Spektakl dla osób niewidomych

Teatr Zgoda Przygotował spektakl „Autobus cz.1”, który powstał z myślą o odbiorcach niewidomych. 26 lutego br. przedstawienie odbędzie się w Teatrze Prochownia w Warszawie.

TEATR ZGODA powstał w 2006 r. w Bemowskim Centrum Kultury.
Prezentuje nowy obszar teatru współczesnego zwany „działaniami z pogranicza”.

Teatr debiutował spektaklem Cyrk Mortalis
Kolejne spektakle to:
– Schizofrenia – zamknijcie okna?
– Po drugiej stronie
– Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu.
– Autobus cz.1

Jego reżyserem jest Agata Adamek,która mówi o Teatrze ZGODA jako o teatrze „z pogranicza”, ponieważ wychodzi on poza stereotypy, jakie mamy w swoich głowach na temat tej formy sztuki.
Teatr współtworzy od samego początku istnienia Zbyszek Gozdecki – specjalista od muzycznej oprawy spektakli, który buduje muzykę
współpracując z aktorami i czyniąc z nich współtwórców.
Jak pracuje Teatr ZGODA?
Nad spektaklem pracuje cała grupa – jest to praca wspólna, zbiorowa a reżyser nadaje jej kształt. Każda scena jest omawiana, dyskutowana z aktorem. Wszyscy chcą mieć pewność, że każdy będzie miał przestrzeń na ekspresję siebie i tego, co chciałby przekazać widzom. Oddanie głosu aktorom, pozwolenie im na decydowanie i wybór jest ideą związaną z praktyką „community arts”.
Grupa szuka różnorodnych form przekazu wykorzystując dźwięk, wizualizację, światło, kolor. Dużo gestów i symboli, które niosą przeważnie więcej treści niż słowa. Spektakle Teatru ZGODA zostawiają nieskończoną dowolność interpretacji.

O najnowszym spektaklu "Autobus" Agnieszka Pałęcka napisała tak:

Teatr pozbawiony strony wizualnej, to wyzwanie. Nie ma gestów, mimiki, gry świateł. Scenografia ograniczona jest do minimum. W takich warunkach otwiera się jednak przestrzeń, w której wydobywa się to, co w spektaklu może „zagrać” dla osób pozbawionych zmysłu wzroku. Doświadczanie cenne i niecodzienne, dla wszystkich.

Gdzie zabierze nas „Autobus” Teatru Zgoda? Dedykowany osobom niewidzącym,
zabiera nas do … Strefy Mroku. Ci, którzy pamiętają serial już dobrze wiedzą,
że będzie niezwykle. Podróżujemy w ciemności.
Oczy są uśpione, ale nie jedziemy w kierunku zwykłego słuchowiska.
Akcja, a raczej zwroty akcji wikłają większość naszych zmysłów. Aktorzy odsłaniają
przed nami kawałek swojego intymnego świata. Z poczuciem humoru i dystansem
do swojej inności opowiadają historie w sam raz dla miłośników love story
i dla tych, co się lubią bać.
Wdzięczny motyw podróży ma tu dość surrealistyczne oblicze. Niczym w intensywnym śnie płynnie zmieniamy okoliczności przyrody, lecz także stany emocjonalne.
Czasem będzie to jazda bez trzymanki, bo jak inaczej w pół godziny znaleźć się nad morzem, gonić króliczka i uciekać przed potworem? Nie wszystko daje się wytłumaczyć – najważniejsze to otworzyć się na przeżywanie spektaklu i dać się pochłonąć zabawie.

fot. Kuba Nowotyński

http://www.teatr-zgoda.art.pl

http://www.facebook.com/TeatrZgoda2

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial