Jak powinien być dostosowany blok oraz mieszkanie dla osób z niepełnosprawnością?

DevelopRes wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców dba o realizację ujętych w prawie budowlanym obowiązkowych dostosowań i dodatkowo poszerza ofertę swoich realizacji o udogodnienia, które będą sprzyjały komfortowi wszystkich mieszkańców. Projektując i planując budynki mieszkalne dokłada wszelkich starań, aby były wygodne, bezpieczne i w pełni funkcjonalne dla każdego użytkownika. Interesuje się nowościami z zakresu funkcjonalności oraz wdraża praktyczne rozwiązania architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością, rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

 

Nowoczesna infrastruktura DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

Na pełne zadowolenie mieszkańców osiedla mają wpływ czynniki bezpośrednio wynikające z użytkowania mieszkania i bloku oraz pośrednie, takie jak pełna infrastruktura osiedla. DevelopRes zapewnia spełnienie obu oczekiwań czyniąc Osiedle Zawiszy w Rzeszowie, miejscem przyjaznym i bezpiecznym.

Bezpieczna strefa wejścia do budynku

W zależności od możliwości kondycyjnych, przyzwyczajeń oraz sposobów poruszania się, wejście do budynku uwzględnia potrzeby wszystkich mieszkańców. Można wybrać bezwysiłkowy podjazd lub schody. Zarówno podjazd, jak i schody wyposażone są w bezpieczne poręcze umożliwiające wsparcie. Zastosowane płytki antypoślizgowe pozwalają na swobodne korzystanie ze schodów, a dla osób poruszających się na wózkach łatwiejsze manewrowanie po zjechaniu z wybrukowanego podjazdu w kierunku drzwi wejściowych.

Niski kąt nachylenia podjazdów zabezpieczony poręczami – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

Instalacja domofonu

DevelopRes skoncentrowany na zapewnieniu komfortu i pełnej wygody mieszkańców instaluje domofony na wysokości dostępnej i wygodnej dla osób z niepełnosprawnością oraz dzieci. Swobodna obsługa klawiszy domofonu możliwa jest z pozycji siedzącej, bez konieczności podnoszenia się na nałokietnikach. Dzięki ekonomicznej instalacji, osoby niedowidzące lub niedosłyszące nie mają problemu z jego obsługą. Zadaszona przestrzeń przed drzwiami wejściowymi oraz domofonem pozwala na swobodne manewrowanie wózkiem, zmianę strony wjazdu (przód/tył wózka) oraz uwzględnia przestrzeń dla opiekuna.

Drzwi wejściowe – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

Dostosowane drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe nisko progowe (próg 1 cm) o szerokości powyżej 1m pozwalają na swobodne przejechanie wózkiem elektrycznym i manualnym. Dzięki przeszkleniu wzajemnie widzą się osoby wchodzące i wychodzące z bloku, a osoby z niepełnosprawnością mogą ustawić się w bezpiecznej odległości. Zastosowana w drzwiach wejściowych szyba o konstrukcji bezpiecznej, czyli odpornej na uderzenia i zbicie, pozwala na komfortowy przejazd i kontakt kół wózka z drzwiami. Dzięki przestronnemu korytarzowi, pomiędzy drzwiami wejściowymi a drzwiami do przedsionka mieści się osoba poruszająca się na wózku wraz z opiekunem. Przestronność miejsca pozwala na zainstalowanie nisko zawieszonych skrzynek pocztowych oraz swobodne otwarcie drzwi prowadzących na klatkę schodową.

Dostosowane korytarze

Odpowiednia szerokość korytarzy (optymalnie 150 cm szer.) zapewnia lokatorom bezpieczne i płynne przemieszczanie się od drzwi wejściowych do windy, klatki schodowej, mieszkania i pomieszczeń piwnicy. Zastosowane rozwiązania uwzględniają przemieszczanie się osoby poruszającej się na wózku z wolną obustronną przestrzenią. Swobodny, szeroki przejazd nie ogranicza ruchów osobie z niepełnosprawnością, pozwala na bezpieczne manipulowanie kołami wózka bez obawy o uraz rąk lub uszkodzenie ścian. Przestrzeń komunikacyjna w sąsiedztwie wejścia do mieszkania zwiększa się do ponad 160 cm szer., co sprzyja sprawniejszej manipulacji wózkiem. Przed windą zapewniono przestrzeń dla 2 osób poruszających się na wózkach wraz z opiekunami.

Korytarz w bloku z automatycznym oświetleniem – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

Automatyczne oświetlenie

Zastosowane zostało pełne oświetlenie otoczenia budynku oraz doprowadzającego do podjazdu i schodów. Drzwi wejściowe oraz domofon są zadaszone i oświetlone. W całym budynku zainstalowano wygodne automatyczne oświetlenie zapewniające bezpieczeństwo i komfort użytkowników.

Nowoczesna winda w dostosowanym bloku

We wszystkich blokach zainstalowana jest nowoczesna winda z bezprogowym dojazdem dostępna od poziomu parteru lub parkingu podziemnego. Sygnalizator przywoływania windy oraz wewnętrzy panel sterujący zainstalowany jest na wysokości dostępnej osobie siedzącej. Windy posiadają awaryjne zasilanie, posadzkę antypoślizgową oraz barierkę. Klatka schodowa jest jasna, przestronna i wygodna. Zastosowana posadzka antypoślizgowa pozwala na bezpieczne poruszanie się, a jej powierzchnia nie blokuje ruchu kół wózka.

Winda w bloku – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

 

 

 

 

 

Wygoda i komfort mieszkańców

DevelopRes dbając o wygodę i komfort mieszkańców stosuje materiały wysokiej jakości, dba o rzetelne wykonanie inwestycji, a użyte kolory wewnątrz bloku oraz elewacje budynków mają tonację naturalną, co doskonale łączy je z otaczającą zielenią. Dzięki jakości zastosowanych materiałów wykończeniowych nie ma problemu z usterkowością oraz szybkim zużyciem przestrzeni ogólnodostępnej w bloku. Zastawanie wygodnych rozwiązań oraz wysoka jakość wykonania umożliwiają wzorowe utrzymanie czystości na terenie całego osiedla.

 

 

 

 

DevelopRes dostrzega trudności, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnością, dlatego wiele barier architektonicznych usuwa już na etapie projektowania budynków. Wszystkie zastosowane rozwiązania techniczne i konstrukcyjne mają zwiększyć komfort zamieszkania oraz umożliwić pełną swobodę poruszania się osobom z niepełnosprawnością. DevelopRes wie, że barierami architektonicznymi w mieszkaniach są najczęściej progi, pojedyncze stopnie, wszelkie nierówności i różnice poziomów podłoża, szerokość futryn oraz korytarzy. Likwiduje je, ponieważ zdaje sobie sprawę jak trudne jest ich pokonywanie dla osób poruszających się za pomocą wózka, chodzika lub osób mających problem z niedowładem kończyn górnych.

Drzwi do mieszkania w bloku – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

Mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością

Funkcjonalne wykończenie oraz wyposażenie mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością realizuje kupujący. Planuje pełne dostosowanie, uwzględniając swoje potrzeby lub przyszłego użytkownika. Kupując mieszkanie na osiedlu wybudowanym przez DevelopRes można mieć pewność, że infrastruktura osiedla, bloku oraz mieszkania jest w pełni przemyślana i zaprojektowana pod kątem eliminacji barier.  Ostateczne rozwiązania wspierające i ułatwiające funkcjonowanie w mieszkaniu wykonuje lokator.

Jak dostosować mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnością?

Przedstawiamy przykładowe rozwiązania dostosowania, które zostały zastosowane w mieszkaniu dla osoby z niepełnosprawnością poruszającej się na wózku elektrycznym i manualnym zakupionym na Osiedlu Zawiszy przy ul. Architektów w Rzeszowie

Mieszkanie usytuowane jest na pierwszym piętrze 7 kondygnacyjnego bloku. Obejmuje trzy pokoje, kuchnię, łazienkę oraz duży przedpokój – całkowita powierzchnia to 79 m2.

 

Zlikwidowane barier architektonicznych

Zamontowano niskoprogowe drzwi wejściowe o szerokości 90 cm otwierane do wewnątrz. Poszerzona przestrzeń korytarza w okolicach drzwi pozwala na swobodny wjazd wózkiem elektrycznym i manualnym.

Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – przedpokój – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

Dostosowany przedpokój

Przedpokój o szerokości ok. 2m i długości 4m zapewnia wystarczająco dużo miejsca do codziennego manipulowania wózkiem, zmiany kierunku jazdy oraz wygodnego wjazdu do każdego pokoju.  Dzięki temu pozostali domownicy mogą swobodnie korzystać z przylegających pomieszczeń. Szeroki przedpokój pozwala również na wygenerowanie bezpiecznego miejsca dla osoby z niepełnosprawnością, która np. na co dzień przesiada się po powrocie do domu z wózka elektrycznego na manualny. W takim przedpokoju można zostawić nie używany w danym momencie wózek lub chodzik bez obaw o zablokowanie przestrzeni (minimalna szerokość korytarza to 150 cm).

Instalacja poręczy i uchwytów

Ważnym elementem wyposażenia mieszkania osoby z niepełnosprawnością są poręcze, uchwyty oraz drabinki. Poręcze oraz drabinki skutecznie wspomagają codzienne poruszanie się oraz dają możliwość aktywnej rehabilitacji we własnym mieszkaniu. DevelopRes planując przestrzeń mieszkania uwzględnia ten element wyposażenia od samego początku jego projektowania. Dzięki przestronności i ustawności pomieszczeń zainstalowano w mieszkaniu następujące poręcze:

Przedpokój – poręcze wspomagające chodzenie, rehabilitację lub przesiadanie się

Pokoje – poręcze wspomagające wstawanie z łóżka, ubieranie się plus drabinka rehabilitacyjna

Łazienka – uchwyty ułatwiające kąpiel, korzystanie z sedesu oraz wspomagające utrzymanie równowagi

Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – przedpokój – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

Nowoczesne rozwiązania i udogodnienia

Zaprojektowane pokoje są przestronne i ustawne, uzyskana przestrzeń jest maksymalnie dostępna. Mieszkanie jest bezprogowe, wykonane ze szczególną starannością i dbałością o zachowanie równości podłoża. Dzięki przestronności pomieszczeń możliwe jest zainstalowanie poręczy, a ustawienie mebli pozwala na wygenerowanie przestrzeni do poruszania się. Należy pamiętać, że meblując pokoje dla osób poruszających się na wózku trzeba zostawić miejsce do zawracania, które powinno być okręgiem o średnicy przynajmniej 130 cm, a jeszcze lepiej – 150 cm.

Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – pokój – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie


Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – sypialnia – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy montować drzwi wewnętrzne?

Najkorzystniejsza szerokość wjazdu do pokoju to min. 80 cm i max. 90 cm. Najlepiej, gdy drzwi wewnętrzne zastosowane są tylko w tych pomieszczeniach, w których jest to konieczne (łazienki i pokoje z sypialnią). Zaleca się, aby pozostała przestrzeń została otwarta do swobodnego przemieszczania. W pomieszczeniach z drzwiami kąt ich otwierania powinien być większy niż dziewięćdziesiąt stopni, a minimalna odległość od narożnika to 30 cm.

Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – salon – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

 

 

Dostosowane oświetlenie

Planując oświetlenie w mieszkaniu należy uwzględnić wysokość włączników światła na poziomie od 70 do 100 cm od podłogi. Można również zaplanować oświetlenie sterowane pilotem, ale stanowi to dodatkowy koszt.

Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – łazienka – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

Łazienka osoby z niepełnosprawnością

Bardzo ważnym elementem dostosowania mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku jest odpowiednich rozmiarów łazienka. W przykładowym mieszaniu łazienka ma wymiary 3m długości na 2m szerokości i jest w pełni wystarczająca. Wyposażona jest w kabinę prysznicową z niskim brodzikiem o wysokości 3 cm. W kabinie zainstalowany jest uchwyt pomagający w samodzielnej kąpieli, utrzymaniu równowagi i przesiadaniu się. Mieści się również krzesełko kąpielowe, na które przesiada się z wózka osoba z niepełnosprawnością. W łazience znajduje się muszla klozetowa z zainstalowaną do ściany poręczą/uchwytem. W łazience wydzielona jest strefa do zawracania oraz samodzielnego wjechania i wyjechania, pralka oraz umywalka z szafką. Optymalna przestrzeń manewrowa przed umywalką powinna wynosić 90×120 cm.

Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – łazienka- DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dostosowanie kuchni do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Kuchnia jest jasna, z zabudową jednostronną, co umożliwia swobodny przejazd i dostęp do szafek. Szafki oraz szuflady do przechowywania produktów oraz naczyń znajdują się w zasięgu ręki. Wyeliminowana została szafka pod kuchnią indukcyjną, aby swobodnie wjechać wózkiem i gotować bez pochylania się i dalekiego sięgania. W przypadku, gdy zostaje szafka pod np. płytą indukcyjną, powstaje problem z dostępnością do dalszych palników albo niebezpieczeństwo poparzenia się z powodu ciągłego pochylania się nad kuchnią. Nad zlewem warto zainstalować kran z dłuższym ramieniem, który pozwoli na dokładne i swobodne umycie naczyń.  Wygodnym rozwiązaniem będzie zmywarka, która odciąży osoby z niepełnosprawnością w codziennych obowiązkach.

Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – kuchnia – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie


Mieszkanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – kuchnia – DevelopRes – Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego wybieram DevelopRes?

Właściciel przykładowego mieszkania zdecydował się na jego zakup ze względu na kilka

czynników:

– doskonała oferta lokalizacji osiedla, bogatej infrastruktury oraz pełnego dostosowania dla osób z niepełnosprawnością

– profesjonalna obsługa na każdym etapie realizacji inwestycji

– wiarygodność, rzetelność oraz terminowość firmy DevelopRes

jako największego dewelopera na Podkarpaciu

– pozytywna opinia i zadowolenie mieszkańców

 

DevelopRes Osiedle Zawiszy, ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

 

 

 

 

Odpowiedź do artykułu “Jak powinien być dostosowany blok oraz mieszkanie dla osób z niepełnosprawnością?

  1. Pingback: Wynajem mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością - poradnik

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial