Specjalny pokój dla dzieci

19 lutego 2016 r. w Hospicjum Palium na Os. Rusa 55 w Poznaniu otwarto pokój unikalny w skali Polski i wielu krajów świata. Chodzi o pokój, który pomaga dzieciom znieść śmierć bliskiej osoby. To ta szczególna sytuacja, w której dosłownie każda informacja o tym wydarzeniu ma wielkie znaczenie.

Organizatorzy tego projektu stworzyli pierwszy pokój w Poznaniu po to, by ratował psychikę dzieci i był świadectwem, że warto taką ideę wcielać w życie wszędzie gdzie się da.

Półki niczym gałęzie drzewa a na tych „gałęziach” książki – szczególne, nasycone dobrymi emocjami i rozbudzające wyobraźnię najmłodszych. Ciepłe kolory, miękkie pufy i wszystko co w pokoju się znajduje to tarcza, która ma chronić dzieci przed najtrudniejszymi wiadomościami w ich życiu – wiadomościami o śmierci bliskich osób. 19 lutego w Hospicjum Palium na Os. Rusa 55 w Poznaniu zacznie działać pokój, który w swym założeniu choć w minimalnym stopniu ma pomóc dzieciom przejść przez najtrudniejszy czas w życiu.

– Przeanalizowaliśmy wiele niesamowitych i wzruszających wniosków, które zebrała Fundacja Zaczytani.org. organizująca biblioteki m.in. w szpitalach i hospicjach. To ona wskazała, że takiej przestrzeni, jak ten pokój bardzo brakuje. Kulczyk Foundation zaproponowała, że sfinansuje w poznańskim Hospicjum Palium pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce – mówi Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.

– Radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby już dla człowieka dorosłego jest niewyobrażalnie trudne. A dzieci taką stratę przeżywają kilkakrotnie mocniej. Z dnia na dzień tracą poczucie bezpieczeństwa, stabilności i codziennej obecności taty lub mamy – tłumaczy dr Katarzyna Stachnik z Hospicjum Palium. – Stworzenie pokoju terapeutycznego, bezpiecznego, przyjaznego i bajkowego miejsca dla dzieci osieroconych, daje im możliwość oderwania się choć na chwilę od trudnej rzeczywistości. Tu mogą spotkać ludzi rozumiejących, co się z nimi dzieje, potrafiących wychwycić indywidualne potrzeby dzieci. To miejsce, które daje możliwość przeżycia smutku, złości, poczucia winy i szeregu innych emocji związanych z utratą bliskiej osoby. Przestrzeń ta pozwala nadal być z dzieckiem. W pokoju dzieci mogą nauczyć się, jak dalej żyć. Tu nikt nie narzuca zachowań związanych z żałobą. Spotkanie innych dzieci, które są w podobnej sytuacji, daje też najmłodszym ulgę.

Autorem projektu pokoju jest znana architektka Magdalena Filcek. – Ta idea narodziła się w wyniku mądrego spojrzenia na realne potrzeby.

Kluczowy jest cel tego wszystkiego: ratowanie psychiki i uczuć, pomoc w zrobieniu najtrudniejszego kroku w życiu. Z całego serca proszę wszystkich ludzi dobrej woli – niech takie pokoje powstają wszędzie gdzie są potrzebne!

 

Fot. Karol Wysmyk 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial