Dziecko z autyzmem – raport

W Fundacji JiM powstał pierwszy w Polsce raport „Dziecko z autyzmem – dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce".

Z raportu wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje pieniądze na diagnozę i terapię dzieci z autyzmem bez planu. W jednym województwie przeznacza 7 mln zł, w innym, o podobnej wielkości, zero. W 2015 r. ani złotówki na diagnozę i terapię nie dostały: kujawsko-pomorskie, opolskie i śląskie, bo nie ma tam żadnej placówki zajmującej się autyzmem. Najwięcej zaś popłynęło do mazowieckiego (7 mln zł), łódzkiego (2,8 mln zł).

Wczesna diagnoza u dzieci ze spektrum autyzmu jest kluczowa. 50 proc. rodziców szuka jej u lekarza pierwszego kontaktu. Aż 70 proc. wraca bez skierowania do specjalisty. Najczęściej od pierwszej wizyty u lekarza do rozpoczęcia terapii mija aż 2,5 roku. Tylko 46 proc. diagnozuje się przed trzecim rokiem życia.

7 na 10 rodziców dzieci z autyzmem rezygnuje z pracy, by opiekować się dzieckiem. Tymczasem terapia kosztuje: 2/3 respondentów raportu przeznacza na nią 500 zł miesięcznie, a co piąta osoba 500-1000 zł.

Prawdziwych kłopotów przybywa, gdy dzieci idą do szkół: masowych, integracyjnych i specjalnych (w Polsce jest 17 tysięcy takich uczniów). Okazuje się, że nauczyciele – nawet placówek specjalnych – niewiele wiedzą na temat zaburzeń spektrum autyzmu, ponieważ aż 70 proc. rodziców dzieci z zespołem Aspergera i 50 proc. rodziców dzieci z autyzmem wzywano do szkoły bo: „dziecko jest niegrzeczne".

Raport: http://jim.org/files/pliki/pnn/pdf/RAPORT%20JiM___.pdf

 www.jim.org

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial