Fundacja Avalon z pierwszą w Polsce online’ową rehabilitacją dla osób z niepełnosprawnościami na czas epidemii.

Fundacja Avalon w ramach akcji #zostanwdomu organizuje na swoich kanałach social mediowych cykl zajęć rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. Chętni mogą też skorzystać z online’owych treningów kondycyjno-siłowych prowadzonych przez zawodników rugby na wózkach oraz ambasadorów projektu Avalon EXTREME. Wszystkie oferowane przez fundację aktywności można znaleźć pod hasztagiem #aktywnizavalon lub po prostu na fanpage-ach Fundacji.

Polskie społeczeństwo odpowiedzialnie wybrało pozostanie w domach i mocno ograniczyło wszelkie dodatkowe aktywności. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami ten czas oznacza brak dostępu do rehabilitacji, która jest im niezbędna do codziennego funkcjonowania. Fundacja Avalon wychodzi takim osobom naprzeciw, tworząc dla nich darmową, dostępną online ofertę zajęć rehabilitacyjnych. Pod hasztagiem #aktywnizavalon kryje się projekt wirtualnej sali rehabilitacyjnej oraz zestaw online’owych treningów kondycyjno-siłowych .

 – W internecie można znaleźć wiele zajęć i treningów dla osób sprawnych. My idziemy krok naprzód. Nie zapominamy o osobach z niepełnosprawnościami, które w wyniku zamknięcia placówek rehabilitacyjnych pozostają obecnie bez profesjonalnego wsparcia. Rozumiemy ten problem, bo działania na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami są podstawą naszego funkcjonowania. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zapewnić kontaktu 1:1 osoby z niepełnosprawnością i rehabilitanta czy trenera, ale staramy się zrobić co możemy, żeby wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z naszych zajęć – mówi Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon.

Projekt #aktywnizavalon to znacznie więcej niż zwykła rehabilitacja  –  oprócz ćwiczeń usprawniających, Fundacja Avalon proponuje osobom z niepełnosprawnościami udział w zajęciach zumby, wstęp do nordic walking, panel z neurologopedą, relaksację prowadzoną przez psychologa, ćwiczenia oddechowe oraz panel Q&A z fizjoterapeutą. Różnorodność oferowanych zajęć  jest odzwierciedleniem podejścia pracowników Fundacji do kwestii niepełnosprawności oraz promowanej przez Fundację aktywnej rehabilitacji. Misją Fundacji Avalon jest tworzenie kompleksowej, ciekawej i różnorodnej oferty rehabilitacyjnej w formie chociażby zajęć sportowych, czy tanecznych, tak aby zachęcić jak najwięcej osób do aktywności. Właśnie dlatego trenerzy i fizjoterapeuci Fundacji starają się dostosować prowadzone online zajęcia do różnych grup niepełnosprawności. Zespołowi pracowników Fundacji zależy na tym by w trakcie #zostanwdomu osoby z niepełnosprawnością nie tylko nie straciły kondycji i ich stan nie uległ pogorszeniu, ale wręcz przeciwnie, by mogły ten czas aktywnie wykorzystać na poprawę swojej sprawności.

Plan ułożony jest tak, by każdego dnia różne grupy osób mogły znaleźć coś co je zainteresuje. Osoby z niepełnosprawnością nie są jednolitą grupą i właśnie dlatego terapeuci Fundacji przygotowali zróżnicowane zajęcia dopasowane do rodzajów niepełnosprawności. Jednego dnia można uczestniczyć w zajęciach dla osób po udarze, kolejnego dnia dla osób po urazie rdzenia kręgowego, a jeszcze kolejnego dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Oczywiście warto jest codziennie uczestniczyć w zajęciach ponieważ nawet jeśli czyjaś niepełnosprawność wynika z innego schorzenia to i tak ćwiczenia układane są tak by każdy znalazł coś dla siebie.

– Pozbawienie osób z niepełnosprawnościami dostępu do rehabilitacji na tak długi czas, jak to ma miejsce obecnie może mieć dalece bardziej negatywne skutki, niż odstawienie treningów na miesiąc przez osoby sprawne. Właśnie dlatego zdecydowailśmy się na działania online i staramy się je realizować jak najlepiej i dla jak najszerszego grona odbiorców – dodaje Łukasz Wielgosz.

Zajęcia skierowane są głownie do osób z niepełnosprawnościami, ale nie tylko. Szczególnie prowadzony przez projekt Avalon EXTREME cykl treningów kondycyjno-siłowych stworzony został tak, aby mogły go realizować również osoby sprawne. Stanowi on ciekawą alternatywę dla standardowych online’owych treningów. Zajęcia prowadzone są przez ambasadorów projektu, między innymi utytułowanego crossfitera Szymona Klimzę, czy trenera osób z niepełnosprawnościami Tomasza Bidusia. Kolejne zajęcia 31.03 i 2.04 przygotują zawodnicy drużyny Avalon EXTREME i kadrowicze polskiej reprezentacji rugby na wózkach – Piotr Stankiewicz oraz Łukasz Rękawiecki.

Wszystkie zajęcia, w tym treningi, dostępne są także do ponownego odtworzenia w formie video na profilach facebookowych Fundacji Avalon i projektu Avalon EXTREME. Na fanpage’u Fundacji Avalon codziennie rano publikowany jest aktualny plan zajęć na każdy dzień. Warto tam zaglądać by każdego dnia być na bieżąco i wiedzieć jakie zajęcia będą danego dnia.

Jak widać mimo dotykającej nas wszystkich sytuacji zmuszającej nas do #zostańwdomu można nie rezygnować z rehabilitacji i aktywności dzięki #aktywnizavalon.

Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial