Fundacja Avalon z kompleksowym wsparciem dla 3 milionów Polaków w ramach projektu #aktywnizavalon

W Polsce jest ponad 3 miliony osób z niepełnosprawnościami. Podczas pandemii Fundacja Avalon wspiera takie osoby organizując zajęcia rehabilitacji online oraz doposażając mieszkańców DPS-ów i ZOL-i w środki ochrony osobistej. Działania są skuteczną odpowiedzią w walce z najpilniejszymi potrzebami OzN.

Skutkami rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa szczególnie dotknięte są osoby z niepełnosprawnościami. Brak dostępu do rehabilitacji, niedoposażenie placówek opieki całodobowej i konsekwencje zapaści gospodarczej mają bezpośredni wpływ na ich zdrowie i życie. W odpowiedzi na te problemy Fundacja Avalon zorganizowała dwutorową pomoc w ramach projektu #aktywnizavalon. Na jej kanałach social media powstał cykl zajęć rehabilitacyjnych i treningów kondycyjno-siłowych dostosowanych do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Na portalu Helpuj.pl zorganizowano zbiórkę, z której fundusze zostaną przeznaczone na zakup materiałów ochrony osobistej.

W ponad 800 domach opieki całodobowej mieszka 80 tysięcy osób, w tym nasi podopieczni. Takie placówki często znajdują się w małych gminach, które nie są w stanie udźwignąć sytuacji związanej z koronawirusem. Przez niedoposażenie w środki ochrony osobistej stają się ogniskami zakażeń. W Hiszpanii i Francji zmarła 1/3 mieszkańców ośrodków opieki całodobowej. Na świecie ponad połowa przypadków śmiertelnych spowodowanych chorobą wywołaną przez zakażenie koronawirusem dotyczy osób przebywających w odpowiednikach domów pomocy społecznej[1]. Nie chcemy podobnego scenariusza w Polsce, dlatego musimy działać – mówi Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon

Zorganizowana w ramach projektu #aktywnizavalon zbiórka przynosi pierwsze efekty. Z zebranych do tej pory funduszy powstały pierwsze paczki z maskami, kombinezonami, przyłbicami, rękawiczkami oraz płynami dezynfekującymi. Jeszcze w kwietniu Fundacja Avalon dostarczy je do najbardziej potrzebujących placówek. Można pomóc na różne sposoby, wpłacając darowiznę na portalu Helpuj.pl, wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 75 165 lub przez działanie. Pomagają również podopieczni Fundacji Avalon. Jeden z nich zorganizował akcję „Łyso Ci koronawirusie”, w której zobowiązał się do ogolenia głowy, jeśli uda mu się zebrać 2500 zł na pomoc mieszkańcom DPS-ów i ZOL-i.

Z doniesień KiF-u wiem, że już  2 miliony pacjentów oczekuje w kolejce na zabiegi z fizjoterapeutami. W Fundacji Avalon odwołaliśmy ponad 1600 godzin rehabilitacji. Brak rehabilitacji i ruchu dla osób z niepełnosprawnościami przynosi negatywne skutki w postaci deficytu kondycyjnego, przykurczów mięśniowych, pogorszenia się stanu zdrowia i zmniejszenia odporności. Dlatego też zdecydowaliśmy się zorganizować kompleksowe zajęcia rehabilitacyjne prowadzone przez naszych fizjoterapeutów. Dostępne dla wszystkich nieodpłatnie – komentuje Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon.

W ramach projektu #aktywnizavalon realizowanych jest 15 zajęć dla osób z niepełnosprawnościami w każdym tygodniu. W tym ćwiczenia usprawniające, wzmacniające, poprawiające równowagę, zajęcia zumby dla osób poruszających się na wózkach, wstęp do nordic walking, panel z logopedą, relaksacja prowadzona przez psychologa oraz ćwiczenia oddechowe. W ofercie znajdują się również treningi kondycyjno-siłowe prowadzone przez zawodników rugby na wózkach oraz ambasadorów projektu Avalon Extreme. Misją Fundacji jest tworzenie kompleksowej i ciekawej oferty zajęć zachęcających do podejmowania aktywności fizycznej. Wszystkie zajęcia oferowane przez Fundację dostępne są na jej oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.

Naszym priorytetem jest to, aby w czasie ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu stan zdrowia osób z niepełnosprawnościami nie uległ pogorszeniu. Dzięki aktywności fizycznej pod okiem fizjoterapeuty pacjenci będą potrzebowali trzy razy mniej czasu na powrót do stanu wyjściowego dodaje Łukasz Wielgosz.

Każdego dnia na facebookowym fanpage’u Fundacji publikowany jest plan zajęć rehabilitacyjnych i treningowych. Ponadto, transmisje ze wszystkich przeprowadzonych zajęć dostępne są na facebookowych profilach Fundacji Avalon i projektu Avalon Extreme.

Kryzys gospodarczy i zwolnienia z pracy wpłyną również na wysokość darowizn i środków zebranych z 1% podatku. Już teraz w Fundacji Avalon odnotowano o 50% mniej wpływów dla beneficjentów. Nasi podopieczni będą mieli mniej środków na leczenie i rehabilitację. Dlatego Fundacja Avalon będzie kontynuowała darmowe treningi online dla osób z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji:

https://helpuj.pl/cele/938-pomagamy-dps-om-i-zol-om-w-walce-z-koronawirusem
https://www.fundacjaavalon.pl/
https://www.facebook.com/fundacjaavalon/

https://avalonextreme.pl/ https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/


[1] Według raportuMortality associated with COVID-19 outbreaks in care homes: early international evidence

Podoba Ci się artykuł? UDOSTĘPNIJ!

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Czcionka
Kontrast