Rampa umożliwia osobom z niepełnosprawnością pokonywanie progów

Samonastawna rampa umożliwiająca osobom niepełnosprawnym ruchowo pokonywanie przeszkód architektonicznych takich jak krawężniki czy wysokie progi.

Powstała na Politechnice Rzeszowskiej. Można ją wykorzystać w miejscach, gdzie nie da się użyć podjazdów czy wind.

Jej pomysłodawcami i konstruktorami są naukowcy z Katedry Konstrukcji Maszyn (KKM) Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Sławomir Miechowicz (prof. PRz) i dr inż. Paweł Fudali. Rampa została już opatentowana i wdrożona do produkcji. Kilkadziesiąt egzemplarzy już zostało zamontowanych w różnych miejscach kraju.

Rampa do progów, krawężników, pojedynczych schodów i stopni

Samonastawna rampa, która umożliwia pokonywanie przez osoby niepełnosprawne ruchowo przeszkód poprzecznych takich jak: wysokie progi, krawężniki, schody czy stopnie jest szczególnie przydatna w miejscach, w których nie można zastosować tradycyjnych podjazdów czy wind. Jak zauważył dr Miechowicz, samonastawna rampa jest więc urządzeniem pośrednim, uzupełniającym istniejące już rozwiązania.

Automatyczne składanie i rozkładanie

Dodatkowym atutem rampy jest możliwość jej automatycznego składania i rozkładania, dzięki czemu rampa nie utrudnia poruszania się innym osobom, szczególnie w ciągach komunikacyjnych, które mają ograniczone wymiary. Ponadto urządzenie po złożeniu jest niewidoczne, w przeciwieństwie do stałych podjazdów, w związku z czym nie wpływa na estetykę miejsca, w którym jest zamontowane.

Rozwiązanie chowane w podłożu

W rozmowie z PAP konstruktor zaznaczył, że po złożeniu rampa ma zaledwie kilka centymetrów grubości i może zostać schowana w podłodze, czy jezdni. Producent oferuje możliwość stworzenia górnej, widocznej powierzchni rampy w kolorze i fakturze zbliżonych do podłogi, dzięki czemu można jeszcze bardziej “ukryć” rampę.

Jedna z takich ramp jest zamontowana w mieszkaniu dr. Miechowicza; ułatwia mu pokonanie wysokiego progu przy wyjeździe wózkiem na balkon.

Współpraca naukowców z portalem Rampa

Samonastawna rampa jest efektem prac badawczych prowadzonych w KKM. Oprócz niej zespół opracował też wiele innych rozwiązań konstrukcyjnych i prototypów funkcjonalnych urządzeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Większość z nich została przedstawiona do ochrony patentowej, a kilka uzyskało już ochronę na terenie Polski.

W badaniach i poszukiwaniu rozwiązań technicznych, technologicznych, które mogłyby pomóc niepełnosprawnym pracownicy KKM współpracują z portalem społecznym “Rampa” – (www.rampa.net.pl), na którym osoby sprawne komunikują się i integrują z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności, wymieniają doświadczenia i wskazują różne problemy, które są inspiracją dla naukowców z KKM. Pracownicy KKM zachęcają do odwiedzania “Rampy” i wskazywania problemów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Podoba Ci się artykuł? UDOSTĘPNIJ!

Odpowiedź do artykułu “Rampa umożliwia osobom z niepełnosprawnością pokonywanie progów

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Czcionka
Kontrast