Europejskie Zawody Bocci – BISFed 2018 Poznań Regional Open

Europejskie Zawody Bocci – BISFed 2018 Poznań Regional Open  pod  Honorowym Patronatem Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej – Pani Agata Kornhauser-Duda        

Boccia jest bardzo specyficzną dyscypliną paraolimpijską. Wywodzi się   z Włoch [Bocce] oraz Francji [Boule lub Petanque]. Jest sportem skierowanym do   osób  z zaburzeniami  Centralnego Układu Nerwowego (Mózgowym Porażeniem Dziecięcym), zanikami mięśniowymi lub uszkodzeniem Obwodowego Układu Nerwowego. Zawodnicy Bocci wymagają wysokiego poziomu wsparcia w większości czynności  życiowych w tym samoobsługowych a także w szkoleniu i grze .  Pod względem szkoleniowym Boccia  uchodzi za  najtrudniejszą  ze wszystkich dyscyplin sportu.

 

Boccia uprawiana jest w ponad 60 krajach. Jest najszybciej rozwijającym się  sportem paraolimpijskim  w świecie.

 

Podobnie jest w Polsce .   Boccia , którą  propagujemy od ponad 25 lat odniosła  w naszym kraju autentyczny sukces, gdyż dała szansę na aktywność sportową osobom dyskryminowanym w wielu dziedzinach życia.  Dzisiaj funkcjonuje ok. 250 ośrodków  Bocci opartych o pracę stowarzyszeń, klubów sportowych, fundacji, szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych. Polski Związek Bocci zrzeszający 22 organizacje prowadzi Ligę i Mistrzostwa Polski. Nasi reprezentanci startują w zawodach rangi Mistrzostw Europy i Świata.

 

Zawody odbędą się w Poznaniu w dniach 5-12 września 2018 roku.

Organizowane są pod egidą Światowej Federacji Sportowej Bocci (BISFed), członka Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) i zgromadzą  77 zawodników z 13 krajów, w tym z Polski. Impreza posiada wysoką rangę sportową z racji możliwości zdobywania na niej kwalifikacji na igrzyska paraolimpijskie TOKIO 2020.

Reprezentacje : Chorwacja, Czechy,  Dania, Grecja, Gruzja, Niemcy, Rosja , Słowacja, Ukraina, Węgry,  Włochy, Wyspy Owcze i Polska.

BISFed 2018 Poznań Regional Open

Polskę będzie reprezentować 9  zawodników, w tym Damian Iskrzycki (ubiegłoroczny  wicemistrz Europy) ,  który już teraz ma wysoką pozycję w światowym  rankingu i  spore szanse na udział w Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020. Nasi reprezentanci będą walczyć o kwalifikacje na Paraolimpiadę podczas wielu zawodów odbywających się w różnych krajach świata w latach 2018-2020. Stąd potencjalny brak zwycięstwa podczas wrześniowego wydarzenia w Poznaniu nie przekreśla im szansy na start w Tokio.  Kalkulując realnie  ,dzisiaj  możemy zakładać,   że w Tokio wystartuje  2 polskich zawodników – debiutując w igrzyskach jako reprezentacja Polski  w tej dyscyplinie  (łącznie na  Igrzyskach wystartuje 116 zawodników Bocci) .

 

Zawody rozegrane zostaną  w kategoriach drużyn, par i indywidualnie w 4 klasach BC1, BC2, BC3 i BC 4  – w sporcie paraolimpijskim obowiązuje podział na grupy i klasy, aby w sporcie mogły współzawodniczyć osoby z niepełnosprawnością  o jednakowych lub podobnych możliwościach funkcjonalnych. Do zdobycia będzie  7 kompletów medali. 

Zaproszenia na zawody zostały wysłane m.in. do:

  • Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
  • Ministra Sportu i Turystyki
  • Wojewody Wielkopolskiego
  • Marszałka Województwa Wielkopolskiego
  • Prezydenta Miasta Poznania
  • Prezesa Zarządu PFRON
  • Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego
  • Rektora Politechniki Poznańskiej. 

 

Turniej odbędzie się w Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo 4.

Przewidywany program :   

05.0906.0907.0908.0909.0910.0911.0912.09
Treningi
Ceremonia otwarciaOk.godz

15.00

Konkurencje indywidualne
Konkurencje par
i zespołowe
Ceremonie medalowe
i zamknięcia
Ok.godz

17.00

 

Strona internetowa wydarzenia:  

http://polskaboccia.pl/regional-open-poznan-2018/

https://www.facebook.com/BISfed-2018-Pozna%C5%84-Boccia-Regional-Open-1066702836689113/

 

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial