Filmy ukazujące życie osób z niepełnosprawnością – przygotowała Rampowiczka Monika

Chciałabym Wam przedstawić kilka propozycji filmowych w których poruszony został temat osób z niepełnosprawnością. Różnorodność ukazanych wątków życiowych oraz szczere przedstawnienie niepełnosprawności pozwalają odnaleźć w ich treści również swoje emocje.

Pierwsza propozycja

Chce się żyć

W filmie przedstawiono historię życia niepełnosprawnego Mateusza. Wielu myśli, że jest rośliną, że jego mózg nie pracuje. Tak naprawdę jest w pełni sprawny intelektualnie. Silne pozory, że jest inaczej wynikają z tego, iż jego ciało w bardzo niewielkim stopniu jest posłuszne poleceniom mózgu. A bardzo nieliczne ruchy, które chce i może wykonać zmieszane są z licznymi ruchami, których nie chce wykonać. Nie może mówić, tylko jęczeć. Główny bohater jest narratorem. Sam odkrywa świat mimo że rodzice traktują go normalnie. Przez lata na próżno zdają się wszelkie próby przekazania innym, że wszystko rozumie. Szczęśliwie nad powiekami ma kontrolę stuprocentową, co po wielu latach pomaga mu odnieść sukces. Film Macieja Pieprzycy, rok 2013.

Druga propozycja

Mój biegun

Historia Jana Meli – najmłodszego w historii zdobywcy ziemskich biegunów i jednocześnie pierwszej niepełnosprawnej osoby, która tego dokonała. Historia opowiada o chłopcu, który walczy o powrót do normalnego życia i odnajduje w sobie siłę charakteru. Reżyseria Marcin Głowacki, rok 2013.

Trzecia propozycja

Cudowny chłopak

Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia jednak, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym. Historia opowiadająca o tolerancji i o tym, że nie wygląd świadczy o człowieku, ale jego dusza i serce. Premiera w polskim kinie rok 2018

Czwarta propozycja

Ze wszystkich sił

Niepełnosprawny nastolatek, Julien, chcąc zbliżyć się do ojca, wpada na pomysł wzięcia udziału w triatlonie.  Historia o pokonywaniu barier i słabości, jak również wytrwałości w dążeniu do celu. Rok 2015. Reżyser Nils Tavernier

Piąta propozycja

Dróżnik

 Finbar „Fin” McBride, cierpiący na karłowatość, przeprowadza się na, otrzymaną w spadku po przyjacielu, starą stację kolejową. Tym samym ucieka przed docinkami i szyderstwem społeczeństwa. Po pewnym czasie, niejako wbrew swojej woli, zaprzyjaźnia się z prowadzącym pobliski bar, Joem Oramasem (Bobby Cannavale) oraz z Olivią Harris (Patricia Clarkson) – rozwódką przeżywającą śmierć dziecka. „Fin” szybko zaraża ich pasją do pociągów. Reżyser Tom McCarthy, rok 2003

Szósta propozycja

Sesje

Opowiada o sparaliżowanym Marku, mężczyźnie w średnim wieku, który chce wreszcie zakosztować seksu. W tym celu zatrudnia Cheryl, reklamująca się jako seks-terapeutka. Mark jest sparaliżowany, całe dnie spędza w „żelaznym płucu”. Co prawda jako tako się usamodzielnił, ale wciąż czegoś brakuje mu do szczęścia. Na spotkaniu z innymi niepełnosprawnymi Mark dowiaduje się, że prowadzą oni całkiem bogate życie erotyczne. Tymczasem on, wychowany w głęboko religijnej rodzinie, regularnie spowiadający się, nie zakosztował jeszcze seksu. Mężczyzna postanawia to zmienić i zatrudnia Cheryl, seks-terapeutkę (zwaną też seks surogatką), która, również praktycznie, pomaga w tej sferze życia osobom ułomnym i ciężko chorym. Początki są trudne, ale pod okiem ciepłej, pełnej wyrozumiałości kobiety Mark robi szybkie postępy. Reżyseria Ben Lewin. Rok 2013

Siódma propozycja

Rozumiemy się bez słów

Na pierwszy rzut oka skromni farmerzy z malowniczej Normandii Bélierowie – ojciec Rodolphe, matka Gigi, córka Paula i syn Quentin niczym nie wyróżniają się wśród tysięcy rodzin. Może są tylko bardziej niż inni spontaniczni i pełni energii, działający według własnych reguł. W erze rozgadanych telenowel i komedii opartych na komizmie słownym wielkim wyzwaniem było uczynienie bohaterami ludzi głuchoniemych. Tylko Paula, jedyna wśród domowników mówi i słyszy, jest też główną tłumaczką języka migowego familii. Rodzina Bélier twierdzi, że głuchota i brak mowy „to nie przeszkoda, to tożsamość” i w pełni akceptuje ten stan rzeczy. Sympatycznie pokazani przez reżysera bohaterowie nieustannie wywołują uśmiech swymi relacjami ze światem zewnętrznym. Te zależności są nieustającym źródłem komizmu sytuacyjnego. W scenie sprzedaży wyprodukowanego na farmie sera kupująca kobieta nie wie, że farmerka nie słyszy. Klientka spostrzega ją jako niezbyt rozgarniętą. Bardzo zabawnie zrealizowana jest scena niewłaściwego przełożenia języka migowego, gdy Paula nie chce przetłumaczyć złorzeczeń ojca skierowanych do mera. Film skrzy humorem, nawet zwierzętom z farmy nadany jest komiczny rys.

Ósma propozycja

Carte Blanche

Nauczyciel historii, Kacper, dowiaduje się, że traci wzrok. By zachować pracę i doprowadzić swoją klasę do matury, postanawia ukryć problemy przed otoczeniem.  Film oparty na faktach. Reżyser Jacek Lusiński. Rok 2015.

Dziewiąta propozycja

Forrest Gump

Romantyczna historia, w której Tom Hanks wcielił się w tytułową postać – nierozgarniętego młodego człowieka o wielkim sercu i zdolności do odnajdywania się w największych wydarzeniach w historii USA, począwszy od swego dzieciństwa w latach 50-tych. Po tym, jak staje się gwiazdą footballu, odznaczonym bohaterem wojennym i odnoszącym sukcesy biznesmenem, główny bohater zyskuje status osobistości, lecz nigdy nie rezygnuje z poszukiwania tego, co dla niego najważniejsze – miłości swej przyjaciółki, Jenny Curran. Rok 1994.

Pozdrawiam Wszystkich Rampowiczów miłego oglądania. 😊😊😊😊

 

Podoba Ci się artykuł? UDOSTĘPNIJ!

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Czcionka
Kontrast