Bezpłatne konsultacje dentystyczne dla osób niepełnosprawnych

Ponad 100 niepełnosprawnych skorzystało w niedzielę z bezpłatnych konsultacji dentystycznych, które odbyły się podczas XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Dzięki mobilnemu centrum diagnostycznemu stomatologów z czeskiej Ostrawy, osoby z niepełnosprawnością w bezstresowych warunkach mogły poddać się przeglądowi zdrowia jamy ustnej.

 

Czesi badali na Śląsku próchnicę

Do Katowic przyjechał wczoraj „bezstresowy” dentobus dla osób niepełnosprawnych. Wyjątkowy pojazd, po raz pierwszy zagościł w mieście. W niedzielę zaparkował na trenie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Dentobus wyposażony w specjalistyczną aparaturę diagnostyczną towarzyszył uczestnikom tegorocznym Igrzysk.

Przez 8 godzin osoby niepełnosprawne oraz sportowcy biorący udział w wydarzeniu mogły zasięgnąć rady ekspertów. Chętnych nie brakowało. W sumie przebadanych zostało ponad 100 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. W trakcie badań, u większości z nich dentyści wykryli zaawansowaną próchnicę wymagającą dalszego leczenia.

Za diagnostykę odpowiedzialni byli stomatolodzy oraz higienistki, którzy na co dzień dbają o kondycję zębów osób niepełnosprawnym w poradni w czeskiej Ostrawie.

To właśnie tam, skierowano pacjentów, którzy potrzebują dalszego leczenia.

Warto zaznaczyć, że zagraniczne leczenie, na które trafią niepełnosprawni jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Leczenie odbywa się  w ramach dyrektywy transgranicznej w klinice w Ostrawie, która od kilkunastu miesięcy opiekuje się wyłącznie osobami niepełnosprawnymi z Polski.

8 godzin badań

– W ciągu 8 godzin przebadaliśmy zarówno sportowców, którzy zostali do nas odesłani na badania przez organizatorów Igrzysk, jak również osoby, które specjalnie w tym celu przyjechały do Katowic. Zainteresowanie badaniami pokazuje, jak bardzo potrzebna jest dziś akcja profilaktyczna, która nie tylko edukuje niepełnosprawnych i wykonuje przeglądy, ale także pokazuje możliwość leczenia, nie koniecznie w Polsce – mówi lek. stom. Piotr Borowski, koordynator projektu „Kierunek: Uśmiech”, w ramach którego odbyła się akcja.

W czasie sportowych Igrzysk chętnym wykonano badania przesiewowe pomagające w wykryciu m.in. wczesnych objawów próchnicy.

Niepełnosprawni mogli również poddać się diagnostyce z użyciem kamery z wiązką lasera.

To innowacyjne urządzenie po raz pierwszy zostało użyte w diagnostyce próchnicy u osób niepełnosprawnych.

– Dzięki wiązce lasera naprowadzonej na ząb mogliśmy z łatwością ocenić jego stan, bez konieczności robienia zdjęcia RTG, a tym samym narażania pacjentów np. na stres związany z diagnostyką. Obraz, który wyświetlał się na monitorze, przedstawiał wnętrze konkretnego zęba. Pozwalał nam ocenić, w jakim stopniu zaawansowania jest próchnica i jakie leczenie jest niezbędne  – mówi dr Borowski.

Diagnoza: problem jest i to duży

Jak podkreślają pomysłodawcy takie akcje są potrzebne. Powód? Obecnie dostęp do leczenia i profilaktyka wśród osób niepełnosprawnych jest niewielka.

Niepełnosprawni wciąż mają problem z dostępem do leczenia w Polsce, zwłaszcza w narkozie.

Nie istnieje żaden systematyczny program profilaktyczny, ani przesiewowy, który „łapałby” próchnicę w jej wczesnym stadium. W efekcie kondycja uzębienia, zwłaszcza osób ze znaczną niepełnosprawnością jest bardzo zła. Nasza akcja nie zmieni tego stanu, pokazuje jednak niepełnosprawnym, że mają alternatywę – dodaje stomatolog.

 

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial