Pierwsze w Polsce implantacje nowych, miniaturowych rejestratorów arytmii

We wtorek w dwóch ośrodkach w Polsce – na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu – wykonano równocześnie zabiegi implantacji najnowszej generacji podskórnych miniaturowych rejestratorów arytmii – poinformowało biuro prasowe WUM.

Rejestratory pozwalają m.in. przeprowadzać kilkuletnie monitorowanie rytmu serca, rozpoznawać dzięki algorytmom różne rytmy serca i ich zaburzenia oraz wykonywać równocześnie badania rezonansu magnetycznego. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, pacjent może przesłać zapis i transmisje rytmu serca do centrum monitorowania. Komunikacja może być wykonana za pomocą smartfona i aplikacji dla pacjenta, a zapis jest natychmiast dostępny do interpretacji przez lekarza. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego rytmu serca, urządzenie samo dokonuje zapisu i transmisji ekg.

Jak podkreślają przedstawiciele WUM, główne zalety rejestratorów to miniaturowy rozmiar oraz małoinwazyjny przebieg zabiegu, który polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnego systemu dostarczającego, cienkiego, niespełna 5 centymetrowego rejestratora sygnału elektrokardiograficznego.

Zabiegi implantacji najnowszej, trzeciej generacji podskórnych miniaturowych rejestratorów arytmii zostały przeprowadzone we wtorek w I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM oraz w I Klinice Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak poinformowała warszawska uczelnia, na WUM urządzenie zaimplementowano u 22-letniej pacjentki z nawracającymi utratami przytomności, u której dotychczasowa szeroka diagnostyka, włącznie z badaniem elektrofizjologicznym serca nie wskazała przyczyny objawów. Zabieg wykonali prof. Marcin Grabowski i dr med. Łukasz Januszkiewicz wraz z personelem asystującym. 

PAP – Nauka w Polsce, kflo/ ekr/ Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial