Koronawirus – Kilka nowości dotyczących NFZ

1.       Od środy (24 marca) działa w systemie eWUŚ informacja o kwarantannie. Żeby nie wprowadzać konieczności skomplikowanych aktualizacji informatycznych, zmiana polega na dodaniu do pola „Nazwisko” dodatkowych kilku znaków, np. „KW-3003 KOWALSKI”. Oznacza to, że Pan Kowalski przebywa na kwarantannie do 30 marca.

Doniesienie ostatnich dni wskazują, że część pacjentów nie informuje lekarzy czy ratowników o objawach chorobowych, bądź kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem. Efektem są przerwy w działaniu oddziału związane z dezynfekcją oraz obowiązkowe kwarantanny personelu, którego tak bardzo nam teraz potrzeba.

Lekarz sprawdzając ubezpieczenie pacjenta, od razu będzie miał informację o ewentualnej kwarantannie i potrzebie podjęcia odpowiednich środków.

Pamiętajmy, że brak informacji ze strony pacjenta być niezamierzony i związany chociażby ze stresem lub obawą o własne życie czy zdrowie.

2.       Od wczorajszego wieczora, Oddziały NFZ będą publikować na swoich stronach internetowych informacje o czasowym wstrzymaniu działalności. W szczególności tych, które są wyjątkowo potrzebne dla pacjentów. Na naszej stronie są aktualnie informacje dotyczące poradni specjalistycznych oraz pracowni diagnostycznych. Mam nadzieję, że dziś pojawi się jeszcze informacja dotycząca poradni stomatologicznych.

Stomatologia jest tą formą pomocy pacjentowi, przy której personel medyczny jest wyjątkowo narażony na zarażenie koronawirusem. Przenosi się on drogą kropelkową, a tych „kropelek” podczas leczenia stomatologicznego wytwarza się bardzo wiele. Mamy nadzieję, że umieszczony wykaz choć trochę ułatwi pacjentom dostęp do informacji.

Szczegóły: http://www.nfz-rzeszow.pl/swiadczeniodawcy/aktualnosci/swiadczeniodawcy-informacje-ogolne/informacja-o-czasowym-wstrzymaniu-dzialalnosci,art1643/

3.       Nadal zachęcamy do jak najczęstszego korzystania z teleporad.

Zdaję sobie sprawę, że w obecnej sytuacji, gdy zdecydowana większość pacjentów woli zadzwonić niż przyjść osobiście, problem z dodzwonieniem się do poradni bezsprzecznie istnieje. Proszę wszystkich o cierpliwość i wyrozumiałość dla pracowników służby zdrowia. Proszę spojrzeć na strony internetowe przychodni i szpitali, gdzie często podane są inne formy kontaktu, jak chociażby poczta e-mail czy wewnętrzny komunikator.

Na tej stronie znajduje się aktualizowany codziennie wykaz poradni POZ, w których lekarz rodzinny udziela teleporad. Podany jest również numer telefonu, często komórkowy.

http://www.nfz-rzeszow.pl/files/komunikaty/2020/TELEPORADY.xlsx

4.       Narodowy Fundusz Zdrowia nadal zaleca w okresie od 23 do 29 marca 2020 stopniowe ograniczanie przyjęć, a od dnia 30 marca wstrzymanie przyjęć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo. Od razu podkreślam, że zalecenia to nie zakaz. Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być podejmowana indywidualnie w odniesieniu do każdego pacjenta, u którego ma być wykonana operacja. Decyzja powinna obejmować jego aktualnego stanu zdrowia oraz potencjalne ryzyko związane zarówno z samym zabiegiem jak i osłabieniem organizmu spowodowane operacją. Decyzja o odroczeniu terminu powinna być podejmowana świadomie i odpowiedzialnie przez lekarza.

Od zawsze też obowiązuje nakaz poinformowania pacjenta o każdej zmianie terminu. Pacjent powinien otrzymać informację o nowym terminie zabiegu czy przyjęcia (choćby przybliżonym) oraz o powodach tej zmiany.

5.       E-recepty, e-zwolnienia oraz elektroniczne potwierdzenie zlecenia w wyroby medyczne są możliwe podczas teleporady.

W przypadku e-zwolnienia, lekarz sam wysyła informacje do ZUS bez pośrednictwa pacjenta.

W przypadku e-recepty otrzymujemy 4-cyfrowy kod, który w połączeniu w numerem PESEL pacjenta jest wystarczający do odbioru leku w aptece.

W przypadku e-zlecenia, pacjent otrzymuje numer zlecenia (dość długi, kilkanaście cyfr z pauzami), który z numerem PESEL jest wystarczający do odbioru sprzęty w sklepie medycznym.

Wprowadziliśmy też możliwość wysłania zdjęcia wniosku otrzymanego od lekarza na nasz adres e-mail – dzięki temu ograniczamy do minimum konieczność kontaktu pacjenta z innymi osobami.

Szczegóły i adres e-mail są dostępne tutaj: http://www.nfz-rzeszow.pl/pacjenci/aktualnosci/pacjenci-informacje-ogolne/informacja-dla-swiadczeniobiorcow-oraz-swiadczeniodawcow-wystawiajacych-i-realizujacych-zlecenia-na-zaopatrzenie-w-wyroby-medyczne-na-terenie-woj-podkarpackiego,art1638/

6.       Przyłączamy się rękami i nogami do akcji #NieKłamMedyka. To wyjątkowo ważne, by nie zatajać, nie oszukiwać i nie wprowadzać w błąd pracowników służby zdrowia. Są oni bardzo ważnym elementem naszego zdrowia, lecz jeśli nie będą mieli rzetelnych informacji o naszym stanie, to droga do zdrowia znacznie się wydłuży. Zatajając ważne informacje, spowodujemy też wyłącznie tych osób na czas 14 dni odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial