Rynek pracy osób z niepełnosprawnościami

Podjęcie zatrudnienia to zazwyczaj kolejny życiowy etap zaraz po zdobyciu wykształcenia. Średniego, zawodowego, czy też wyższego. Praca pozwala na osiągnięcie finansowej niezależności oraz daje samodzielność. Bycie aktywnym zawodowo pozwala również na rozwój osobisty oraz spełnienie własnych ambicji. Kiedy czujemy, że ,,jesteśmy na właściwym miejscu” i jesteśmy dobrzy w tym co robimy, wykonywane przez nas zajęcie może dodać nam pewności siebie, podnieść samoocenę i po prostu dawać szczęście. Zatem plusów posiadania pracy jest wiele. Jednak mimo polepszających się statystyk dotyczących zatrudnienia, sytuacja OzN wciąż jest daleka od ideału. Jak podaje strona niepełnosprawni. gov.pl : ,,Mimo pozytywnych zmian w zakresie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat – ich aktywność zawodowa nadal znacząco odbiega od aktywności zawodowej osób sprawnych.” Jak i gdzie więc szukać zatrudnienia będąc osobą z niepełnosprawnością?

ZAKŁADY PRACY CHRONIONEJ

„Przedsiębiorstwo o specjalnym statusie prawnym, które jest przystosowane do zatrudniania osób z wyższymi stopniami niepełnosprawności. Głównym celem przedsiębiorstwa, oprócz wypracowania zysku, jest również aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, które miałyby problem z wykonywaniem swoich zadań w zwykłym zakładzie pracy..”( Wikipedia). Zatem jak podaje definicja, zakłady te muszą spełniać odpowiednie standardy i zapewnić takie dostosowania, aby osoby z niepełnosprawnością były w stanie wypełniać przydzielone im obowiązki. Według statystyk w 2021 r. zakładów takich funkcjonowało łącznie 750, a ogólna zatrudniona w nich liczba osób wynosiła ponad 96 tysięcy. Jeśli chcielibyście sprawdzić ile dokładnie i gdzie najbliżej Was takie przedsiębiorstwa funkcjonują, nic prostszego! Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: ,, zakład pracy chronionej + województwo”, w którym mieszkacie. Pokaże Wam się wykaz z dokładnymi nazwami oraz adresami firm mających status Z.P.Ch

ZAKŁADY AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

Na oficjalnej stronie PFRON-U możemy przeczytać następującą definicję:

,,Zakład aktywności zawodowej (ZAZ) jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką, która zapewnia zatrudnienie osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Osoby te wymagają specjalnych tzw. chronionych warunków pracy. ZAZ może być utworzony na terenie, gdzie są problemy ze znalezieniem stanowisk pracy chronionej i starosta wyda opinię o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej na danym terenie.”

Według danych statystycznych z końcem grudnia 2021 r. funkcjonowały łącznie 134 zakłady aktywności zawodowej, a liczba osób w nich pracujących przekraczała 8 tysięcy. Podobnie jak w przypadku Z.P.Ch listy z nazwami i adresami przedsiębiorstw możecie znaleźć w Internecie.

PRACA ONLINE

Praca za pośrednictwem Internetu to kolejne świetne rozwiązanie w przypadku osób z niepełnosprawnością. W czasie pandemii sami mieliśmy możliwość zobaczyć jak wiele zawodów i jak wiele firm otworzyło się na opcje pracy zdalnej. Wtedy wynikało to jednak poniekąd z przymusu i braku innego wyjścia. Pandemiczna rzeczywistość na całe szczęście już za nami. Internet jednak wciąż oferuje rzeszę możliwości, od pracy w IT, freelance aż po pracę w social mediach. Kluczem jest to, aby w tym ogromie dostępnych opcji znaleźć coś dla siebie.

KURSY, SZKOLENIA , WEBINARY

Kiedy nie jesteśmy w stanie od razu znaleźć zatrudnienia na umowę o pracę, warto rozważyć wszystkie dostępne dla nas opcje i czas poszukiwań wykorzystać produktywnie kończąc np. różne kursy internetowe, uczęszczając na szkolenia czy webinary. Pozwoli nam to na zdobycie dodatkowych umiejętności i na pewno sprawi, że nasze CV będzie bardziej rozbudowane, a tym samym interesujące dla pracodawcy.

STAŻE I PRAKTYKI ZAWODOWE

Nie zapominajmy również o tej formie zdobywania umiejętności zawodowych. Choć na początku jest to rozwiązanie raczej krótkoterminowe,  zawsze istnieje szansa, że po upływie określonego czasu współpracy pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie nas w firmie.
Będąc osobami z niepełnosprawnościami, warto znaleźć kontakty do Fundacji czy Stowarzyszeń, które zajmują się aktywizacją OzN na rynku pracy. Pomogą nam oni zorganizować staż, znaleźć potencjalnego pracodawcę czy dopełnić wszelkich innych formalności i dokumentacji.

CO JESZCZE MOŻE POMÓC W ZNALEZIENIU PRACY?

Czasami może zdarzyć się tak, że zwyczajnie brak nam pomysłu na siebie, nie wiemy co chcieli byśmy robić i jaki rodzaj pracy wykonywać. W tej sytuacji warto zasięgnąć pomocy doradcy zawodowego. Nakieruje on nas na odpowiednią ścieżkę, ale przede wszystkim porozmawia i doradzi. To sprawi, że będziemy czuć się mniej zagubieni.

Oprócz takiego spotkania warto też zaobserwować grupy na Facebooku lub fora, które skupione są na znalezieniu pracy. Mogą być to grupy ściśle skierowane do osób z niepełnosprawnością, bądź te bardziej ogólne skupiające ogłoszenia z naszej miejscowości.

Jak widzicie Drodzy Rampowicze sposobów na podjęcie pracy jest wiele. Ważne, by szukając zatrudnienia wziąć pod uwagę swoje możliwości fizyczne, intelektualne ale też pasje i zainteresowania. Pamiętajcie, aby w swoich poszukiwaniach być systematycznym i regularnym. Nie poddawajcie się od razu!

Jeśli udało Wam się znaleźć pracę bądź jesteście na etapie poszukiwań, podzielcie się z Nami swoimi doświadczeniami. Zachęcamy do dyskusji!

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial