O Eurowizji słów kilka… Kim jest artystka Bambie Thug?

Jako, że niedawno zakończyła się tegoroczna edycja Konkursu Eurowizji, którą tym razem wygrał reprezentant Szwajcarii, chciałam przybliżyć trochę postać Bambie Thug (a właściwie Bambie Ray Robinson). Osoby, której osobiście kibicowałam, a która zajęła ostatecznie szóste miejsce.

Kim jest Bambie Thug?

Urodzona w 1993 roku Irlandzka artystka. Przed karierą piosenkarki, uczęszczała na studia związane z baletem, jednak po kontuzji, zmieniła swój kierunek w stronę muzyki.

Początkowo zmieniła swoją drogę na teatr muzyczny, co było jej pierwszym zetknięciem z muzyką. Jeszcze przed rozpoczęciem solowej kariery, zajmowała się pisaniem tekstów dla innych artystów. Jednak pragnęła stworzyć coś całkowicie własnego.

Początki kariery

Osoba, która nie pozwala się włożyć do żadnego z określeń. Czerpie z wielu gatunków muzycznych. Między innymi z popu, rocka, metalu, jazzu czy rapu.

Na samym początku kariery zerwała pierwszy kontrakt z wytwórnią, która chciała, aby Bambie grała gatunek bubblegum pop.

Po raz pierwszy współautorką muzyczną została w 2020 roku, jako artystka gościnna w utworze „Mean” z Fike and Fabrich.

Jej debiutancki singel „Birthday”, napisany podczas okresu w którym była uzależniona od narkotyków, został wydany w marcu 2021. W tamtym roku wydała również trzy inne single: „Psilocyber”, „P.M.P” i „High Romancy” – pierwszy i ostatni z nich służyły również jako utwory tytułowe EP-ek.

Swoją twórczość określa mianem „ouija-pop” – gatunek synkretyczny, nieograniczający się do jednego stylu muzyki i łączący w sobie wiele różnych gatunków, gdyż tworząc muzykę „nie ma nic na myśli”.

Eurowizja, dorobek muzyczny i inspiracje…

W maju 2024 roku reprezentowała Irlandię w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji w Malmö, wykonując utwór „Doomsday Blue”, który jest mieszanką wielu gatunków. Głównie metalu, popu i jazzu.

 Utwór opowiada o rozstaniu i nieodwzajemnionej miłości. Jest to również piosenka o miłości do siebie.

Do tej pory w jej dorobku znajdziemy 3 albumy.

  • Psilocyber Wydany: 14 maja 2021
  • High Romancy Wydany: 27 października 2021
  • Cathexis Wydany: 13 października 2023

Inspiracją jej wizerunku jest zazwyczaj gotyk i drag.

Do kogo porównywana jest Bambie Thug i jaki wpływ na to mają jej prywatne wierzenia?

Prywatnie Bambie Thug wyznaje neopogaństwo, zwane również nowoczesnym pogaństwem. To ogólna nazwa systemu wierzeń, który czerpie z wielu religii całego świata. To osoby z tej grupy zwykle nazywa się „współczesnymi czarownicami” – zwykle kierują się miłością do natury i poszukiwaniem harmonii, odrzucając czynienie krzywdy drugiemu człowiekowi. 

Przez fanów jest porównywana do Marylin’a Manson’a, czy Lady Gagi z początków kariery.

Bambie Thug występowała między innymi na festiwalu Download, gdzie występowała także na przykład Metallica.

Bambie Thug i muzyka dzięki, której wspomnienia wracają…

Dla mnie jest to bardzo duże nawiązanie do artystów alternatywnych, rockowych, metalowych z lat 90’ i 00’. Wzbudza się we mnie spora nostalgia i w zasadzie od czasu występu na Eurowizji zespołu Maneskin, wzrasta nadzieja na „powrót do korzeni”, dzięki nowym artystom.

Bambie Thug, jest to świetna propozycja dla miłośników muzyki alternatywnej ogólnie, ale jako całokształt, raczej nie dla miłośników na przykład tylko metalu. A to dlatego, że, tak jak wspomniane było wcześniej, ta osoba czerpie z różnych gatunków.

Często spotykam się z opinią, że Eurowizyjną propozycję Bambie można, albo kochać, albo nienawidzić. Raczej się z tym zgadzam. Jest to dla „niewtajemniczonych” ciężka do przyjęcia twórczość. Nie tylko przez „scream”, ale przez cały wydźwięk utworu i teledysku.

Bambie praktykuje czary, a jej teledyski także nawiązują do tematyki okultyzmu.

Podsumowując i abstrahując od tego, czym artystka zajmuje się prywatnie. Uważam, że jest to świetna propozycja dla osób lubiących alternatywę i chcących wrócić do lat młodości, kiedy właśnie szeroko pojętej muzyki alternatywnej, było zdecydowanie więcej.

Mam jedynie nadzieję, że mimo tego, że alternatywa powoli zaczyna przedzierać się do mainstreamu, nie straci swojego wyjątkowego uroku.

Opracowanie: Karolina Szylar

Zapraszamy na Instagram Karoliny: instagram.com/comarkaaa

Odwiedźcie również Instagram Portalu: https://www.instagram.com/rampa_portal/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial