Dogoterapia i akcja charytatywna „Podaj łapę”

Nie bez przyczyny mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Pies może też być najlepszym terapeutą, dlatego zajęcia z dogoterapii to coraz bardziej popularna forma pomocy dzieciom i osobom starszym. Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom prowadzi w Centrum Zdrowia Dziecka i Centrum Alzheimera w Warszawie zajęcia terapeutyczne z psami.

Czy pies oprócz bycia przyjacielem może być także terapeutą? Jak najbardziej! Terapia przy obecności psów może być nie tylko przyjemna, ale także bardzo efektywna. Dogoterapia posiada wiele zastosowań dzięki czemu doskonale sprawdza się niezależnie od wieku pacjentów lub ich stanu zdrowia.

Dogoterapia to pojęcie, którym określić możemy bardzo szerokie spectrum aktywności z udziałem psów i ludzi. Możemy więc mówić o niej mając na myśli terapię dzieci z autyzmem wspomaganą obecnością psa, zajęciami dla seniorów, czy też jako swobodną zabawę dzieci i psów na pikniku szkolnym.

Zajęcia z udziałem psów terapeutów mogą być kierowane do wszystkich niezależnie od ich wieku – poczynając od dzieci, a na seniorach kończąc. Mogą także służyć rozwijaniu niektórych kompetencji przydatnych w pracy. Jako przykład podać można zajęcia trenerskie z udziałem psa, takie jak choćby trening asertywności lub nawet szkolenia dla managerów w zakresie komunikacji.

Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć dostosowane są do postawionego wcześniej celu. Zajęcia wspomagające naukę czytania u dzieci mogą polegać na czytaniu psu na głos lub na odczytywaniu słów z tabliczek wskazywanych przez zwierzę. Inaczej przebiegać będą natomiast zajęcia mające na celu poprawę funkcji motorycznych pacjentów. Podczas takich zajęć pacjenci mogą np. naśladować sztuczki wykonywane przez zwierzę lub też uczyć się jak wykonać z psem daną czynność. Dogoterapia może także koncentrować się na poprawie nastroju odbiorców poprzez prosty kontakt fizyczny z psem, głaskanie, przebywanie obok siebie. Przynosi to duże korzyści zwłaszcza u osób długotrwale hospitalizowanych czy przebywających w domach opieki. Dzięki psom ćwiczenia wykonywane są z większą radością – ćwiczący ma o wiele większą motywację, aby przykładowo wykonać zamach ręką w celu wyrzucenia psu piłki czy przejść dodatkowe kilka kroków, by wrzucić smakołyk do miski. Żmudne i często nudne ćwiczenia nabierają więcej sensu i są wykonywane dużo chętniej.

Warto jednak pamiętać, że aby takie zajęcia odniosły skutek powinien prowadzić je wykwalifikowany prowadzący. Sama interakcja z psem, choć bez wątpienia bardzo przyjemna, nie spełni swojej funkcji jeśli nie zostanie właściwie pokierowana. Dlatego też terapię logopedyczną dla dzieci powinien prowadzić logopeda, który ma odpowiednio wyszkolonego i przygotowanego psa, a zajęcia trenerskie dla dorosłych – trener specjalizujący się w szkoleniach miękkich. Obecność zwierzęcia sprawia, że uczestnicy zajęć – niezależnie od wieku czy zajmowanego stanowiska – szybciej i chętniej nawiązują kontakt z prowadzącym zajęcia, zapominają o stresie, są bardziej otwarci na interakcje społeczne.

Jak wesprzeć psich terapeutów?

Do 13 listopada trwa akcja charytatywna „Podaj łapę”, w ramach której we wszystkich sklepach Maxi Zoo w Warszawie, Poznaniu oraz w Milanówku prowadzona jest sprzedaż naklejek charytatywnych. Całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom, które prowadzi terapie z udziałem psów na terenie Warszawy i okolic. Zebrane fundusze umożliwią prowadzenie zajęć terapeutycznych z dziećmi w Centrum Zdrowia Dziecka, oraz z seniorami w Centrum Alzheimera w Warszawie.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial