Bracia syjamscy zobaczyli się po raz pierwszy

W szpitalu Montefiore Medical Center w Nowym Jorku rozdzielono zrośnięte główkami bliźnięta syjamskie. Operacja trwała 27 godzin i zakończyła się sukcesem

Operacja rozpoczęła się w czwartek, a zakończyła w piątek. Samo rozdzielenie trwało 16 godzin. Kolejnych 11 godzin potrzebował zespół chirurgów na rekonstrukcje czaszek Aniasa i Jadona. Stan chłopców jest stabilny, ale w nowojorskim szpitalu pozostaną jeszcze wiele tygodni. O powodzeniu operacji poinformowała w piątek w mediach społecznościowych matka chłopców, Nicole McDonald. “To jest tak surrealistyczne. Właśnie zdałam sobie sprawę, że zawsze was tak widziałam, osobno” – napisała. “Teraz czas rozpocząć nowy rozdział naszego życia. Jestem gotowa walczyć o to i wiem, że wy też” – dodała. McDonald podziękowała również lekarzom. “Wasze dłonie dokonały dziś cudu” – stwierdziła.

Nad rozdzieleniem chłopców czuwał dr James Goodrich. Była to siódma operacja tego typu pod jego nadzorem i najdłuższa, jaką przeprowadzał. Jednocześnie była to 59. w historii operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich zrośniętych głowami. Pierwszy raz dokonano tego w 1952 roku. Operacje rozdzielenia bliźniąt syjamskich zrośniętych głowami są szczególnie trudne i ryzykowne, gdyż podczas nich może dojść do uszkodzenia mózgu. Jednak bez takiej operacji aż 80 proc. dzieci umiera w pierwszych dwóch latach swego życia.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Czcionka
Kontrast