Edukacyjna sala podań leków powstała w szpitalu w Zdrojach

Edukacyjną salę podań leków otwarto w środę w szczecińskim szpitalu „Zdroje” w ramach projektu „Nauka ratuje życie”. Ma pomóc dzieciom z przewlekłymi schorzeniami podczas pobytu w szpitalu i zainteresować je nauką.

To największa z sal powstałych dotychczas w ramach ogólnopolskiego projektu „Nauka ratuje życie”. W dwóch połączonych pomieszczeniach, oprócz sprzętu medycznego, znalazły się książki, gry planszowe i filmy popularyzujące wiedzę medyczną. Na ścianach umieszczono wielkoformatowe, kolorowe ilustracje z ciekawostkami dotyczącymi zdrowia. Do dyspozycji małych pacjentów są także interaktywne zeszyty edukacyjne i materiały przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik.

Sala przeznaczona jest dla dzieci, które muszą regularnie przyjmować leki w warunkach szpitalnych.

„Terapia polega na kilkugodzinnym pobycie w szpitalu, związanym często z dojazdem. Przebywanie w tym oddziale, sama choroba, jest dla naszych najmłodszych pacjentów dużym stresem. Ta sala będzie dawała taką fascynującą i inspirującą możliwość zamienienia tego stresu w przejście w świat nauki” – powiedział w środę dyrektor szpitala „Zdroje” Łukasz Tyszler.

W Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Zdroje” leczone są m.in. dzieci z najcięższymi schorzeniami gastrologicznymi i reumatologicznymi, takimi jak choroba Crohna i młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Projekt „Nauka ratuje życie” ma też zachęcić młodych pacjentów do zainteresowania się medycyną.

„Jeśli zaszczepimy w dzieciach otwartość i chęć nauki, to – mimo że są obarczone chorobą – kiedy zaciekawi je to, co się z nimi dzieje, a także na przykład, czym są witaminy czy skąd biorą się szczepionki, będą mogły pójść dalej i pokonać barierę, która w tej chwili wiąże je do fotela i do łóżka” – powiedziała Izabella Dessoulavy-Gładysz z firmy Roche.

Twórcami koncepcji wizualnej i materiałów edukacyjnych prezentowanych w sali są autorzy publikacji dla dzieci, Wojciech Mikołuszko i Joanna Rzezak. Projekt „Nauka ratuje życie” to wynik współpracy firmy medycznej Roche i Centrum Nauki Kopernik.

Edukacyjne sale podań leków powstały także we Wrocławiu, Rzeszowie i w Warszawie. Według wstępnych informacji w najbliższych miesiącach ma powstać kolejnych pięć sal, możliwe też, że projekt obejmie dorosłych pacjentów.(PAP)

autor: Elżbieta Bielecka

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial