„Spotkajmy się na Rampie” – relacja z wydarzenia

Portal Rampa – Pokonujemy Bariery zorganizował popołudnie integracyjne pod nazwą  „Spotkajmy się na Rampie”. Spotkanie odbyło się 20 czerwca w Grein Hotel w Rzeszowie, który posiada wnętrza dobrze przystosowane dla osób poruszających się na wózkach. Popołudnie było dedykowane  osobom z niepełnosprawnościami, ale miało charakter otwarty  dla wszystkich zainteresowanych, aby sprzyjać integracji. Była to również okazja do poznania się użytkowników portalu. Spotkanie zostało objęte patronatem TVP3 Rzeszów.

 

Jednym z celów wydarzenia było umożliwienie spotkania się osób z różnymi niepełnosprawnościami, jak również integracja ze środowiskiem osób sprawnych, rozumiejących potrzeby osób z niepełnosprawnością. „Spotkajmy się na Rampie” było także  pretekstem do wyjścia z domu i posłuchania inspirujących osób, które opowiedziały, jak realizują swoje pasje, będąc osobą niepełnosprawną. Wszystkie wystąpienia były tłumaczone na język migowy przez surdopedagoga Magdalenę Darowską.

 

 

Spotkanie zainaugurowało wystąpienie kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej Sylwii Brzezowskiej. Podczas wystąpienia można było dowiedzieć się jakie możliwości oferuje Zakład Aktywności Zawodowej w Rzeszowie. Organizatorem rzeszowskiego  ZAZ-u jest Polski Związek Organizatorów Zakładów Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej, który jest utworzony przez wszystkich przedstawicieli ZAZ-ów i stowarzyszeń działających na Podkarpaciu.

Sylwia Brzezowska opowiedziała o szczegółach działalności ZAZ-u i zasadach zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Przygotowana przez nią prezentacja pokazała zdjęcia dokumentujące wszystkie przedsięwzięcia ZAZ-u: mobilną kawiarenkę CafeMobil, która w okresie jesienno-zimowym stacjonuje na ul. Warzywnej, Lunch Bar „Europejskie klimaty” działający od kwietnia w Galerii Center Park przy ul. Kolejowej w Rzeszowie i bliźniaczy bar w Jarosławiu oraz wyroby podopiecznych ZAZ-u świece, podpałki i przedmioty zdobione techniką decoupage.

O działaniach ZAZ-u i Lunch Barze „Europejskie klimaty” można przeczytać w naszym reportażu: Europejskie Klimaty – bar przyjazny dla wszystkich.

 

 

Kolejnym punktem spotkania był wykład Rafała Wilka – złotego medalisty paraolimpijskiego w hanbik’u. Sportowiec opowiedział historię swojego życia sprzed i po wypadku na torze żużlowym oraz przedstawił większość swoich sportowych dokonań i drogę, którą pokonał, aby zdobyć złote medale na paraolimpiadach w Londynie i w Rio.

Rafał Wilk wspaniale mówił o przełamywaniu barier związanych z niepełnosprawnością, a jego wykładowi towarzyszyła interesująca prezentacja z motywacyjnym przesłaniem, okraszona  ciekawymi grafikami i budującymi cytatami. Poznaliśmy również poczucie humoru Mistrza, który rozbawiał całą salę. Po wykładzie odpowiedział również na pytania z sali.

Więcej o sportowcu można dowiedzieć się z wywiadu jakiego udzielił naszemu portalowi: Cztery rzepy na nogach, pas z baterią i ogień!

 

 

Następnym wydarzeniem było spotkanie z prof. Sławomirem Miechowiczem, zatytułowane: „Skandynawskie podróże z wózkiem”. Profesor, absolwent wydziału lotniczego, pilot, po wypadku lotniczym od kilkunastu lat porusza się na wózku, jest autorem wielu patentów urządzeń dla osób z niepełnosprawnością.

Pasją profesora Sławomira Miechowicza są podróże, o których opowiadał wraz z żoną Anną i przyjaciółmi, z którymi odbył podróże, m.in. na Przylądek Północny oraz dookoła Bałtyku (relacje z tych podróży można przeczytać na naszym blogu w dziale Podróże zagraniczne oraz w reportażu: Niezwykly bohater skandynawskich wypraw. Polecamy również wakacyjną relację żony profesora: Sławomira Doświadczyńskiego Przypadki, czyli jak sobie radziliśmy w tym roku na wodzie.

Opowieść skupiła się nie tylko na pięknych zdjęciach, ale również pokazała techniczną stronę wypraw z przyczepą campingową okiem osoby poruszającej się na wózku. Podróżnicy odpowiadali także na pytania z sali. Fragmenty spotkania można wysłuchać na naszym funpage na FB: https://www.facebook.com/rampa.pokonujemy.bariery/videos/1913320048912467/                  

https://www.facebook.com/rampa.pokonujemy.bariery/videos/1913313798913092/

 

 

W trakcie spotkania odbyły się  konsultacje z fizjoterapeutką Aleksandrą Para, która zajmuje się rehabilitacją osób ze schorzeniami ortopedycznymi, reumatologicznymi, neurologicznymi, terapią przeciwobrzękową, profilaktyką schorzeń kręgosłupa. Wszystkie zainteresowane osoby otrzymały  rabat na pierwszą wizytę domową oraz zniżkę na pakiet wizyt rehabilitacyjnych. Strona rehabilitantki to: http://edu-reh.pl/

Poczęstunek na spotkaniu został przygotowany przez Lunch Bar „Europejskie klimaty”, w którym pracuje 18 osób z niepełnosprawnościami. Kruche ciasteczka rozpływały się w ustach i były chwalone przez wszystkich. Polecamy nasz reportaż o Europejskich Klimatach i zachęcamy do odwiedzenia Luch Baru w Galerii Center Park przy ul. Kolejowej w Rzeszowie.

Na spotkaniu zaprezentowano również wyroby osób z niepełnosprawnością zatrudnionych przez Zakład Aktywności Zawodowej w Rzeszowie, były to świece, podpałki i przedmioty zdobione techniką decoupage. Największą popularnością cieszyły się świece z naturalnego wosku sojowego, jak i te ozdabiane techniką decoupage.

 

 

Pod koniec spotkania odbyła się prezentacja innowacyjnego urządzenia- rampy nastawnej, skonstruowanego przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej, likwidującego bariery architektoniczne. W trakcie spotkania film o urządzeniu można było obejrzeć na bocznym ekranie. Więcej o urządzeniu można się dowiedzieć na stronie: http://rampan.pl/

Podczas spotkania osoby nie będące jeszcze użytkownikami portalu Rampa – Pokonujemy bariery mogły założyć konto i dołączyć do naszego grona. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni otrzymali upominki ze spotkania i uczestniczyli w wykonaniu pamiątkowych zdjęć.

Wspaniała atmosfera spotkania jest dla nas zachętą do organizowania kolejnych edycji „Spotkań na Rampie”. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację, naszym prelegentom oraz przybyłym gościom.

Więcej zdjęć ze spotkania w naszym fotoreportażu.

ifk

5 odpowiedzi do artykułu “„Spotkajmy się na Rampie” – relacja z wydarzenia

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial