Porozmawiajmy o depresji, czyli Polska Na Niebiesko 2021

Stany lękowe, depresja. To problemy, które często dotyczą osób w spektrum autyzmu. 23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją, w którym zwracamy uwagę na problem depresji osób z autyzmem.

Mówienie o depresji ratuje życie. Osoba, która ma stany lękowe czy depresję dzięki temu może sobie to uświadomić i poprosić o pomoc. Znając problem jej otoczenie również może go dostrzec i zaoferować wsparcie. Dlatego nie wolno przemilczać tego tematu, traktować go, jako coś wstydliwego, niewygodnego. O tym mówi również kampania WHO „Porozmawiajmy o depresji” („Let’s talk about depression”). Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że stan, w którym się znajdują jest depresją. Czują się źle, przeżywają ogromny kryzys i razem z bliskimi nie wiedzą nawet, że potrzebują pilnej pomocy. Fundacja JiM nie przechodzi obok tego problemu obojętnie.

Na TeleJiM – telefon pomocowy Fundacji JiM – dzwonią setki osób z autyzmem i ich bliskich w trudnej sytuacji. Zwłaszcza teraz, w czasach pandemii, Fundacja podejmuje setki interwencji w sytuacjach kryzysowych. Specjaliści Fundacji, psychologowie i terapeuci dwoją się i troją, by wesprzeć osoby z autyzmem i ich opiekunów.

– Stany lękowe i depresja są obecnie bardzo poważnym problemem. Nasza pomoc jest możliwa dzięki wsparciu darczyńców. Dlatego w tegorocznej kampanii PNN poruszamy ten temat. Pozyskane środki przeznaczamy m.in. na organizację wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym – mówi Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy Fundacji JiM.

– Mam syna z zespołem Aspergera i doceniam tę kampanię. Zarówno ta ostatnia akcja, jak i inne inicjatywy Fundacji JiM przypominają mi i innym rodzicom dzieci ze spektrum o tym, jak poważny, trudny i skomplikowany jest to temat. Dane, o których nam się przypomina, nie są miłe i przyjemne. Ale są prawdziwe. Po to są organizacje pozarządowe, aby angażując darczyńców przypominać o tym, że rozwiązują poważne i realne problemy społeczne – komentuje Andrzej Pietrucha, Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich, ojciec syna z zespołem Aspergera, wolontariusz Fundacji JiM – członek Rady.

– Obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej, która chce działać strategiczne i odpowiedzialnie realizować swoją misję jest organizowanie cyklicznie, w sposób planowy i świadomy, kampanii, które mają informować i angażować darczyńców – dodaje Andrzej Pietrucha.

Fundacja JiM od 19 lat niesie pomoc osobom z autyzmem oraz ich opiekunom. Jej celem jest tworzenie lepszego świata dla osób z autyzmem, walka o dostęp do diagnozy i terapii oraz budowanie akceptacji i wsparcie osób dorosłych w spektrum. Pomoc Fundacji w ciągu roku to m.in. 302 zdiagnozowanych dzieci, 1187 kryzysowych interwencji, 14185 godzin walki o samodzielność. Fundacja JiM jest również organizatorem ogólnopolskiej akcji Ciche Godziny, w której zachęca sieci handlowe oraz sklepy do uwzględnienia potrzeb osób z autyzmem, poprzez niwelowanie nadmiernych bodźców (m.in. głośnych dźwięków i intensywnego oświetlenia) oraz do wyjścia naprzeciw ich potrzebom. Tworzy kampanie społeczne budujące wiedzę o autyzmie i uczące zrozumienia dla osób ze spektrum. Fundacja JiM jest członkiem Autism-Europe, Międzynarodowej Federacji, która zrzesza kilkadziesiąt organizacji z całej Europy. Jest również organizatorem-gospodarzem międzynarodowego Kongresu Autism-Europe poświęconego autyzmowi, który odbędzie się w 2022 roku w Krakowie.

Kampania Polska Na Niebiesko 2021 była konsultowana z osobami w spektrum autyzmu oraz ich opiekunami.

Wejdź na www.jim.org/polskananiebiesko

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial