5 marca 2018r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 zaprezentowali sztukę pt. „Nie bój się wózka”, czyli pantomimę o trudnościach ciała i ducha osoby chorej.

W ten sposób jedna z godzin lekcyjnych stała się lekcją tolerancji wobec ludzi niepełnosprawnych, chorych, czy wyróżniających się w inny sposób. W przedstawienie zaangażowało się kilkudziesięciu młodych aktorów amatorów. Wszystko w ramach projektu Młodzież dla miasta realizowanego we współpracy z Estradą Rzeszowską.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 ubrani na czarno pokazali tłum zobojętniały na inność. Może nią być niepełnosprawność, wrażliwość, samotność, smutek, ale też oryginalność. Aktorzy nie wypowiadają żadnych słów. To ich pomysł na traktat o tolerancji. Reżyserem i autorką tekstów piosenek jest nauczycielka Anna Sitko-Ciupak, muzykę napisał Jarek – uczeń ZS nr 2 i sam zagrał na gitarze, na perkusji gra Patryk, a zespół dopełniają inni uczniowie.

Młodzi cytowali fragmenty preambuły międzynarodowej konwencji praw człowieka, myśli św. Jana Pawła II, czy Matki Teresy z Kalkuty – np. tę, że największą chorobą naszych czasów nie jest trąd czy gruźlica lecz doświadczenie bycia niechcianym i porzuconym. Największe zło to brak miłości i okrutna obojętność. Młodzieży ze średniej szkoły pomogli koledzy i koleżanki z podstawówek. A widownię wypełnili uczniowie zaprzyjaźnionych szkół także niepełnosprawni.

Spektakl kończą sceny z rozpalonymi świecami. To symbol światełek w tunelu niepewności. Takim światłem dla każdego potrzebującego wsparcia jest drugi człowiek, który podaje pomocną dłoń.

http://rzeszow.tvp.pl/36268070/nie-boj-sie-wozka-pantomima-uczniow-zespolu-szkol-nr-2