Oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Rehabilitacji dla osób po amputacjach w Krakowie

W piątek, 7 grudnia, odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Rehabilitacji Poland Business Run Znowu w Biegu. Ośrodek przy ul. Odrzańskiej w Krakowie to pierwsze miejsce w kraju oferujące kompleksową pomoc osobom po amputacjach. Specjalistyczny sprzęt, z którego będą mogli skorzystać pacjenci z całej Polski, został sfinansowany dzięki dotacji ze środków Miasta Krakowa. 

Pomysłodawcą inicjatywy jest Fundacja Poland Business Run, najbardziej znana z organizacji charytatywnej sztafety biznesowej.

Jej misją jest wsparcie osób z niepełnosprawnością ruchową poprzez dofinansowanie protez kończyn, sprzętu medycznego i rehabilitacji, a od teraz także turnusów terapeutycznych we własnym centrum.

Pracując od lat z osobami po amputacjach, przekonaliśmy się, jak ważna jest kompleksowa pomoc w powrocie do pełnej sprawności, nie tylko pod kątem zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Tak zrodził się pomysł na własne Centrum Rehabilitacji, w którym doświadczeni specjaliści otoczą holistyczną opieką naszych beneficjentów oraz inne osoby, które tego potrzebują – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Jednym z członków zespołu jest Sławomir Szczupacki, od lat pracujący z osobami po amputacjach. Swoich podopiecznych motywuje własnym przykładem, bo sam stracił nogę w wypadku i od dziecka korzysta z protezy.

Utrata kończyny to ogromna trauma dla każdego. Nauka chodzenia na nowo nie jest łatwa dla nikogo, ale odpowiednie podejście, wiedza i doświadczenie terapeuty pozwalają zminimalizować ogromny stres z tym związany – tłumaczy fizjoterapeuta.

Pierwsi pacjenci rozpoczną rehabilitację w Centrum już 3 grudnia.

Do końca roku z tygodniowych turnusów skorzysta bezpłatnie 14 beneficjentów biegu Poland Business Run, którzy przyjadą do Krakowa z całego kraju. W czasie pobytu odbędą 20 godzin rehabilitacji, spotkania z psychologiem w formie warsztatów, a także niezbędne konsultacje specjalistyczne.

Indywidualna praca z pacjentem podczas kilkudniowego turnusu pomaga dopasować działania rehabilitacyjne do jego potrzeb. Pamiętajmy, że proteza, nawet najlepsza, sama nie pójdzie. Trzeba włożyć sporo pracy, ćwiczeń, potu i determinacji, żeby sukces był pełen – komentuje Agnieszka Wnuk, rehabilitantka ośrodka.

Nie bez znaczenia jest też nowoczesny sprzęt, którego zakup był możliwy dzięki wsparciu Miasta Krakowa.

W ramach konkursu ogłoszonego przez krakowskie Biuro ds. Ochrony Zdrowia uzyskaliśmy niezbędne środki, by wyposażyć nasze Centrum. Cały sprzęt jest w pełni dostosowany do pracy z osobami z dysfunkcjami narządów ruchu. Dysponujemy m.in. schodami rehabilitacyjnymi, torami do nauki chodu i do ćwiczeń równoważnych, profesjonalnym ergometrem eliptycznym czy platformą dynamograficzną do analizy równowagi i chodu – mówi Anna Orzechowska, prezes Fundacji Znowu w Biegu, powołanej do opieki nad ośrodkiem.

Oprócz bezpłatnych turnusów dla beneficjentów biegu Poland Business Run, w Centrum będzie można również odbyć rehabilitację na zasadach komercyjnych. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ortopedycznej, ale dostępne są też inne zabiegi: terapia manualna, masaże, trening personalny, trening grupowy czy joga dla kręgosłupa.

Pacjenci będą mogli skorzystać z porad specjalistów: fizjoterapeutów czy dietetyka, a wkrótce również z konsultacji z ortopedą, lekarzem rehabilitacji-neurologiem, lekarzem rodzinnym-geriatrą, psychotraumatologiem czy lekarzem specjalizującym się w leczeniu trudno gojących się ran. Na zajęcia z jogi terapeutycznej, masaże czy fizjoterapię zapraszamy wszystkie chętne osoby z Krakowa i okolic. Przed świętami będziemy oferować też vouchery do naszego Centrum, które można podarować bliskiej osobie. Zebrane w ten sposób środki pozwolą nam udostępnić bezpłatną rehabilitację kolejnym potrzebującym osobom – tłumaczy Anna Orzechowska, prezes Fundacji Znowu w Biegu.

Szczegółowe informacje na temat Centrum oraz cennik znaleźć można na stronie www.znowuwbiegu.pl oraz pod numerem telefonu 609915005.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial