych w App Store.

Artykuł zrealizowany w ramach Stażu

Opracowanie Marzena Lejkowska

Publikacje Marzeny

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial