Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, która zdaniem WHO może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych u 35-58% pacjentów lub nawet zgonu u 1-4% przypadków. W 2013 roku w Polsce zarejestrowano 225 zachorowań, podczas gdy w latach 1990-1992 obserwowano jedynie od 4 do 8 przypadków rocznie. Jak wyjaśniają organizatorzy, wzrost zachorowalności na Kleszczowe Zapalenie Mózgu w Polsce to przede wszystkim efekt ocieplenia klimatu mający odzwierciedlenie w łagodniejszym przebiegu zim, a także w zanikaniu tzw. przejściowych pór roku, co jest przyczyną większej przeżywalności kleszczy.

W II odsłonie kampanii rozszerzona została grupa docelowa. Są to głównie osoby dorosłe (choć dzieci powyżej 1. roku życia też mogą być szczepione), które są aktywne sportowo bądź podróżniczo i spędzają dużo czasu w plenerze – tam gdzie krzewy i trawy, a zatem w miejscach występowania kleszczy.

Tak jak w zeszłym roku, bazą wiedzy na temat KZM jest strona internetowa www.szczepkleszcz.pl oraz powiązany z nią fanpage kampanii na Facebooku https://www.facebook.com/szczepkleszcz

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial