Dookoła Bałtyku cz.7

7 – okolice Vaasa – Finlandia

Wyjeżdżając z Naantali, postanowiliśmy przejechać przez kolejne fragmenty archipelagu Turku, kierując się już bardziej na północ. Jadąc wschodnim wybrzeżem, zatrzymaliśmy się w uroczym miasteczku Rauma. Jest jednym ze starszych miast Finlandii założonym w XV wieku. Jego starówka (Vanha Rauma)  liczy ponad 600 drewnianych domów i jest największym w krajach nordyckich takim zespołem urbanistycznym. Starówka jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa  Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Podobnie jak w Naantali tak i tu można czerpać przyjemność ze spacerów wśród małych galerii, kawiarni i podziwiać skandynawską architekturę.

Kolejny punktem na mapie to okolice  Vaasy. Jest to ważny i jeden z większych ośrodków akademickich w Finlandii. Studiuje tu około 10 tysięcy młodych ludzi. Vaasa posiada wiele atrakcji jednakże jego wielkość skutecznie nas odstraszyła, szczególnie gdy byliśmy świeżo po czerpaniu przyjemności z przebywania w mniejszych aglomeracjach.

Po noclegu postanowiliśmy jednak zwiedzić jeden z najciekawszych obiektów Finlandii, a  mianowicie krater Soderfjarden o średnicy 6km, powstały na skutek uderzenia meteorytu. Przyznam się, że gdy dojechaliśmy zgodnie z zaleceniami przewodnika w okolice wioski Stundars trochę się rozczarowałem, ponieważ będąc w jego środku, prawdopodobnie nigdy bym nie przypuszczał, że okoliczne niewielkie wzniesienia są brzegami krateru. Zapewne widok z lotu ptaka jest bardziej efektowny.

Vaasa to był już ostatni punkt na trasie umożliwiający skorzystanie z przeprawy promowej w celu skrócenia drogi,  gdyby przydarzyła się jakakolwiek awaria. W pamięci mieliśmy wciąż urwane koło w Estonii jak i świadomość, że mamy tylko jedno koło zapasowe do dwóch przyczep. Jednak nie po to przejechaliśmy tyle kilometrów, aby rezygnować w połowie drogi. Jak dookoła Bałtyku to tylko przez Laponię.

cdn…

Fot.: Tomasz Kudasik

więcej na:  tomaszkudasik.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial