Niepełnosprawni zawodnicy na V Memoriale Marii Kaczyńskiej

Od 2013 roku w Rabce odbywają się zawody narciarskie, które mają upamiętnić postać śp. Marii Kaczyńskiej, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej. Biorą w nich udział niepełnosprawni, mieszkańcy Małopolski oraz politycy.

W tym roku po raz pierwszy Memoriał Marii Kaczyńskiej trwał dwa dni i po raz pierwszy wystartowali w nim zawodnicy niepełnosprawni. Na stoku pojawili się 15 lutego, podobnie jak uczniowie szkół podstawowych. 16 lutego, w czwartek, w zmaganiach brali udział gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz VIP-y i dorośli narciarze, którzy zmierzyli się z politykami.

Prezydent zauważył, że wydarzenie to zaczyna przybierać coraz bardziej rodzinny charakter. – Bardzo dziękuję, że poprzez wydarzenie sportowe, zjazdy narciarskie, Rabka pamięta o pani prezydentowej. Maria Kaczyńska uwielbiała jeździć na nartach. Cieszę się ogromnie, że o niej pamiętamy oraz cieszę się, że mogłem razem z państwem uczestniczyć w tym wydarzeniu, wspominając wspaniałą Pierwszą Damą – podkreślał Andrzej Duda.

Na zakończenie imprezy prezydent wręczył medale zwycięzcom zawodów.

Andrzej Duda pierwszy raz uczestniczył w Memoriale Marii Kaczyńskiej jeszcze jako kandydat na prezydenta. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pojawił się na stoku, ale w samych zawodach udziału nie brał.

Wcześniej, przed zawodami, prezydent złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marię Kaczyńską w Liceum im. Eugeniusza Romera.

Śp. Małżonka Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Rabce spędziła dzieciństwo i młodość. W latach 1958-61 chodziła tu do liceum i zdała maturę.

V jubileuszowy Memoriał Marii Kaczyńskiej został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Marty Kaczyńskiej. Córka tragicznie zmarłej Pary Prezydenckiej z powodu choroby nie przyjechała do Rabki-Zdroju. Do uczestników napisała list. Wyraziła w nim radość, że w zawodach wzięły udział osoby niepełnosprawne, które tak wspierała jej matka.

W Memoriale Marii Kaczyńskiej wystartowało 180 osób w różnych kategoriach wiekowych – od dzieci po seniorów.

http://www.prezydent.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial