Październik miesiącem świadomości choroby Gauchera

W październiku Polska po raz czwarty włącza się w obchody światowego miesiąca budowania świadomości o rzadkiej, genetycznej chorobie Gauchera. Z tej okazji 2 października 2016 r. podczas imprezy biegowej Biegnij Warszawo, wystartowała kolejna edycja międzynarodowej akcji społecznej Steps ahead of Gaucher. Steps ahead of Gaucher to międzynarodowa akcja społeczna , która zwraca uwagę na wciąż mało znaną chorobę Gauchera oraz przełamuje stereotypy, jakie wiążą się z chorobą genetyczną. Na całym świecie w październiku osoby biorące udział w wydarzeniach sportowych zawiązują buty zielonymi sznurówkami lub wiążą je na nadgarstkach, by postawić zielony krok wsparcia dla osób zmagających się z chorobą Gauchera.

Inicjatywa będzie trwała przez cały październik, a udział w niej może wziąć każdy niezależnie od sportu, który uprawia. Wystarczy tylko:

Choroba Gauchera ma swoje źródło w genach. Obecnie jest jedną z najczęściej występujących chorób lizosomalnych. Na świecie dotyka mniej niż 10 tysięcy osób i może ujawnić się w każdym wieku. Choroba związana jest z osłabionym działaniem lub istotnie obniżoną aktywnością jednego z naturalnie wytwarzanych w organizmie człowieka enzymów – glukocerebrozydazy. Enzym ten odpowiada za rozkład substancji należącej do grupy tłuszczów (glukocerebrozydu). Gdy enzym działa nieprawidłowo, nierozłożona substancja tłuszczowa gromadzi się w narządach wewnętrznych ( m.in. w śledzionie, wątrobie, czy szpiku kostnym) prowadząc do ich niszczenia. Jeszcze 30 lat temu była to śmiertelna choroba.

Podoba Ci się artykuł? UDOSTĘPNIJ!

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Czcionka
Kontrast