Paraolimpiada z udziałem ośmiu polskich sportowców. Kolejny medal zdobyty.

Historia Igrzysk Paraolimpijskich z udziałem polskich sportowców niepełnosprawnych

W dniach 9-18 marca odbywały się XII Igrzyska Paraolimpijskie. Z ośmiu polskich sportowców biorących udział w zimowych zmaganiach sportowych na podium stanął Igor Sikorski, który w pięknym stylu wywalczył brązowy medal w slalomie gigancie zawodników siedzących. Tym samym kolekcja zimowych medali polskich paraolimpijczyków wzrosła do 45.

Paraolimpiada w 2018 roku odbyła się w Pjongczang w Korei Południowej, pod hasłem Passion.Connection (z ang. Pasja.Razem).

Wzięło w niej udział 567 zawodników z 49 krajów, w tym polska reprezentacja licząca 8 niepełnosprawnych sportowców.

Igrzyska Paraolimpijskie to wydarzenie o zasięgu globalnym, drugie pod względem wielkości zawody sportowe na świecie organizowane w wielu dyscyplinach. Uczestniczą w nich sportowcy z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi, za każdym razem osiągając coraz lepsze wyniki. Igrzyska Paraolimpijskie rozgrywane są co cztery lata, letnie obejmują 21 dyscyplin, a zimowe 6. Rozpoczynają się kilka dni po zakończeniu Olimpiady, w związku z czym sportowcy niepełnosprawni rywalizują na tych samych obiektach co zawodnicy pełnosprawni. Jednak nie zawsze tak było.

Początki i historia Igrzysk Paraolimpijskich

Historia Igrzysk Paraolimpijskich rozpoczęła się dopiero w 1960 roku, kiedy to w Rzymie zorganizowano dla sportowców niepełnosprawnych pierwsze letnie zawody o zasięgu ogólnoświatowym. Pierwsze zimowe zawody odbyły się w 1976 roku w Örnsköldsvik. W 1988 roku paraolimpiada stała się częścią ruchu olimpijskiego, w związku z czym na Igrzyskach w Seulu sportowcy niepełnosprawni rywalizowali już na tych samych obiektach co zawodnicy pełnosprawni. W latach 90. paraolimpiada zaczęła być organizowana bezpośrednio po olimpiadzie i zasada ta obowiązuje również obecnie. Polska reprezentacja sportowców niepełnosprawnych debiutowała na letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Heidelbergu, które odbyły się w 1972 roku.

Sportowa rywalizacja w wielu dyscyplinach

Podobnie jak sportowcy pełnosprawni, również zawodnicy niepełnosprawni muszą uzyskać kwalifikację, aby mogli przystąpić do rywalizacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w jednej z 21 dyscyplin letnich i 6 zimowych. Dla poszczególnych dyscyplin Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wyznaczył sześć kategorii niepełnosprawności.

Każdego roku poziom Igrzysk Paraolimpijskich jest coraz wyższy. Coraz więcej też osób śledzi z trybun rywalizację sportową zawodników niepełnosprawnych, interesując się ich osiągnięciami. A wielu z nich to naprawdę utytułowani sportowcy, mający na swoim koncie po kilka medali zdobytych na prestiżowych imprezach sportowych, jak mistrzostwa Europy i świata czy Igrzyska Paraolimpijskie.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial