Do Katowic przyjedzie dentobus dla osób niepełnosprawnych. To pomysł stomatologów z Czech

Pierwszy w Polsce bezstresowy dentobus, stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, przyjedzie w niedzielę na Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Katowic. Będzie można w nim m.in. nieodpłatnie poddać się przeglądowi stanu zdrowia zębów przy pomocy lasera wykrywającego próchnicę. Nietypowy pojazd to pomysł stomatologów z czeskiej Ostrawy, którzy od kilkunastu miesięcy leczą niepełnosprawnych z Polski.

 

Bezstresowy dentobus w Katowicach

Dentyści z Czech przebadają zęby niepełnosprawnym w Polsce. Pomoże w tym specjalnie stworzony pojazd wypełniony bezstresową aparaturą diagnostyczną, który już w niedzielę (10.06) stanie pod Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, towarzysząc Ogólnopolskim Letnim Igrzyskom Olimpiad Specjalnych.

 

Przez cały dzień niepełnosprawni ruchowo i intelektualnie, a także sportowcy biorący udział w Igrzyskach, będą mogli w nim poddać się bezpłatnej diagnostyce, a także skorzystać z porad stomatologów i higienistek. W badaniach pomoże nowoczesna nieinwazyjna technologia, jaką naszpikowany jest dentobus.

 

Dentyści przywiozą ze sobą m.in. specjalną kamerę emitującą wiązkę laserową i tworzącą cyfrowy obraz prześwietlonego zęba. Urządzenie pozwala im zajrzeć do jego środka, a tym samym ocenić zmiany chorobowe lub rozpoznać pierwsze symptomy próchnicy i to bez konieczności wykonywania zdjęcia RTG.

 

Także sam pojazd, będący prototypem dentobusu, który miał wyjechać do polskich szkół, został specjalnie przystosowany do wizyt osób niepełnosprawnych. Zamontowano w nim m.in. specjalny podjazd umożliwiający wejście do niego m.in. osobom na wózkach inwalidzkich lub poruszającym się o kulach.

 

Czeska profilaktyka

 

Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, celem wizyty dentobusu w Katowicach są przede wszystkim badania przesiewowe mające wykryć nawet bardzo wczesne stadia próchnicy i chorób przyzębia, a także edukacja, zwłaszcza w zakresie higieny i rozwiązań, jakie dostępne są dla niepełnosprawnych. Powód?

 

– Dziś blisko 100% niepełnosprawnych, która trafia do dentysty ma próchnicę w różnym stopniu zaawansowania. Skala schorzeń jest ogromna, a pomoc wciąż niewystraczająca. Niepełnosprawni do stomatologa dostają się też zdecydowanie późno, najczęściej już z bólem zęba. Praktycznie nie ma profilaktyki – alarmuje lek. stom. Piotr Borowski, koordynujący projekt „Kierunek: Uśmiech” w ramach, którego odbywa się akcja.

 

– Tymczasem wczesne wykrycie próchnicy i jej leczenie pozwala zminimalizować stres związany z zabiegami, chroni także przed powikłaniami, jakie niesie zaawansowana próchnica czy choroby przyzębia. Te ostatnie schorzenia mogą rzutować  na zdrowie m.in. serca, nerek, płuc czy układu kostno-szkieletowego. Towarzyszący im ból zęba może z kolei utrudniać rehabilitację i pogarszać stan zdrowia psychicznego, zwłaszcza osoby niesprawnej intelektualnie – wyjaśnia stomatolog.

 

Masz próchnicę? Wyślą cię na leczenie

Dentyści odwiedzając Igrzyska w Katowicach nie ograniczą się jednak tylko do przeglądów i dobrych rad. Osoby, u których lekarze wykryją np. próchnicę lub schorzenia dziąseł zostaną skierowane na refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia leczenie do czeskiej Ostrawy. Tam od kilkunastu miesięcy, w ramach dyrektywy transgranicznej, działa klinika, która leczy wyłącznie osoby niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie z Polski.

 

–  Do Katowic przywozimy garść porad i diagnostykę, ale co najważniejsze konkretne rozwiązanie dla niepełnosprawnych mających np. problem z dostaniem się do gabinetu przystosowanego do wizyt osób z niesprawnościami. Pacjenci, którzy będą wymagali pomocy, w tym także leczenia w narkozie, otrzymają ją. Wprost z dentobusu, o ile będzie taka potrzeba, kierowani będą na dalsze leczenie, którym zajmie się wyspecjalizowany ośrodek w Ostrawie  – zapewnia dr Borowski.

 

Będą badać cały dzień

Jak zapowiadają stomatolodzy, podczas 8-godzinnego pobytu w Katowicach będą mogli przyjąć nawet 100 osób. – Ostatnie kilkanaście miesięcy leczenia pacjentów z Polski pokazało nam, że potrzeba jest ogromna, a rozwiązań ułatwiających dostęp do leczenia i profilaktyki wciąż niewiele. I chociaż wizyta dentobusu nie sprawi, że problem zniknie, chcemy pokazać niepełnosprawnym pewne alternatywy, które uchronią ich przed bólem i stresem  – deklaruje dr Borowski.

 

Z przeglądu w Katowicach i ewentualnego późniejszego leczenia w Ostrawie będzie mogła skorzystać każda pełnoletnia osoba niepełnosprawna, posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Dentyści przyjmą także sportowców, którzy uczestniczą w Igrzyskach.

 

Osoby chcące skorzystać z diagnostyki lub porady lekarzy będą mogły odwiedzić dentobus w niedzielę, 10 czerwca w godz. 9.30 do 17.30. Pojazd zaparkuje na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach pod halą sportową z pływalnią, ul. Mikołowska 72a. Żeby poddać się badaniom nie trzeba się wcześniej umawiać. Wizyta w dentobusie jest bezpłatna.

 

 

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial