dostosowane-osiedle

Jak powinno być dostosowane osiedle dla osób z niepełnosprawnością?

Planując zakup mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością, powinno się zwrócić uwagę na szereg czynników, które w przyszłości ułatwią tej osobie funkcjonowanie oraz wygodne użytkowanie nie tylko samego lokalu, ale również ogólnodostępnej przestrzeni osiedla, na której znajduje się budynek.

Adaptacja mieszkań i budynków mieszkalnych polegająca na likwidacji barier architektonicznych, to priorytet w dzisiejszym budownictwie, zapewniający w jak największym stopniu ułatwianie codziennego życia osobom z trudnościami w poruszaniu się. Wysoka świadomość bazującego na potrzebach mieszkańców inwestora oznacza łatwiejsze życie nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, ale również dla ich rodzin, osób starszych i rodzin z małymi dziećmi.

Planując zakup mieszkania warto zbadać lokalny rynek mieszkaniowy i znaleźć solidnego, terminowego oraz wiarygodnego inwestora, który wszechstronnie dba o infrastrukturę projektowanych osiedli.

Takim inwestorem jest firma DevelopRes, która ma największe doświadczenie na rynku podkarpackim w realizacji inwestycji spełniających niezbędne wymogi w celu zapewnienia najwyższego komfortu przyszłym lokatorom. DevelopRes dba o wdrożenie wszystkich niezbędnych parametrów wynikających z obowiązujących norm oraz wprowadza praktyczne i nowoczesne rozwiązania ułatwiające codzienne życie osobom z niepełnosprawnością, rodzinom z dziećmi oraz osobom starszym.

Osiedla filmy DevelopRes zaprojektowane są ze szczególną dbałością o dostosowanie do potrzeb wszystkich mieszkańców pod kątem trzech najważniejszych aspektów: INFRASTRUKTURY CAŁEGO OSIEDLA, DOSTOSOWANIA BUDYNKU MIESZKALNEGO, DOSTOSOWANIA MIESZKANIA

 

 

 

 

Przykładem wszechstronnego dostosowania jest rzeszowskie Osiedle Zawiszy przy ul. Architektów, które zostało zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb:

  • osób z niepełnosprawnoścIą poruszających się na wózkach manualnych i elektrycznych
  • młodych rodziców, dla których ważne jest wygodne poruszanie się z wózkiem dziecięcym
  • osób starszych, które na co dzień używają laski lub chodzika.

Przestrzeń bez barier architektonicznych

Zastosowano rozwiązanie przestrzeni bezprogowej na terenie całego osiedla. Wejście do sklepów, lokali usługowych, gastronomicznych i kulturalnych możliwe jest z poziomu chodnika. Nie ma pojedynczych stopni oraz progów, które utrudniłyby wejście i wyjście. Takie rozwiązanie daje poczucie komfortu, ponieważ nie zobowiązuje do angażowania pomocy dzięki czemu zachęca i zaprasza do skorzystania.

Swobodny i bezprogowy dojazd obejmuje również najnowocześniejsze place zabaw, miejsca wypoczynku oraz otwarte siłownie, co daje możliwość integracji i rekreacji oraz sprzyja nawiązywaniu znajomości lokatorskich.

 

Bezpieczny zjazd – DevelopRes – Osiedle Zawiszy ul. Architektów w Rzeszowie

Dostosowane zjazdy i chodniki

Wszystkie chodniki, zarówno główne jak i doprowadzające boczne, posiadają bezpiecznie wyprofilowane zjazdy oraz obniżone krawężniki. Oznacza to, że kąt nachylenia zjazdu jest maksymalnie wydłużony, co eliminuje uczucie stromości i konieczności angażowania opiekuna. Takie rozwiązanie jest rzadko spotykane, ponieważ generuje wyższe koszty materiałowe i montażowe. DevelopRes uważa, że inwestycja w bezpieczeństwo jest priorytetem, a dodatkowe udogodnienia powinny być powszechną normą.

Szerokie zjazdy z obniżonymi krawężnikami – DevelopRes – Osiedle Zawiszy ul. Architektów w Rzeszowie

Dostosowana kostka na chodnikach i miejscach parkingowych

Ważne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju kostki w części chodnikowej oraz parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Dbając o komfort mieszkańców DevelopRes stosuje pełną kostkę chodnikową, która zapewnienia sprawne i bezpieczne poruszania się na terenie całego osiedla. Ograniczono zastosowanie płyty ażurowej, ponieważ powoduje blokowanie kół małych i dużych, co uniemożliwia swobodne przemieszczanie się osób z niepełnosprawnością. Waga wózka elektrycznego to min. 100 kg, a wraz z użytkownikiem może osiągnąć 200 kg. Zablokowanie koła uniemożliwi dalsze przemieszczanie się lub narazi na stres i konieczność proszenia o pomoc. Osoby poruszające się na wózkach manualnych przemieszczają się siłą własnych rąk, a dodatkowe utrudnienia lub przeszkody architektoniczne ograniczają swobodne przemieszczanie się.

 

 

Bezpieczne chodniki – DevelopRes – Osiedle Zawiszy ul. Architektów w Rzeszowie

 

 

 

Płyta  ażurowa ma swoje zalety – doskonale zbiera wodę i wilgoć oraz daje poczucie zielonego krajobrazu dzięki przerastającej ją trawie. DevelopRes stosuje ją w przemyślany i rozsądny sposób instalując ją poniżej wzniesień lub wypełniając tylko niektóre strefy parkingowe dla pełnosprawnych.

 

 

 

Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością

Ważna jest ilość miejsc parkingowych dla osób posiadających kartę uprawniającą do parkowania na miejscu dla osób z niepełnosprawnością. Osiedle oferuje szerokie, bezpieczne i dobrze oznaczone uprzywilejowane miejsca parkingowe. Znajdują się po dwa pod każdym blokiem, a na wniosek lokatora DevelopRes zapewni i oznaczy dodatkowe miejsca, jeśli będzie taka potrzeba.

Należy pamiętać, że osiedla wyposażone w parkingi podziemne muszą zadbać, by stanowiska postojowe w garażu, przeznaczone dla samochodów osób z niepełnosprawnością miały zapewniony dodatkowy dojazd na wózku inwalidzkim z drogi manewrowej do drzwi samochodu co najmniej z jednej strony, o szerokości nie mniejszej niż 1,2 m.

Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością – DevelopRes – Osiedle Zawiszy ul. Architektów w Rzeszowie

Bezpieczne podjazdy i poręcze

Zastosowane są bezpieczne podjazdy z parkingu i przystanku do bloków oraz szerokie podjazdy do klatek schodowych zabezpieczone poręczami. Dzięki poręczom osoba korzystająca z podjazdu będzie mogła czuć się bezpiecznie i w razie utraty równowagi lub chwilowego zmęczenia znajdzie stabilne oparcie. DevelopRes dba o bezpieczeństwo i przy balustradach lub ścianach przyległych do pochylni, stosuje obustronne poręcze, umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu.

Dostosowanie przestrzeni – DevelopRes – Osiedle Zawiszy ul. Architektów w Rzeszowie

Bezwysiłkowe podjazdy do bloku

Projektując i wykonując wszystkie podjazdy zastosowano nachylenie bezwysiłkowe. Oznacza to, że kąt nachylenia podjazdu, łagodność zakrętów oraz minimalizacja stromości pozwala bezwysiłkowo wjechać oraz z niego zjechać. Takie zastosowanie ogranicza wysiłek wjeżdżającego i wchodzącego, osoby mające problemy zdrowotne mogą dowolnie dostosować tempo poruszania się. Zastosowanie nachylenia bezwysiłowego daje możliwość swobodnego wejścia pomimo dodatkowych obciążeń jakim bywają np. zakupy.  Ma to ogromne znaczenie dla komfortu lokatorów. Z podjazdu korzystają nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale również rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, dzięki czemu czują się odciążone i zaopiekowanie. W miejscach w których brakuje bezpiecznych i bezwysiłkowych podjazdów mieszkańcy mający problem z poruszaniem się ograniczają wychodzenie z domu, muszą prosić o robienie zakupów lub wsparcie opiekuna.

Łagodny i bezpieczny podjazd doprowadzający do bloku jest szczególnie ważny dla rodzin z małymi dziećmi, które po powrocie z placu zabaw lub spaceru chcą spokojnie i bez wnoszenia swoich pociech dojść do bloku.

 

Przyjazna okolica

Osiedle Zawiszy zostało zaprojektowane tak, aby mieszkańcy mogli w pełni wypocząć w ciszy i spokoju z dala od miejskiego zgiełku. Na miejscu znajdują się sklepy spożywcze, lokale usługowe, medyczne, miejsca rozrywki dla dzieci i dorosłych oraz doskonała restauracja Leśna Wola. Funkcjonuje dogodny dojazd do centrum miasta dzięki kursującej komunikacji miejskiej z odpowiednio rozłożoną siecią przystanków autobusowych. Spokojna i bezpieczna okolica pozwala odpocząć i cieszyć się oczekiwanym komfortem.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Odpowiedź do artykułu “Jak powinno być dostosowane osiedle dla osób z niepełnosprawnością?

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial