Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych

W ostatni weewkend czerwca w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku już dwunasty raz odbyła się największa w Europie impreza żeglarska dla osób niepełnosprawnych – Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych – Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego.

W tym roku wzięło w niej udział 270 uczestników, którzy pod opieką kilkudziesięciu instruktorów i wolontariuszy na kilkudziesięciu różnorodnych jachtach przez trzy dni uczyli się żeglarstwa. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Sternikami jachtów byli w większości zawodnicy ukończonych dzień wcześniej XXII Mistrzostw Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Wszyscy sternicy i ratownicy pracowali na zasadzie wolontariatu. Festiwal był dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przez cały czas trwania tego żeglarskiego święta pogoda była dobra. W piątek było słonecznie, wiatr 2 B i przeprowadzono wszystkie zaplanowane zajęcia. Wieczorem była dyskoteka w „Szklance".

W sobotę było piękne słońce, wiatr 2-3 B i ponownie przeprowadzono wszystkie zaplanowane treningi na różnym sprzęcie. Wieczorem w hangarze „Pod Rekinem" odbyła się zabawa z zespołem szantowym „Ostatnie Takie Trio", która przeciągnęła się do godzin rannych.

Według prognoz pogody w niedzielę około godziny dwunastej miała być silna burza. Tymczasem od rana do obiadu było dużo słońca, wiatr 2 B i dzięki temu rozegrano regaty – Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego. Wystartowało 20 Sasanek, 8 Dezet i 9 Tang.

Na szczęście zapowiadana burza opóźniła się i przyszła o godzinie szesnastej. Towarzyszyła jej długa, intensywna ulewa i w tej sytuacji ceremonię zakończenia regat zorganizowano w „Szklance" zamiast – jak było wcześniej planowano – w porcie. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy oraz losowali nagrody książkowe.

Imprezę filmowała ekipa Sailing.org.pl. i reportaż z tego wydarzenia będzie można w najbliższych dniach obejrzeć na portalu internetowym: www.sailing.org.pl.

Wieczorem, po oficjalnym zakończeniu regat, „Ostatnie Takie Trio" ponownie bawiło się z uczestnikami Festiwalu, którzy zostali na noc i zamierzali wyjeżdżać następnego dnia. Tym razem (z obawy o opady deszczu, ponieważ niebo było ciągle zachmurzone) zabawa odbyła się na powietrzu obok „Szklanki", aby w razie potrzeby się w niej schronić. Podobnie jak w roku poprzednim zabawa trwała do momentu, aż uczestnicy poddali się.

Komandor regat składa podziękowania kadrze za sprawną organizację imprezy a szczególnie dziennikarzom Radia Gdańsk i Magazynu Hokej pod dowództwem Arka Chomickiego.

Wyniki regat:

Sasanki:
1. Leszek Szeląg, Sławomir Lewandowski, Sandra Pająk, Sebastian Ciszewski, Adam Gołda
2. Waldemar Woźniak, Igor Polowczyk, Anna Sowała, Dariusz Sowała
3. Andrzej Bury, Bożena Bień, Krzysztof Szymański, Grażyna Pieczonka, Dominik Bluszke

Tanga:
1. Kazimierz Kulik, Robert Piotrowski, Grażyna Pałatyńska, Teresa Kosiada, Jan Jurczak
2. Sebastian Kwiatkowski, Bożena Jesionek, Renata Stańczyk, Dominika Stańczyk, Karolina Kozakow
3. Arkadiusz Chomicki, Krzysztof Hennig, Daria Paprocka, Jolanta Sęczęk, Jan Strachurski

Dezety:
1."Balanga" – Andrzej Szocik, Sylwia Krześniak, Adam Więcławski, Agnieszka Nawrot, Joanna Jurgielewicz, Małgorzata Kołacka, Maria Wiosna, Anna Głowacka, Jadwiga Marzyńska, Halina Pogorzelska, Grażyna Włodarczyk

2 ."Pierwsza Szklanka"- Andrzej Skotnicki, Nikfor Złobiński, Janina Złobińska, Janina Łukaszewicz, Mirosław Szafarz, Ewa Borkowska, Irena Skotnicka, Przemysław Rogalski, Agnieszka Zamojska, Małgorzata Bratek, Jadwiga Jóźwiak

3. „Hulaj Dusza"- Leszek Król, Paweł Maciejewski, Alina Hirsz, Alina Papudzińska, Ewa Brzeszczyńska, Bartłomiej Drzazga, Renata Palma, Bartosz Królikowski, Krzysztof Kikowski, Artur Łągwa, Wojciech Jakś, Mateusz Matusiak, Paula Budka

źródło i fot.: http://naszesprawy.eu

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial