Beata Dziubkiewicz-Świeboda z Elements o dostosowaniu łazienek dla OzN

Dzień dobry nazywam się Beata Dziubkiewicz-Świeboda, jestem Szefem Salonu Łazienek Elements w Rzeszowie. W branży jestem już od ponad 20 lat i w swojej karierze spotkałam się z wieloma zagadnieniami związanymi z pokonywaniem lub niwelowaniem barier w budynkach i przestrzeni otwartej.

Proszę opisać, jak powinna wyglądać dostosowana łazienka dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową?

Po pierwsze powinna być przestrzenna i przyjazna. Zastosowane rozwiązania powinny gwarantować wygodę i bezpieczeństwo, ale również powinny być piękne i stylowe. Dziś łazienka to strefa relaksu po całym aktywnym dniu. Obecnie osoby z niepełnosprawnością ruchową są bardzo aktywne zarówno zawodowo jak i w innych dziedzinach życia, dlatego oczekiwania dotyczące wyposażenia łazienek są coraz wyższe

Czy obecnie są dostępne innowacyjne rozwiązania łazienek dla osób z niepełnosprawnościami?

Zdecydowanie tak, dziś dostępne są rozwiązania nie tylko praktyczne i ułatwiające korzystanie z kąpieli i innych codziennych czynności, ale również piękne, zaprojektowane przez Projektantów i Designerów. Kiedyś „łazienka dla niepełnosprawnych” kojarzyła się z białymi poręczami i prostymi niezbyt estetycznymi siedziskami. Dziś mamy do dyspozycji akcesoria w pięknym designie, w kilkunastu kolorach, minimalistyczne ale wytrzymałe siedziska oraz coraz bardziej popularne toalety z funkcją mycia, które wzbudzają zainteresowanie w coraz szerszej grupie klientów naszego Salonu.

Osoby z niepełnosprawnością zgłaszają nam, że nie ma zbyt wielu producentów, którzy uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnością w swoich ofertach. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?

Moim zdaniem jest wprost przeciwnie. Być może przyczyna leży w tym, że doradcy nie rozmawiają z klientami o ich potrzebach, oczekiwaniach co pozwoliłoby zaproponować im nowoczesne, piękne rozwiązania do wymarzonej i przyjaznej łazienki.  Doradcy pracujący w naszym Salonie,  systematycznie biorą udział w szkoleniach, prowadzonych przez ekspertów z branży wyposażenia łazienek i dzięki temu mogą zaproponować rozwiązania spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Jaką ofertę posiadacie Państwo w swoim salonie, przeznaczoną dla OzN?

Współpracujemy z ponad 150 dostawcami z branży sanitarnej. Wiele z tych Firm ma w swojej ofercie specjalistyczne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Jak już wspomniałam rozwiązań jest tak wiele, że dziś wymienię tylko kilka. Wspomniałam już o miskach wc z funkcją mycia, niskie eleganckie brodziki umożliwiające łatwiejsze skorzystanie z prysznica, minimalistyczne siedziska, baterie bezdotykowe oraz z przedłużonymi uchwytami, uchwyty w wielu kolorach i wzorach, umywalki umożliwiające podjechanie wózkiem i wiele innych.

Czy Państwa firma tworzy również aranżacje łazienek dla osób z niepełnosprawnościami?

Jak najbardziej. Tworzymy wizualizacje, ale też pracujemy nad tym, aby pomimo czasami niewielkich powierzchni zaproponowane rozwiązania realnie ułatwiały codzienne korzystanie z łazienki i zmieniły ją w prywatną strefę relaksu.

Czy dostosowana łazienka musi wiązać się z dużymi kosztami?

Jak w każdej dziedzinie tak i w sferze wyposażenia łazienek, ceny są bardzo różne. Dzięki temu, że współpracujemy z wieloma producentami możemy spełnić oczekiwania klientów i zmieścić się w określonym budżecie.

Jak ocenie Pani zainteresowanie/zapotrzebowanie na produkty związane z dostosowaniem łazienek? Czy na przestrzeni lat widać zmianę?

Moim zdaniem zapotrzebowanie na tego typu produkty rośnie z roku na rok. Wiąże się to z faktem, że osoby z niepełnosprawnością ruchową są coraz bardziej aktywne zawodowo, podróżują, są bardziej widoczne. Jeszcze nie tak dawno niepełnosprawność była tabu. Dziś to już na szczęście przeszłość. Ludzie stają się bardziej otwarci. Producenci bardzo szybko reagują na potrzeby klientów.  Architekci i Projektanci kreują przyjazną przestrzeń.

Według Pani z jakimi barierami najczęściej spotykają się osoby z niepełnosprawnością?

Moją odpowiedź mogę oprzeć tylko na własnych doświadczeniach i kiedy bliska mi osoba poruszała się na wózku to największą barierą były zbyt wąskie drzwi do toalety, zbyt mała przestrzeń w łazience oraz wszelkiego rodzaju różnice poziomów podłóg, schodów czy krawężników. Najważniejsze jest jednak, aby te bariery niwelować i  znajdować rozwiązania. Ktoś kiedyś powiedział, że bariery są w naszych głowach i wiele osób z niepełnosprawnościami codziennie to potwierdza- pokazując jak doskonale sobie radzą z trudnościami.

Czy jest możliwe aby łazienka była zarazem funkcjonalna dla osób z niepełnosprawnościami oraz zgodna z najnowszymi trendami?

O tak, dziś jest to możliwe, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że staje się to standardem. Oczekiwania dotyczące łazienek są tak różne i zupełnie nie zależą od tego czy Nasi klienci są niepełnosprawni czy nie, różnią się tylko rozwiązania.

Czy w Pani środowisku zawodowym pracują osoby z niepełnosprawnością? 

W naszej firmie nie pracują osoby z niepełnosprawnością, ale  wokół mnie jest wiele osób z niepełnosprawnościami, z którymi utrzymuję relacje zarówno prywatne jak i zawodowe. Często są dla mnie wzorem do naśladowania w swojej determinacji i konsekwencji.

Przedstawiam kilka inspiracji i serdecznie zapraszam do Salonu Elements w Rzeszowie

https://vigourpolska.pl/inspiracje/nowoczesna-lazienka-bez-barier

https://www.elements-show.pl/blog/miski-i-deski-myjace-idealna-higiena-bez-bidetu

https://www.elements-show.pl/lazienka/umywalki/umywalki-scienne/umywalka-scienna-vigour-derby-z-uchwytami-70×55-cm

https://www.elements-show.pl/lazienka/dodatki/uchwyty-wannowe-siedziska-taborety/siedzisko-prysznicowe-vigour-derby-plus-skladane

ELEMENTS Rzeszów

tel. +48 17 872 37 63

rzeszow@elements-show.pl

https://www.elements-show.pl/rzeszow

Dziękujemy za udzielenie wywiadu.

Wywiad zrealizował Rampowicz Grzegorz Draus

Wywiady zrealizowane przez Rampowicza Grzegorza:

Odpowiedź do artykułu “Beata Dziubkiewicz-Świeboda z Elements o dostosowaniu łazienek dla OzN

  1. Pingback: Nikt z nas nie jest lepszy lub gorszy - Sylwia Indycka Rosół

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial