Jaki stabilizator nadgarstka wybrać?

Przypadkowy upadek czy przeciążenie stawu nadgarstkowego może prowadzić do uszkodzeń w jego obrębie. Nadwyrężone mięśnie bardzo często dają o sobie znać, powodując nieznośny ból. Szukasz odpowiedniego stabilizatora nadgarstka, który wspomoże Twoją rehabilitację? Nie wiesz, jakie są ich typy? Zobacz, czym dokładnie jest orteza na nadgarstek i wybierz tę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb.

Czym jest orteza na nadgarstek?

Stabilizator, orteza, usztywniacz – wszystkie te nazwy odnoszą się do specjalistycznego produktu medycznego, który nakłada się na uszkodzony staw w celu jego unieruchomienia bądź w celach zapobiegawczych. Poszczególne określenia bardzo często stosowane są zamiennie, ale zdarza się, że funkcjonują również oddzielnie, jako opis pozwalający na rozróżnienie dostępnych w sprzedaży typów.

Orteza na nadgarstek przeznaczona jest do usztywniania stawu, gdy doszło w nim do urazu mechanicznego, pojawiły się symptomy chorobowe lub profilaktycznie. Wbrew pozorom nie trzeba wiele, aby uszkodzić struktury nadgarstka. Wystarczy przez przypadek nieprawidłowo wygiąć rękę, uderzyć się o coś lub źle podnieść jakiś przedmiot, a w ciągu chwili nasza dłoń stanie się niesprawna. Schorzenia typu zespół cieśni nadgarstka bądź reumatoidalne zapalenie stawu także wymagają noszenia ortezy, dzięki której osoby chore mogą realizować swoje codzienne obowiązki. Warto także pamiętać o profilaktyce – szczególnie wtedy, gdy występuje ryzyko uszkodzenia stawu nadgarstkowego, np. w czasie aktywności fizycznej typu siatkówka bądź koszykówka.

Rodzaje stabilizatorów nadgarstka

Popularny podział tych produktów medycznych stworzony został na podstawie uszkodzeń, do jakich są stosowane. Głównym założeniem jest wykorzystywanie stabilizatorów oraz usztywniaczy w celach profilaktycznych i przy niewielkich urazach mechanicznych nadgarstka, a ortez jako unieruchomienie stawu po cięższych i trudniej gojących się uszkodzeniach.

Usztywniacz czy stabilizator nadgarstka powinny posiadać osoby, które zmagają się z powracającym bólem w stawie bądź jego obrzękiem. Sprawdzają się również w celach profilaktycznych, gdy jest on osłabiony lub narażony na uszkodzenie, np. ze względu na wykonywaną pracę fizyczną. Szerokie zastosowanie stabilizatorów jest możliwe, ponieważ produkowane są one z elastycznych materiałów, pozwalających na zapewnienie dłoni funkcjonalnej pozycji. Usztywniacz nadgarstka umożliwia pełen ruch w stawach śródręczno-paliczkowych oraz międzypaliczkowych, dzięki czemu jego obecność na ręku nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych zadań.

Ortezy na nadgarstek stosowane są w poważniejszych przypadkach, np. zaraz po zdjęciu gipsu czy jako usztywnienie po przebytym zabiegu w obrębie stawu nadgarstkowego. W ich budowie znajdziesz usztywniacze w formie szyn lub łusek, które utrzymują staw w odpowiedniej pozycji.

Wiele osób zastanawia się, czy orteza zamiast gipsu to dobry pomysł i czy warto się na nią zdecydować. Wszystko zależy tak naprawdę od typu i rozległości uszkodzenia. Z pewnością orteza byłaby wygodniejsza, zwłaszcza latem, ale tej decyzji nie należy podejmować samodzielnie. Skonsultuj się z lekarzem i dowiedz się, czy w Twoim przypadku to możliwe.

Pamiętaj, aby przy wyborze usztywnienia kierować się typem urazu i jego rozległością. Zwróć uwagę, czy wybrany stabilizator jest uniwersalny, czy kształtem ukierunkowany na konkretną dłoń. Nie zapomnij także o dopasowaniu wielkości do własnych wymiarów ciała.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial