akceptacja

Niepełnosprawność w krzywym zwierciadle, czyli jak postrzegać naszą odmienność?

Niepełnosprawność

Hej! Odnieść chciałbym się do kwestii deformacji naszych ciał spowodowanych faktem posiadania przez nas naszych niepełnosprawności, których nasilenie i ogólny charakter bywają zgoła różne i stanowią swego rodzaju „atrybut” dla nas.

Stając przed lustrem

Zapewne czytając to zastanawiać będziecie się nad tym, dlaczego przyrównuję omawiane dziś deformacje do tytułowego krzywego zwierciadła. Otóż czynię to dlatego, iż nie raz stając przed lustrem, obserwując samego siebie, wymiary swojego ciała oraz troszeczkę inny kształt kończyn (mam tutaj na myśli kończyny dolne), przychodzi na myśl właśnie taka zakrzywiona, zwierciadlana rzeczywistość.

niepełnosprawność

Widzieć samych siebie

Patrząc na samych siebie często mówimy sobie „Jaki ja jestem brzydki”, czy „Jaką ja mam krzywą twarz”, widzimy siebie w kategoriach obrzydzenia, niechęci, tym czasem powinniśmy widzieć samych siebie w kategoriach ciekawości. Myślę, że patrząc na swoje odbicia lustrzane powinniśmy wyobrażać sobie, iż deformacje naszych ciał, nasze „bycie innym” jest wpisane właśnie w taką pokręconą, zakrzywioną, ciekawą rzeczywistość, w tym tkwi recepta na to, jak powinniśmy podchodzić do samych siebie, jak również na to, jak winniśmy patrzeć na otaczający nas, świat, który niekoniecznie musi być szary i smutny, za to może być pełen nieregularności i ciekawości.

Opracowanie Kamil Drożyński

Artykuły Rampowicza Kamila:

2 odpowiedzi do artykułu “Niepełnosprawność w krzywym zwierciadle, czyli jak postrzegać naszą odmienność?

  1. Pingback: Niepełnosprawność-Zjawisko nie z tej planety! Rampowicz Kamil

  2. Pingback: On do Ciebie nie pasuje! Związki i niewygodna niepełnosprawność

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial