Spektakl „Nie bój się wózka”

Spektakl „Nie bój się wózka” lekcją tolerancji dla młodzieży

Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie

wspólnie z Estradą Rzeszowską po raz trzeci zrealizował projekt artystyczny -Młodzież dla miasta.  5 marca 2018r. wystawiono sztukę pt.

„Nie bój się wózka”

 

 

Pierwszą edycją współpracy uczniów Zespołu Szkół nr 2 z  Estradą Rzeszowską był film -„Dzieci grafitti” – o trudnych warunkach dojrzewania do dorosłości. W drugiej edycji zrealizowano pantomimę pt. „Niemy protest” – o uzależnieniu od cyberświata.  Trzeci, tegoroczny projekt to – „Nie bój się wózka”- inscenizacją o tolerancji.

 

 

Przedstawienie „Nie bój się wózka” to pantomima o trudnościach ciała i ducha osoby chorej – jak pisze jej pomysłodawczyni, nauczyciel języka polskiego mgr Anna Sitko – Ciupak. – Sztuka stała się w dzień występu – drogą wyjścia z samotności…

 

 

W spektaklu wykorzystano cytaty mówiące o tolerancji, miłości, akceptacji, cytowano fragmenty preambuły Międzynarodowej Konwencji Praw Człowieka, myśli m.in. papieża Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty. Jednak najbardziej przejmujące były milczące sceny wyrażające bezradność i zagubienie osób z niepełnosprawnością.

 

 

Młodzież, jak na aktorów pantomimy przystało, ubrana na czarno  za pomocą rozmaitych środków wyrazu przekazała pokonywanie trudności przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami – ruchowymi, słuchowymi, wzrokowymi. Jedną z wymowniejszych scen było przedzieranie się przez kokon oplątujący człowieka w świecie obojętności innych.

 

 

Reżyserka o swoim spektaklu pisze: „Grupa młodych i bardzo młodych ludzi, pokazała sobie i innym co naprawdę znaczy słowo „miłość”. Trudno wyrazić to, w jaki sposób oczy, usta, twarze i gesty aktorów „przemyciły” pozytywną, niekomercyjną energię, której trudno się od razu pozbyć.”

 

 

W przedstawieniu wzięło udział 29 osób z klas: II d, II c, If, I a. Spektaklowi towarzyszyła muzyka zespołu w skład którego weszli: gitarzyści: Patryk Kot, Bruno Ciupak, perkusista Patryk Spławiński i akordeonista Jakub Skura. Teksty piosenek napisała Anna Sitko – Ciupak, a muzykę wokalista zespołu muzycznego, grający na gitarze Jarek Piekut.

 

 

W przedstawieniu udzielili wsparcia tanecznego i muzycznego uczniowie ze szkół podstawowych: Natalia Płodzień, Bruno Ciupak i Jakub Pawlus. Również na widowni zasiedli goście z innych szkół, w tym uczniowie i studenci z niepełnosprawnością.

 

 

Reżyser spektaklu mgr Anna Sitko – Ciupak o swoich podopiecznych: „Mogłoby się wydawać, że młodzież ma trudność z podejmowaniem, a przede wszystkim ze zrozumieniem tak „dorosłych” tematów. Ale nie nasza… Każde ich słowo, dźwięk i spojrzenie jest wyrazem nie tylko zrozumienia, ale przede wszystkim akceptacji innej, opornej na cywilizacyjny pęd, rzeczywistości.”

 

 

Jednym z ostatnich elementów przedstawienia było zapalenie ognia – świec i pochodni, których symbolika mówi nam o rozświetleniu rzeczywistości, w jakiej żyją osoby z niepełnosprawnością. Wszyscy jesteśmy osobami, które mogą zapalić światło  dla tych, którzy doświadczają niezrozumienia i braku akceptacji. Każdy z nas lęk przed innością może rozświetlić wyciągniętą pomocną dłonią.

 

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial