Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w tenisie stołowym

W Gdańsku odbyły się  Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w tenisie stołowym.

Tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski 2016 wywalczyła reprezentacja Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra.

W turnieju uczestniczyło 12 zespołów z jednostek „Start” z całej Polski. Zawodnicy rywalizowali w czteroosobowych zespołach, w składzie których znajdował się jeden zawodnik grający na wózku, jedna zawodniczka oraz dwóch zawodników również z niepełnosprawnością ruchową.

Drużyna w składzie: Dorota Mituta, Tomasz Jakimczuk, Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki i Jan Chełmicki wygrała wszystkie mecze eliminacyjne. Zielonogórzanie pokonali „Start” Warszawę (3:2) i „Start” Katowice (3:2). W ćwierćfinale wygrali ze „Startem” Wrocław (3:0), a w półfinale z „Szansą – Start” Gdańsk (3:1).

Swoją klasę potwierdzili reprezentanci Polski, w szczególności medaliści Igrzysk Paraolimpijskich – Rio de Janeiro’2016 – Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki, podopieczni trenera Lucjana Błaszczyka. W turnieju indywidualnym po wygraniu wszystkich swoich pojedynków spotkali się w finale, w którym złoty medal zdobył Piotr pokonując 3:1 Marcina (srebrny medal). W turnieju gry podwójnej mężczyzn w klasie 6-10 nie dali szans rywalom. Wywalczyli złote medale wygrywając 3:0 wszystkie swoje mecze. Kolejne krążki tym razem srebrne zdobył Piotr Grudzień w mikście z Dorotą Mitutą. Para pokonała swoich rywali w ćwierćfinale i półfinale, natomiast ulegli w finale reprezentacji Tarnobrzega 2:3.

Występ podopiecznych trenera Jacka Kaczmarka okazał się również dużym sukcesem:
Dorota Mituta oprócz srebra w mikście wywalczyła jeszcze dwa medale srebrne w grze pojedynczej kobiet w klasie 10, w ćwierćfinale i półfinale pokonała zdecydowanie rywalki, ulegając w finale swojej przeciwniczce z Kalisza Teresie Sturm 1:3. W grze podwójnej kobiet zajęła 2 miejsce w parze z zawodniczką „Startu” Katowice Dajaną Jastrzębską.