Osoby z niepełnosprawnościami- nie bójcie się przestrzeni online!

Pandemia wymusiła na nas znacznie bardziej intensywne wejście w świat wirtualny niż doświadczaliśmy tego we wcześniejszych czasach. Jeszcze przed epidemiologicznym zagrożeniem socjolodzy i psychologowie ostrzegali, że za dużo czasu spędzamy przed ekranami i że nie potrafimy już nawiązywać prawdziwych relacji, takich w świecie rzeczywistym. Teraz okazuje się, że aby zrobić zakupy, złożyć pismo w urzędzie, szukać pracy lub pracować zdalnie, czy po prostu zobaczyć się z najbliższymi, którzy są od nas odizolowani, konieczna jest bardzo dobra umiejętność poruszania się w środowisku internetowym. A pandemia pokazała, że jednak nadal w społeczeństwie jest grupa osób, która nie dzieli miłości do rzeczywistości online. I to właśnie dla nich ten czas okazał się poważnym wyzwaniem poznania tego drugiego świata.

Podobnie jest w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Jest wśród nich grupa miłośników nowoczesnych technologii, jak osoby z niepełnosprawnością wzroku korzystające z programów czytających pliki i różnych aplikacji ułatwiających życie. Są to też osoby młode (w tym też „młode duchem”) korzystające z social media w celu poznawania nowych ludzi i świata. Nadal jednak obserwujemy grupy, często te starsze, dla których wizja uczestniczenia np. w rekrutacji online może okazać się paraliżująca. Na szczęście, jest sporo możliwości, aby pomóc osobom, które chcą się uczyć ale nie mają wokół siebie nikogo, kto mógłby poświęcić im czas lub po prostu nie czują się komfortowo, gdy ktoś z rodziny lub znajomych próbuje przekazywać im wiedzę nie rozumiejąc ich lęków i obaw. 

Są organizacje, które w sposób profesjonalny, dostosowany do indywidualnych potrzeb zajmują się szerzeniem dostępu do technologii informacyjno-komunikacyjnych.  Jedną z takich organizacji jest właśnie nasza fundacja, zajmująca się przede wszystkim aktywizacją zawodową. „Jak działamy w obecnych warunkach? Dla nas czas pandemii to także czas wielkich zmian. W ciągu zaledwie kilkunastu dni musieliśmy przystosować się do dużych ograniczeń, zrezygnować przede wszystkim ze wsparcia bezpośredniego na rzecz wsparcia zdalnego. Nie oznacza to jednak, że pomoc udzielana naszym klientom została zmniejszona. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie telefonicznym, mailowym, a z tymi którzy chcą podczas rozmów poczuć się trochę jak na normalnym spotkaniu doradczym łączymy się online, korzystając z narzędzi pozwalających uzyskać obraz video. W szczególnych przypadkach, od niedawna dostępne są też wizyty w naszym biurze, po uprzednim umówieniu i zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Nasi klienci mają już pierwsze sukcesy w osiąganiu swoich celów w tych szczególnie trudnych czasach i bardzo cieszymy się, że możemy im w tym pomagać”.- opowiada Marta Roskowińska, specjalistka ds. rekrutacji i organizacji form wsparcia.

Daria Szmigiel, job crafterka w łódzkim oddziale fundacji, dodaje: „Regularne rozmowy z naszymi klientami to obecnie podstawa naszej pracy. Dzięki temu możemy na bieżąco rozwiązywać wszelkie wątpliwości dotyczące pracy i obaw z nią związanych. Mamy grono osób, które rozpoczęły zatrudnienie tuż przed pandemią, ale ze względu na ograniczony obecnie skład pracowników zmuszone są do samodzielnego wdrażania się w wiele obowiązków. Także w wielu miejscach w obecnej sytuacji komunikacja w zakładzie pracy może być znacznie utrudniona, dlatego wspólnie z naszymi klientami zastanawiamy się nad zbudowaniem odpowiedniego nastawienia do nowych obowiązków i wzmacniamy ich wiarę we własne siły.”

Poza konsultacjami ze specjalistami, czyli doradcami zawodowymi, prawnikiem, psychologiem, psychoterapeutą, pośrednikiem pracy, trenerem pracy czy job crafterem oraz ułatwianiu kontaktów z potencjalnymi i obecnymi pracodawcami,  ważne jest również podnoszenie swoich kwalifikacji zgodnie z własnymi predyspozycjami i wymaganiami rynku pracy, a czasem nawet przekwalifikowanie się. Dlatego od maja w łódzkim oddziale fundacji pojawiła się też oferta warsztatów i szkoleń online, dzięki którym klienci w bezpieczny sposób zdobędą nową wiedzę. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 7-8 maja, podczas którego uczestnicy warsztatu uczyli się jak być pewnym siebie na rozmowie kwalifikacyjnej. Korzystając z narzędzia online nasi doradcy dodatkowo w trakcie zajęć skoncentrowali się na przedstawieniu form spotkań rekrutacyjnych odbywających się w rzeczywistości wirtualnej.

„Ciekawa tematyka oraz przydatne informacje wyświetlane na prezentacji i jednocześnie omawiane przez dwie prowadzące, ale też możliwość zadawania pytań na bieżąco na czacie, bądź używając kamerki i mikrofonu- wszystkie te elementy sprawiły, że warsztat był bardzo interesujący.  Prezentacja uzupełniana była filmikami (bardzo mi się podobały), dzięki którym obserwując osobę odgrywającą scenkę widzimy tak naprawdę nas samych- jak się zachowujemy i jak wyglądamy oraz czego unikać, nad czym popracować i co jest najważniejsze, żeby dobrze wypaść podczas rozmowy o pracę”- wspomina uczestniczka pierwszego warsztatu online Pani Agata. Z kolei Pani Paulina tak mówi o zajęciach: „Pozwoliły podnieść moje umiejętności autoprezentacji oraz prowadzenia rozmów z potencjalnym pracodawcą. Forma prowadzenia warsztatu (online) była dopasowana do panującej obecnie sytuacji oraz potrzeb wynikających z niepełnosprawności uczestników”.

Fundacja Aktywizacja od początku swego istnienia bardzo podkreśla w trakcie spotkań z klientami, jak ważna jest znajomość technologii informatyczno-komunikacyjnych. A szczególnie obecnie, w sytuacji zagrożenia wzrostem bezrobocia i problemami gospodarczymi na świecie, tego typu umiejętności mogą zwiększyć nasze szanse na utrzymanie lub znalezienie nowego zatrudnienia. Dlatego oprócz prowadzenia zajęć w formie online, zachęcamy też do korzystania z dostępnych dla wszystkich e‑learningów (https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/) oraz jesteśmy w trakcie przygotowywania pierwszych szkoleń zawodowych w formie online oferujących nabycie konkretnych umiejętności poszukiwanych obecnie na rynku pracy, jak np. obsługa sklepów internetowych.

Serdecznie zachęcamy do bieżącego sprawdzania co dzieje się w łódzkim oddziale Fundacji.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial