Od czego zacząć swoją drogę zawodową? – wskazówki dla osób z niepełnosprawnościami

Wskaźnik zatrudnienia w Polsce wśród osób niepełnosprawnych przekroczył 30%. I chociaż liczba ta powoli, ale sukcesywnie rośnie, daleko jej do poziomu średniej unijnej. Optymizmem napawa fakt, że na rynku przybywa ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Poniżej przedstawiam kilka podpowiedzi, gdzie i jak szukać swojej pierwszej pracy.

Studenckie Biuro Karier

Jeśli studiujesz lub jesteś absolwentem uczelni wyższej, przejdź się lub zadzwoń do swojego  Studenckiego Biura Karier. Posiadają one bazę ofert wolontariatu, praktyk, staży i pracy. Tam też można skorzystać z doradztwa zawodowego. Uzyskać wskazówki, jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej i co zawrzeć w CV. Razem z doradcą opracujesz swoją ścieżkę kariery. Obecnie w strukturach każdej uczelni wyższej pracuje specjalista ds. osób niepełnosprawnych. Skontaktuj się z nim. Doradzi, pokieruje, a przynajmniej wysłucha. Niektóre uczelnie same organizują też staże dla osób niepełnosprawnych np. Uniwersytet Gdański. Sprawdź, jak jest na Twojej uczelni.

Urzędy Pracy
Staż organizowany przez Urząd Pracy może odbyć każdy bezrobotny, także niepełnosprawny. Taki staż może trwać od 3 do 12 miesięcy i umożliwi Ci zdobycie praktycznych umiejętności. Szczegółowe informacje, wymagania oraz aktualne oferty stażowe znajdziesz na stronie internetowej najbliższego Urzędu Pracy.

Fundacje i Fundusze społeczne

Zatrudnienia możesz szukać, również za pomocą fundacji. Wiele z nich realizuje projekty związane z aktywizacją i wsparciem na rynku pracy np. Fundacja Aktywizacja, Centrum Integracja, Fundacja Grupy Ergo Hestia Integralia, Fundacja Aktywizacja Bez Granic. Warto sprawdzić także portal Funduszy Europejskich. Znajdziesz tam informacje o aktualnie prowadzonych projektach w swoim województwie oraz adresy i dane kontaktowe do Punktów Informacyjnych.

Serwisy z ogłoszeniami

 W sieci znajdziesz całe mnóstwo ofert pracy. Te najbardziej popularne to: pracuj.pl, rocketjobs.pl, oferty.praca.gov.pl, aplikuj.pl, infoPraca.pl, jober.pl, pl.jooble.org.

FB i Linkedln

Bądź tam, gdzie są rekruterzy, czyli w social mediach. Masz profil na fb i linkedin? Jeśli nie, to szybko to nadrób. Pamiętaj, by w swoim profilu na linkedin zaznaczyć opcję open to work. Wypunktuj wszystkie swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe, wskaż jakimi językami obcymi się posługujesz. Możesz również ustawić alert ofert pracy, według słowa kluczowego i lokalizacji. W ten sposób nie przegapisz żadnego ogłoszenia. A bywa, że rekruterzy sami zgłaszają się do osób szukających pracy.

Kolejna rada. Nie czekaj na ogłoszenie. Szam je napisz. W grupach na FB np. Give Her A Job, Praca w mediach itp. Pamiętaj, nawet jeśli dana firma czy organizacja nie szuka obecnie pracownika, możesz wysłać swoje CV. Zostanie w bazie danych. Być może spodobasz się na tyle, że zaproponują Ci rozmowę i jakąś formę współpracy. A przynajmniej zostaniesz zapamiętany.

I ostatnia rada. Nie poddawaj się. Szukanie pracy jest czasochłonne, męczące, czasami frustrujące. Ale satysfakcja z dobrze wykonanego zadania, własna pensja i samodzielność są bezcenne. Zwłaszcza dla osoby z niepełnosprawnościami. Koniecznie napisz, jakie są Twoje doświadczenia na drodze zawodowej.

Opracowanie: Małgorzata Muzyka; w ramach stażu w Portalu Rampa – Pokonujemy bariery

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial